Марија Исабел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанија Марија Исабел
Биографски податоци
Родено имеМарија Исабел Лопес Родригес
Роден(а)4 јануари 1995
ПотеклоАјамонте, Шпанија
Жанровипоп, латино поп, електропоп
ЗанимањаПејачка
Период на активност2004-
Мреж. местоОфицијалeн сајт

Марија Исабел Лопес Родригес (родена на 4 јануари 1995 во Ајамонте) позната само како Марија Исабел е шпанска пејачка, актерка и модел.

Таа е победничка на Детскиот избор за песна на Евровизије 2004 со песната Antes Muerta que Sencilla (превод на мак. Подобро мртва, отколку обична).[1][2][3]

Биографија[уреди | уреди извор]

Марија е родена на 4 јануари 1995 во Ајамонте во Шпанија. Уште како дете покажала големо интересирање за танцувањ и пеење. Во 2004 година настапила на шпанскиот избор за претставник на Детскиот избор за песна на Евровизије 2004 и победила со синглот Antes muerta que sencilla. Со истата песна се претставила на Детската Евровизије каде исто така победила притоа поставувајќи два рекорда; најмногу освоени поени на ова натпреварување (171 поен) и најголема бодовна разлика измеѓу првопласираниот и второпласираниот (31 поен). Таа година на изборот имало најголем број на учесници, 18. Нејзините рекорди подоцна биле скршени од Анастасија Петрик (најголема бодовна разлика измеѓу првопласираниот и второпласираниот) и Дестини Чукунјере (најголем број освоени бодови во ова натпреварување) и тоа двете а само 4 поена.

За време на шоуто имала 9 години, 10 месеци и 6 дена, и со тоа станала најмлад победник на Детската Евровизија (Сестрите Толмачеви биле постари само 10 дена). Три години подоцна, во 2007 на сила е донесено правилото учесници да мора да имаат меѓу 10 и 15 години, со што останува најмлад победник во историјата на ова натпреварување.

Нејзиниот победнички сингл станал хит во Шпанија, а успех доживеал и во земјите од Латинска Америка; Аргентина, Колумбија, Порторико и други.

На 29 декември 2015, Марија Исабел била најавена како една од 6-те кандидата за избор на представник на Шпанија на Евровизија 2016. Таа се претставила со песната La vida sólo es una (превод на мак. Животот е еден) заземајќи го 4-тото место со освоени 68 поени.[4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • 2004: No Me Toques Las Palmas Que Me Conozco
  • 2005: Numero 2
  • 2006: Caprricornio
  • 2007: Angeles S.A.
  • 2009: Los Lunnis con María Isabel
  • 2015: Yo Decido

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Caballero, Javier. „La "sencilla" vida de María Isabel“, „El Mundo magazine“, Mundinteractivos, S.A, 18 декември 2005 (посет. 13 август 2010 г). (на Spanish)
  2. „History : Kyiv 2009“. Junior Eurovision Song Contest. конс. 13 August 2010. 
  3. Staff. „María Isabel vuelve a España como ganadora del Festival de Eurovisión para niños“, „ELPAÍS.com“, Edicíones El País, 22 ноември 2004 (посет. 13 август 2010 г). (на Spanish)
  4. „Aspirantes Eurovisión 2016: María Isabel quiere regresar a Eurovisión, ¡es una de las #AspirantesEurovision!“. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]