Полска на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска

Знаме

Медиумски организатор ТВП
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 16 место, 2003
Најлош пласман 17 место, 2004

Полска учествувала на Детскиот избор за песна на Евровизија уште од неговото основање во 2003 година. Меѓутоа откако во својте први две учества го освојувала последното место, нивниот радиодифузер ТВП се повлекол од учество на Детската евровизија во 2005 година поради финансиски причини. После единаесет години пауза Полска ќе се врати во натпреварувањето во 2016 година.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2003 Касија Журавик "Coś Mnie Nosi" 16 3
2004 KWADro "Łap życie" 17 3
2016 TBA TBA

Поврзано[уреди | уреди извор]