Детска Евровизија 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски избор за песна на Евровизија 2023
Издание 21-то
Датум 26 ноември 2023
Домаќин Франција Франција
Локација Palais Nikaïa, Ница
Презентери Оливие Мине
Лори Тилеман
Супервизор Martin Österdahl
Радиоифузер France Télévisions
Победничка песна Франција Франција
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни.
Број на земји 16
Земји кои прв пат настапуваат Естонија Естонија
Земји кои се вратиле
Земји кои се откажале
Palais Nikaïa, место на натпреварот.

Детскиот избор за песна Евровизија 2023 Беше 21-тото издание на Детска Евровизија, кое се одржа на 26 ноември 2023 година во Palais Nikaïa, во Ница, Франција.[1][2][3]

На натпреварот учествуваа 16 земји.[4]

Локација[уреди | уреди извор]

На 3 април беше објавено дека натпреварот ќе се одржи во Палатата Никаја во Ница. Пале Никаја, салата содржи 9.000 седишта.[5] Ница првпат го организира натпреварот во име на Европската радиодифузна унија, а по втор пат Детската Евровизија ќе се одржи во Франција - по натпреварот што се одржа во 2021 година во Париз. Тоа е исто така прво натпреварување од 2019 година што не се одржува во главниот град на земјата домаќин.[1][2][6]

Формат[уреди | уреди извор]

Визуелен дизајн[уреди | уреди извор]

Натпреварот за 2023 година е првото издание на Јуниорскиот натпревар за песна на Евровизија што го вклучи срцето на Евровизија, кое се користи во натпреварот за возрасни од 2004 година, во неговото генеричко лого. Ажурирањето беше откриено за време на објавувањето на градот домаќин на 3 април 2023 година.[7]

За време на прес-конференцијата на Европската радиодифузна унија на 10 мај 2023 година во Ливерпул, каде што се одржуваше Изборот за песна на Евровизија 2023 година, Александра Реде-Амиел, шеф на француската евровизиска делегација, го објави слоганот на натпреварот, „Херои“.[8][9] Придружната тематска уметност беше претставена на 29 август, која има изглед на улична уметност заснована на прскање со боја, креда, прав и огномет што „донесува модерност и зборува за сите генерации“.[10][11]

Водители[уреди | уреди извор]

На 27 септември 2023 година, France Télévisions и EBU ги објавија презентерите. Презентери беа: Оливие Мине и Лори Тилеман.[12]

Учесници[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

На 29 август 2023 година, ЕБУ ја објави целосната листа на натпреварувачи.[4] На финалето ќе присуствуваат претставници од 16 земји, вклучувајќи ја и дебитантската телевизија од Естонија и радиодифузерот од Германија кој се враќа по една година отсуство. Телевизиите од Србија и Казахстан се повлекоа од натпреварот.[13][14] За прв пат ќе учествуваат земјите од „Големата петорка“ (Германија, Франција, Шпанија, Велика Британија и Италија).[4]

     Прво место      Второ место      Трето место      Последно место

#[15] Земја[4] Изведувач[16] Песна Јазик Место[17] Бодови
1 Шпанија Шпанија Сандра Валеро "Loviu" шпански 2 201
2 Малта Малта Јулан "Stronger" Англиски 10 94
3 Украина Украина Анастасија Димит "Kvitka" украински, Англиски 5 128
4 Ирска Ирска Џесика МекКин "Aisling" ирски 16 42
5 Обединето Кралство Обединето Кралство Stand Uniqu3 "Back to Life" Англиски 4 160
6 Македонија Македонија Тамара Грујеска "Кажи ми, кажи ми кој" македонски, Англиски 12 76
7 Естонија Естонија Архана "Hoiame kokku" естонски, Англиски 15 49
8 Ерменија Ерменија Yan Girls "Do It My Way" ерменски, Англиски 3 180
9 Полска Полска Maja Krzyżewska "I Just Need a Friend" полски, Англиски 6 124
10 Грузија Грузија Анастасија и Ранина "Over the Sky" грузиски, Англиски 14 74
11 Португалија Португалија Џулија Мачадо "Where I Belong" португалски, Англиски 13 75
12 Франција Франција (земја домаќин) Zoé Clauzure "Cœur" француски 1 228
13 Албанија Албанија Виола Ѓизели "Bota ime" албански 8 115
14 Италија Италија Мелиса и Рања "Un Mondo Giusto" италијански, Англиски 11 81
15 Германија Германија Фиа "Ohne Worte" германски, знаковен јазик 9 107
16 Холандија Холандија Сеп и Јасмијн "Holding On to You" холандски, Англиски 7 122

Останати земји[уреди | уреди извор]

Земји кој имале право, но одбиле да учествуваат:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Nice 2023“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-06-03.
 2. 2,0 2,1 „Junior Eurovision 2023 is heading to Nice!“. junioreurovision.tv (англиски). 2023-04-03. Посетено на 2023-06-03.
 3. https://www.mrt.com.mk/node/90586
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Revealed: The 16 countries participating in Junior Eurovision 2023“. junioreurovision.tv (англиски). 2023-08-29. Посетено на 2023-08-29.
 5. „Palais Nikaia - Nice“. Côte d’Azur France / French Riviera (англиски). Посетено на 2023-06-03.
 6. „Тамара Грујеска ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг 2023“. Kurir.mk. Архивирано од изворникот на 2023-08-12. Посетено на 2023-08-12.
 7. Gabarron, Jose Perez (2023-04-04). „Eurovision Junior 2023: Nice hosts the competition on November 26th, 2023“. Invest in Côte d'Azur (англиски). Посетено на 2023-08-29.
 8. Gabarron, Jose Perez (2023-04-04). „Eurovision Junior 2023: Nice hosts the competition on November 26th, 2023“. Invest in Côte d'Azur (англиски). Посетено на 2023-08-29.
 9. Martín, Sergio López (2023-05-30). „TVE volverá a elegir al representante de España en Eurovisión Junior 2023 con un casting interno“. elperiodico (шпански). Посетено на 2023-08-29.
 10. Mancheño, José Miguel (2023-08-29). „Descubre el logotipo oficial de Eurovisión Junior 2023“. ESCplus España (шпански). Посетено на 2023-08-29.
 11. Stephenson, James (2023-08-29). „🇫🇷 Junior Eurovision 2023: 16 Countries Confirmed to Compete in Nice“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-08-29.
 12. „Junior Eurovision 2023: Stage and Hosts revealed!“. junioreurovision.tv (англиски). 2023-09-27. Посетено на 2023-10-01.
 13. Stephenson, James (2023-06-06). „🇰🇿 Kazakhstan: Khabar Withdraws from Junior Eurovision 2023“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-08-29.
 14. Ibrayeva, Laura (2023-08-01). „🇷🇸 Serbia: RTS Withdraws from Junior Eurovision“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2023-08-29.
 15. „Final of Nice 2023 - Eurovision Song Contest“. junioreurovision.tv. Посетено на 2023-11-20.
 16. „Final of Nice 2023 - Eurovision Song Contest“. junioreurovision.tv. Посетено на 2023-09-27.
 17. „Final of Nice 2023 - Eurovision Song Contest“. junioreurovision.tv. Посетено на 2023-11-27.