Прејди на содржината

Србија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србија

Знаме

Медиумски организатор РТС
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 3 место, 2007, 2010
Најлош пласман 12 место, 2008
Дарија Враќевиќ на Детски избор за песна на Евровизија 2019

Србија на Детскиот избор за песна на Евровизија досега учествувала 7 пати, а првото учество го имала во 2006 година.

Најдобриот резултат Србија го остварила со освојувањето на третото место на двапати во 2007 и 2010 година.

Претставници

[уреди | уреди извор]
  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2006 Безстрашниот учител на странски јазици "Učimo strane jezike" 5 81
2007 Невена Божовиќ "Piŝi mi" 3 120
2008 Маја Мазиќ "Uvek kad u nebo pogledam" 12 37
2009 Ништа лично "Onaj pravi" 10 34
2010 Соња Шкориќ "Čarobna noć" 3 113
2014 Емилија Џонин "Svet u mojim očima" 10 61
2015 Лена Стаменковиќ "Lenina pesma" 7 79
2016 Дуња Јеличиќ "U la la la" 17 14
2017 Ирина Бродиќ и Јана Пауновиќ "Ceo svet je nas" 10 92
2018 Бојана Радовановиќ "Svet" 19 30
2019 Дарија Врачевиќ "Podigni glas" 10 109
2020 Петар Аничиќ "Heartbeat" 11 85
2021 Јована и Дуња "Oči deteta (Children’s Eyes)" 13 83
2022 Катарина Савиќ "Svet bez granica" 92

Поврзано

[уреди | уреди извор]