Детска Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски избор за песна на Евровизија
Земја Европа
Година2003-денес
ЖанрМузика
Изданија22
Времетраење2 часа и 30 минути
ТворецБјерн Ерихсен
ПродукцијаЕБУ
ПрезентериВиди ја листата
Режисерразлични
Оригинален преносод земјата домаќин

Детски избор за песна на Евровизија или скратено Детска Евровизија — музичко натпреварување наменето за деца. Се одржува од 2003 година, а натпреварувачите мора да бидат на возраст од 9 до 14 години. Основана е со цел да им се даде можност на младите пејачи пред нивните евентуални настапи на Евровизија. Натпреварувањето е организирано од страна на ЕБУ.

Потекло и историја[уреди | уреди извор]

Потеклото на натпреварувањето датира од 2000 година, кога Данското радио одржало натпревар за избор на песна за данските деца таа година и следната година.[1][2] Идејата била продолжена на Скандинавскиот фестивал во 2002 година, познат под името МГП Нордик, каде учествувале натпреварувачи од Данска, Норвешка и Шведска.[3][4] Тоа го инспирирало ЕБУ да ја земе идејата за Евровизија која вклучува деца и отвориле конкурс за сите радиодифузерски членки на ЕБУ што го прави пан-европски настан. Работниот наслов на програмата бил "Евровизија за децата" (Eurovision Song Contest for Children).[5] Веднаш потоа, Данска побарала да биде домаќин на првото издание поради нивното искуство на организирање свои натпревари и МГП Нордик.

По успешното организирање на првиот натпревар, вториот се соочуваал со неколку проблеми со локацијата. Настанот првично требало да биде организиран од страна на британскиот радиодифузер ITV во Манчестер.[6] Меѓутоа подоцна поради финансиски причини, британците се повлекле од организацијата на настанот.[7] Се верува дека за донесената одлука важен бил уште еден фактор, падот на рејтингот на публика. Подоцна, ЕБУ им понудиле на хрватскиот радиодифузер ХРТ, кој победил на натпреварот во 2003, да биде организатор на настанот во Загреб;[8] и покрај тоа што подоцна се покажа дека ХРТ "заборавиле" да резервираат место во кое натпревар би се одржал.[9] Конечно, на пет месеци пред почетокот на настанот, норвешкиот радиодифузер НРК поднесол барање да биде домаќин на натпреварувањето во Лилехамер.[9]

Досегашни учесници[уреди | уреди извор]

Le partecipazioni dal 2003 a oggi:

  Учествувале барем еднаш

  Никогаш не учествувале, иако имале можност тоа да го направат
  Држави кој учествувале во склоп на некоја друга држава, но не и како суверинитет
  Држави кој се пријавиле, а подоцна се откажале
Година Држави дебитанти
2003 Белорусија Белорусија Белгија Белгија Хрватска Хрватска Кипар Кипар Данска Данска Грција Грција
Латвија Латвија Македонија Македонија Малта Малта Норвешка Норвешка
Холандија Холандија Полска Полска Обединето Кралство Велика Британија Романија Романија
Шпанија Шпанија Шведска Шведска
2004 Франција Франција Швајцарија Швајцарија
2005 Русија Русија Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
2006 Португалија Португалија Србија Србија Украина Украина
2007 Ерменија Ерменија Бугарија Бугарија Грузија Грузија Литванија Литванија
2010 Молдавија Молдавија
2012 Албанија Албанија Азербејџан Азербејџан Израел Израел
2013 Сан Марино Сан Марино
2014 Италија Италија Црна Гора Црна Гора Словенија Словенија
2015 Австралија Австралија Ирска Ирска
2020 Германија Германија
2023 Естонија Естонија

Досегашни победници[уреди | уреди извор]

Година Дата Град домаќин Учесници Победник Песна Изведувач Бодови Втор
2003 15 ноември Данска Копенхаген[10] 16 Хрватска Хрватска "Ti si moja prva ljubav" Дино Јелушиќ 134 Шпанија Шпанија
2004 20 ноември Норвешка Лилехамер[11] 18 Шпанија Шпанија "Antes muerta que sencilla" Марија Исабел 171 Обединето Кралство Велика Британија
2005 26 ноември Белгија Хаселт[12] 16 Белорусија Белорусија "My vmeste" (Мы вместе) Ксенија Ситник 149 Шпанија Шпанија
2006 2 декември Романија Букурешт[13] 15 Русија Русија "Vesenniy Jazz" (Весенний джаз) Сестри Толмачеви 154 Белорусија Белорусија
2007 8 декември Холандија Ротердам[14] 17 Белорусија Белорусија "S druz'yami" (С друзьями) Алексеј Жигалкович 137 Ерменија Ерменија
2008 22 ноември Кипар Лимасол[15] 15 Грузија Грузија "Bzz.." Bzikebi 154 Украина Украина
2009 21 ноември Украина Киев[16] 13 Холандија Холандија "Click Clack" Ралф Макенбах 121 Ерменија Ерменија
Русија Русија
2010 20 ноември Белорусија Минск[17] 14 Ерменија Ерменија "Mama" (Մամա) Владимир Арзуманјан 120 Русија Русија
2011 3 декември Ерменија Ереван[18] 13 Грузија Грузија "Candy Music" CANDY 108 Холандија Холандија
2012 1 декември Холандија Амстердам[19] 12 Украина Украина "Nebo" (Небо) Анастасија Петрик 138 Грузија Грузија
2013 30 ноември Украина Киев[20] 12 Малта Малта "The Start" Гаја Каучи 130 Украина Украина
2014 15 ноември Малта Марса[21] 16 Италија Италија "Tu primo grande amore" Винченцо Кантиело 159 Бугарија Бугарија
2015 21 ноември Бугарија Софија[22] 17 Малта Малта "Not My Soul" Дестини Чукунјере 185 Ерменија Ерменија
2016 20 ноември Малта Валета[23] 17 Грузија Грузија "Mzeo" (მზეო) Маријам Мамадашвили 239 Ерменија Ерменија
2017 26 ноември Грузија Тбилиси 16 Русија Русија "Wings" Полина Богусевич 188 Грузија Грузија
2018 25 ноември БелорусијаМинск 20 ПолскаПолска "Anyone I want to be" Roksana Wegiel 215 Франција Франција
2019 24 ноември ПолскаГливице 19 ПолскаПолска "Superhero" Viki Gabor 278 Казахстан Казахстан
2020 29 ноември ПолскаВаршава 12 ФранцијаФранција "J’imagine" Валентина 200 Казахстан Казахстан
2021 19 декември ФранцијаПариз 19 Ерменија Ерменија "Qami Qami" Малена 224 ПолскаПолска
2022 11 декември Ерменија Ереван 16 ФранцијаФранција "Oh Maman!" Лисандра 203 Ерменија Ерменија
2023 26 ноември ФранцијаНица ФранцијаФранција "Cœur" Зое Клаузура 228 Шпанија Шпанија

Држави домаќини[уреди | уреди извор]

Домаќинства Држави Град Место Година
2 Холандија Холандија Ротердам Ahoy[24] 2007
Амстердам Heineken Music Hall 2012
Украина Украина Киев Palace of Sports[25] 2009
Палас "Украина" 2013
Малта Малта Марса Malta Shipbuilding 2014
Валета Средоземен конференциски центар 2016
1 Данска Данска Копенхаген Форум Копенхаген[26] 2003
Норвешка Норвешка Лилехамер Håkons Hall[27] 2004
Белгија Белгија Хаселт Етиас Арена[28] 2005
Романија Романија Букурешт Поливалентна сала[29] 2006
Кипар Кипар Лимасол Спирос Кипријану атлетик центар[30] 2008
Белорусија Белорусија Минск Минск Арена[31] 2010
Ерменија Ерменија Ереван Карен Демирчјан спортски и концертен комплекс[32] 2011
Бугарија Бугарија Софија Арена Армеец 2015

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „IMDB: Børne1'erens melodi grand prix 2000“. IMDb. 1 May 2000. Посетено на 3 May 2008.
 2. „IMDB: de unges melodi grand prix 2001“. IMDb. 1 May 2001. Посетено на 3 May 2008.
 3. „IMDB: MGP Nordic 2002“. IMDb. 1 December 2002. Посетено на 3 May 2008.
 4. „MGP Nordic 2002“ (дански). esconnet.dk. 27 April 2002. Архивирано од изворникот на 2007-10-25. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. „First EBU press release on JESC 2003“. European Broadcasting Union. 22 November 2002. Архивирано од изворникот на 2006-09-05. Посетено на 3 May 2008.
 6. „Confirmation of Manchester as original host“. European Broadcasting Union. 16 November 2003. Архивирано од изворникот на 2011-05-15. Посетено на 2 July 2008.
 7. 'Junior contest not to take place in Manchester'. ESC Today. 13 May 2004. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 8. 'Junior 2004 in Croatia'. ESC Today. 1 June 2004. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 9. 9,0 9,1 'Junior contest moves to Norway'. ESC Today. 17 June 2004. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 10. „Results of the 2003 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 11. „Results of the 2004 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 12. „Results of the 2005 contest“. Oikotimes. 29 November 2005. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 13. „Results of the 2006 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 14. „Results of the 2007 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 15. 'Junior Eurovision Song Contest 2008'. European Broadcasting Union. Посетено на 10 June 2009.
 16. 'Exclusive: 13 countries to be represented at Junior 2009!'. European Broadcasting Union. 8 June 2009. Архивирано од изворникот на 2012-03-06. Посетено на 10 June 2009.
 17. 'Exclusive: Belarus to host Junior 2010'. European Broadcasting Union. 8 June 2009. Посетено на 8 June 2009.
 18. Siim, Jarmo (18 January 2011). „Armenia to host Junior Eurovision in 2011“. European Broadcasting Union.
 19. „Junior 2012 in Amsterdam on December 1“. European Broadcasting Union. 27 February 2012. Посетено на 27 February 2012.
 20. Siim, Jarmo (7 February 2013). „Ukraine to host Junior 2013“. EBU.
 21. Fisher, Luke James (18 December 2013). „Malta to host Junior Eurovision 2014“. JuniorEurovision.tv. Посетено на 18 December 2013.
 22. „Junior Eurovision 2015: 21 November in Sofia, Bulgaria“. JuniorEurovision.tv. 30 March 2015. Посетено на 30 March 2015.
 23. „Malta to host the 14th Junior Eurovision Song Contest!“. eurovision.tv. eurovision. 13 April 2016. Посетено на 13 April 2016.
 24. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1479 | title=Junior Eurovision Song Contest 2007 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 25. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1483 | title=Junior Eurovision Song Contest 2009 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз | 4=European Broadcasting Union | accessdate=2016-10-09 | archive-date=2012-04-23 | archive-url=https://web.archive.org/web/20120423065507/http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1483 | url-status=dead }}
 26. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1475 | title=Junior Eurovision Song Contest 2003 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 27. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1476 | title=Junior Eurovision Song Contest 2004 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 28. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1477 | title=Junior Eurovision Song Contest 2005 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 29. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1478 | title=Junior Eurovision Song Contest 2006 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз | 4=European Broadcasting Union | accessdate=2016-10-09 | archive-date=2013-02-26 | archive-url=https://www.webcitation.org/6Eitp6tRJ?url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1478 | url-status=dead }}
 30. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1474 | title=Junior Eurovision Song Contest 2008 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 31. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1523 | title=Junior Eurovision Song Contest 2010 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз | 4=European Broadcasting Union | accessdate=2016-10-09 | archive-date=2012-04-23 | archive-url=https://web.archive.org/web/20120423065407/http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1523 | url-status=dead }}
 32. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1563 | title=Junior Eurovision Song Contest 2011 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]