Список на учесници на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Досега 36 европски земји учествувале во натпреварувањето од 2003 во 2015. Македонија дебитира на првото издание во 2003 година. Во 2015 дебитирала Австралија, првата земја што не е дел од Евроазија и првата членка соработник на ЕБУ (сите други се полноправни членови).

Учесници[уреди | уреди извор]

Легенда:

  •   Држави кои веќе не постојат
  •   Држави кои учествувале на сите изданија
Држава Година на деби Година на враќање Број на учества Победи Радиодифузер Навод Год. на повлекување
Албанија Албанија 2012 2015 2 0 RTSH 2013
Австралија Австралија 2015 1 0 SBS
Азербејџан Азербејџан 2012 2 0 Ictimai TV 2014
Белорусија Белорусија 2003 13 2 BTRC [1]
Белгија Белгија 2003 10 0 VRT (2003-2012)

RTBF (2003-2005)

2013
Бугарија Бугарија 2007 2011, 2014 5 0 BNT [1] 2009, 2012
Хрватска Хрватска 2003 2014 5 1 HRT [2] 2007, 2015
Кипар Кипар 2003 2006, 2014, 2016 7 0 CyBC [1] 2005, 2010, 2015
Данска Данска 2003 3 0 DR [2] 2006
Ерменија Ерменија 2007 9 1 ARMTV [1]
Франција Франција 2004 1 0 France Télévisions [2] 2005
Грузија Грузија 2007 9 2 GPB [1]
Грција Грција 2003 6 0 ERT [1] 2009
Ирска Ирска 2015 1 0 TG4
Израел Израел 2012 2016 1 0 IBA 2013
Италија Италија 2014 2 1 RAI
Латвија Латвија 2003 2010 5 0 LTV [2] 2006, 2012
Литванија Литванија 2007 2010 4 0 LRT [1] 2009, 2012
Македонија Македонија 2003 2013, 2015 11 0 МРТ [1] 2012, 2014
Малта Малта 2003 2013 11 1 PBS [1] 2011
Молдавија Молдавија 2010 4 0 TRM [1] 2014
Црна Гора Црна Гора 2014 2 0 RCTG
Холандија Холандија 2003 13 1 AVRO [1]
Норвешка Норвешка 2003 3 0 NRK [2] 2006
Полска Полска 2003 2016 2 0 TVP [2] 2005
Португалија Португалија 2006 2 0 RTP [1] 2008
Обединето Кралство Велика Британија 2003 3 0 ITV [2] 2006
Романија Романија 2003 7 0 TVR [1] 2010
Русија Русија 2005 11 1 RTR [1]
Сан Марино Сан Марино 2013 3 0 SmTV
Србија Србија 2006 2014 7 0 RTS [1] 2011
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 2005 1 0 RTS/RTCG [2] 2006
Словенија Словенија 2014 2 0 RTVSLO
Украина Украина 2006 10 1 NTU [1]
Шпанија Шпанија 2003 4 1 TVE [2] 2007
Шведска Шведска 2003 2009 12 0 SVT (2003-2005, 2010-), TV4 (2006, 2007, 2009) [1] 2008, 2015
Швајцарија Швајцарија 2004 1 0 SRG SSR [2] 2005

Останати членки на ЕБУ[уреди | уреди извор]

Земјите-членки на ЕБУ кои можат да учествуваат на Детскиот избор за песна на Евровизија, но сè уште не го направиле тоа, се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 „Participants - JESC www-origin.junioreurovision.tv 2007“. Архивирано од изворникот на 2008-07-01. Посетено на 2016-10-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 2,9 „History - JESC www-origin.junioreurovision.tv 2007“. Архивирано од изворникот на 2008-07-01. Посетено на 2016-10-13.