Прејди на содржината

Ирска на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирска

Знаме

Медиумски организатор TG4
Национален избор
Број на учества 8
Прво учество 2015
Најдобар пласман 4 место, 2022
Најлош пласман 18 место, 2021
Ејми Бенкс на Детски избор за песна на Евровизија 2015

Ирска дебитирала на Детскиот избор за песна на Евровизија во 2015 година, на изборот одржан во Софија, Бугарија. Телевизисиот канал на ирски јазик TG4 управува со со избор на учесниците и преносот во Ирска.[1]

Претставници

[уреди | уреди извор]
  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2015 Аиме Бенкс "Réalta na Mara" 12 36
2016 Зена Донели "Bríce ar Bhríce" 10 122
2017 Муиреј МекДонел "Súile Glasa" 15 54
2018 Тејлор Хајнс "I.O.U" 48
2019 Ана Керни "Banshee" 12 73
2021 Мају Леви Лолор "Saor (Disappear)" 18 44
2022 Софи Ленон "Solas" 4 150
2023 Џесика МекКин "Aisling"

Поврзано

[уреди | уреди извор]