Детска Евровизија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски избор за песна на Евровизија 2019
Податотека:Junior Eurovision Song Contest 2019 logo.png
Издание 17-то
Датум 24 ноември 2019
Домаќин Полска Полска
Локација Арена Гливице, Гливице
Презентери Ида Новаковска
Александар Сикора
Роксана Јаглен
Супервизор Норвешка Јон Ола Санд
Радиоифузер TVP
Победничка песна Со утврдување
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни.
Број на земји 19
Земји кои се вратиле
Земји кои се откажале

Детскиот избор за песна на Евровизија 2019 беше 17-то издание на Детскиот евровизиски натпревар за песна што се одржа во Гливице Арена во Гливице, Полска. Ова ќе биде првпат Полска да биде домаќин на детски натпревар.

Локација[уреди | уреди извор]

Изданието 2019 година ќе се одржи во Полска и полскиот канал ТВП ќе биде домаќин на ова издание, по победата на земјата на изданието 2018 со песната "Anyone I Want to Be" (Секој што сакам да бидам), пеејќи од Роксана Вегиел. Пред победата на Полска, некои земји сакаа да бидат земја домаќин на следното издание, и тоа: Ерменија, Казахстан, Полска и Русија.

Учесници[уреди | уреди извор]

  Земји кој го одбрале својот изведувач или песна
  Земји кој го потврдиле своето учество
  Земји кој учествувале во минатото но нема да учествуваат во 2019

Оваа година, ќе учествуваат 19 земји. Со враќањето на Шпанија и повлекувањето на Азербејџан и Израел. Исто така, со неуспешното враќање на Бугарија и неуспешниот деби на Словачка.

Бр. Земја Јазик Изведувач Песна Македонски превод Место Бодови
Албанија Албанија Албанија Пејач без потврда Песна без потврда
Австралија Австралија Англиски Пејач без потврда Песна без потврда
Велс Велс Велшки Пејач без потврда Песна без потврда
Белорусија Белорусија Белоруски или Руски Пејач без потврда Песна без потврда
Франција Франција Француски Пејач без потврда Песна без потврда
Грузија Грузија грузиски Георги Ростијашвили Песна без потврда
Ерменија Ерменија ерменски Пејач без потврда Песна без потврда
Ирска Ирска Ирски Пејач без потврда Песна без потврда
Италија Италија Италијански Пејач без потврда Песна без потврда
Казахстан Казахстан Казахстански Јержан Максим Песна без потврда
Македонија Македонија македонски, англиски Мила Москов Fire Оган
Малта Малта Холандски Елиана Гомес Бланко Песна без потврда
Холандија Холандија Холандски и Англиски Пејач без потврда Песна без потврда
Полска Полска Полски Пејач без потврда Песна без потврда
Португалија Португалија Португалски Пејач без потврда Песна без потврда
Русија Русија Руски Пејач без потврда Песна без потврда
Србија Србија Српски Пејач без потврда Песна без потврда
Шпанија Шпанија Шпански Мелани Гарсија Marte Марс
Украина Украина Украински и Англиски Софија Иванко Koly zdaietsia (Коли здається) Кога се чини

Останати земји[уреди | уреди извор]

Земји кој имале право, но одбиле да учествуваат :

Не се членови на ЕБУ[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]