Русија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Русија

Знаме

Медиумски организатор РТР
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 1 место, 2006
Најлош пласман 9 место, 2005
Валерија на Детски избор за песна на Евровизија 2012

Русија учествувала 11 пати на Детскиот избор за песна на Евровизија од своето деби во 2005 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е РТР. Досега во својте учества Русија има едно прво, едно второ и едно трето место.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2005 Владислав Крутски "Krutskikh Дорога к солнцу" 9 66
2006 Анастасија и Марија Толмачеви "Vesinny Jazz" 1 154
2007 Александра Головченко "Otlichnitsa" 6 105
2008 Михаил Пунтов "Spit angel (Спит ангел)" 7 73
2009 Екатерина Ријабова "Malenkiy prints (Маленький принц)" 3 116
2010 Саша Лазин & Лиса Дрозд "Boy and Girl" 2 119
2011 Екатерина Ријабова "Kak Romeo i Džuljetta" 4 99
2012 Лерика "Sensatsiya (Сенсация)" 4 88
2013 Дајана Кирилова "Mechtay" 4 106
2014 Алиса Кожикина "Dreamer" 5 96
2015 Миша Смирнов "Mechta (Dream)" 6 80
2016 Софија Фисенко TDB

Поврзано[уреди | уреди извор]