Кипар на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кипар

Знаме

Медиумски организатор CyBC
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 8 место, 2006
Најлош пласман 14 место, 2003, 2003

Кипар учествувал 8 пати на Детскиот избор за песна на Евровизија уште од неговото основање во 2003 година. Изборот на учесниците и преносот од натпреварувањето ги врши телевизијата CyBC.

Интересно е тоа што Кипар бил редовен учесник од 2003 до 2009 година (не учествувале само во 2005 година, поради проблеми со песната која била премногу слична на некоја друга песна), но потоа во следните 7 години учествувале само двапати.

Досега во својте учества Кипар нема забаележителни резултати. Како најдобар резултат им е осмото место кое го освојувале во два наврати во 2004 и 2006 година. Најслабиот резултат им е 14 место освоено исто така на двапати во 2003 и 2007 година.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2003 Теодора Рафти Mia Efhi 14 16
2004 Мариос Тофис "Onira (Όνειρα)" 8 61
2006 Луис Панајоту & Кристина Кристофи "Agoria Koritsia" 8 58
2007 Јоргос Лоанидес "I mousiki dinei ftera" 14 29
2008 Елена Манури & Карис Сава "Gioupi Gia! (Γιούπι για)" 10 46
2009 Рафаела Коста "Thalassa, ilios, aeras, fotia (Θάλασσα, ήλιος, αέρας, φωτιά)" 11 32
2014 Софија Патсалидес "I pio omorfi mera" 9 69
2016 Јоргос Михалидис "Dance Floor"

Поврзано[уреди | уреди извор]