Австралија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австралија

Знаме

Медиумски организатор SBS
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 8 место, 2015
Најлош пласман 8 место, 2015

Австралија дебитирала на Детскиот избор за песна на Евровизија во 2015 година, на изборот одржан во Софија, Бугарија. Телевизисиот канал SBS го пренесува Детскиот избор за песна на Евровизија уште од неговото прво издание во 2003 и бил организатор на изборот на првиот учесник на Австралија во ова натпреварување.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2015 Бела Пејџ My girls 8 64
2016 Алекса Картис

Поврзано[уреди | уреди извор]