Белорусија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белорусија

Знаме

Медиумски организатор БТРК
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 1 место, 2005 и 2007
Најлош пласман 14 место, 2004
Илја Волков на Детски избор за песна на Евровизија 2013

Белорусија заедно со Холандија, се единствени две земји кои учествувале на сите досегашни изданија на Детскиот избор за песна на Евровизија почнувајќи од 2003 година.

Нивен организатор кој управува со учесниците е радиотелевизиската мрежа БТРК.

Во досегашните 13 настапи, Белорусија има две победи остварени во 2005 со Ксенија Ситник и 2007 со Алексеј Жигалкович, потоа едно второ место и две трети.

Најлошиот резултат бил остварен во 2004 со освојувањето на 14-тото место. Во својте досегашни настапи Белорусија никогаш не била последно пласирана.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2003 Volha Satsiuk "Tantsuy" 4 103
2004 Egor Volchek "Spjavajce sa mnoju (Спявайцэ са мною)" 14 9
2005 Ksenija Sitnik "My Vmeste (Мы вместе)" 1 149
2006 Andrey Kunets "Novoyy den" 2 129
2007 Aleksej Žigalkovič "S druz'yami (С друзьями)" 1 137
2008 Dasha, Alina y Karina "Sertse Belarusi (Сердце Беларуси)" 6 86
2009 Yuriy Demidovich "Volshebniy krolik (Волшебный кролик)" 9 48
2010 Daniil Kozlov "Muzyki svet" 5 85
2011 Lidiya Zabolotskaya "Angely dobra" 3 99
2012 Egor Zheshko "А море-море" 9 56
2013 Ilya Volkov "Poy so mnoy" 3 108
2014 Nadezhda Misyakova "Sokol" 7 71
2015 Ruslan Aslanov "Volshebstvo (Magic)" 4 105
2016 Alexander Minyonok "Muzyka moikh pobed" (Музыка моих побед)

Поврзано[уреди | уреди извор]