Израел на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Израел

Знаме

Медиумски организатор IBA
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 8 место, 2012
Најлош пласман 8 место, 2012

Израел досега учествувал само еднаш на Детскиот избор за песна на Евровизија, а своето деби го имал во 2012 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е IBA. Во 2013 тие се повлекле од учество и треба да се вратат во 2016 година.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2012 Kids.il "Let the music win" 8 68

Поврзано[уреди | уреди извор]