Холандија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандија

Знаме

Медиумски организатор Авротос
Национален избор
Број на учества 21
Прво учество 2003
Најдобар пласман 1 место, 2009
Најлош пласман 19 место, 2021

Холандија учествува на Детската Евровизија од 2003 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис Авротос.[1]

Мајлен & Росане на Детски избор за песна на Евровизија 2013

Холандија е единствената земја која учествувала на сите претходни изданија на Детската Евровизија од 2003 година.[1]

Холандија имаше една победа. Во 2009 година, во Киев, Украина, Ралф Мекенбах победи со неговата интерпретација на песната "Click Clack".[2]

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2003 Роел "Mijn ogen zeggen alles" 11 23
2004 Клартје & Ники "Hij is een kei" 11 27
2005 Тес "Stupid" 7 82
2006 Кимберли "Goed" 12 44
2007 Лиза, Еми & Шели "Adem in, adem uit" 11 39
2008 Мариса "1 dag" 13 27
2009 Ралф Макенбах "Click Clack" 1 121
2010 Сена & Ана "My Family" 9 52
2011 Рејчел "Teenager" 2 103
2012 Фемке "Tik Tak Tik" 7 69
2013 Мајлен & Росане "Double me" 8 59
2014 Јулија "Around" 8 70
2015 Шалиса "Million lights" 15 35
2016 Кисес "Kisses and Dancing" 8 174
2017 Fource "Love Me" 4 156
2018 Макс и Ана "Samen" 13 91
2019 Метју "Dans met jou" 4 186
2020 Unity "Best friends" 132
2021 Ајана "Mata Sugu Aō Ne" 19 43
2022 Luna "La Festa" 7 128
2023 Сеп и Јасмијн "Holding On to You" 7 122

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Netherlands“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-09-03.
  2. „Ralf Mackenbach“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-09-03.