Прејди на содржината

Германија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија

Знаме

Медиумски организатор KiKA
Национален избор
Број на учества 3
Прво учество 2020
Најдобар пласман 9 место, 2023
Најлош пласман 17 место, 2021

Германија учествува на Детската Евровизија од 2020 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис KiKA.[1]

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2020 Сузан "Stronger with You" 12 66
2021 Полин "Imagine Us" 17 61
2023 Фиа "Ohne Worte" 9 107
2024 Bjarne "Save the Best for Us"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Germany“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-09-03.