Италија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија

Знаме

Медиумски организатор РАИ Гулп
Национален избор
Број на учества 2
Прво учество 2014
Најдобар пласман 1 место, 2014
Најлош пласман 16 место, 2015

Италија учествува на Детскиот избор за песна на Евровизија од 2014 година.

Најдобриот пласман им е победата во 2014 година која им ја донел Винченцо Кантиело со песната "Tu primo grande amore", а најлошиот резултат бил остварен во 2015 со заземањето на 16-тото (претпоследно) место.

Претставници[уреди | уреди извор]

Винченцо Кантиело со наградата после победата на Детскиот избор за песна на Евровизија во 2014 година.
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2014 Винченцо Кантиело Tu primo grande amore 1 159
2015 Кјара и Мартина Скарпари Viva 16 34
2016


Поврзано[уреди | уреди извор]