Франција на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција

Знаме

Медиумски организатор France Télévisions
Национален избор
Број на учества 7
Прво учество 2004
Најдобар пласман 1 место, 2020, 2022, 2023
Најлош пласман 6 место, 2004

Франција учествува на Детската Евровизија од 2004 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис France Télévisions.[1]

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2004 Томас Понтие "Si on voulait bien" 6 78
2018 Анџелина Нава "Jamais sans toi" 2 203
2019 Carla "Bim Bam Toi" 5 169
2020 Валентина "J’imagine" 1 200
2021 Енцо "Tic Tac" 3 187
2022 Лисандро "Oh Maman!" 1 203
2023 Зої Клозуре "Cœur" 1 228

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „France“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-08-30.