Список на презентери на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Списокот ги вклучува сите оние презентери кои ги воделе различните изданија на Детски избор за песна на Евровизија. Од 2003 година генерално имало два презентери на натпреварувањето. Единствениот случај на тројца презентери бил во 2009 година, додека во 2014 година па наваму има само еден презентер.

Презентери[уреди | уреди извор]

Година Презентери на Детскиот избор за песна на Евровизија
2003 Данска Камила Отесен и Реме
2004 Норвешка Надија Хаснауи и Стијан Барснес Симонсен
2005 Белгија Маурен Луи и Марсел Вантхилт
2006 Романија Андреја Марин Баника и Јоана Иван
2007 Холандија Ким-Лиан ван дер Меиј и Сипке Јан Бусема
2008 Кипар Софија Параскева и Алекс Михаел
2009 Украина Ани Лорак, Тимур Мирошниченко и Дмитро Бородин
2010 Белорусија Лејла Исмаилова и Денис Куријан
2011 Ерменија Гохар Гаспарјан и Авет Барсегјан
2012 Холандија Евут Генеманс и Ким-Лиан ван дер Меиј
2013 Украина Тимур Мирошниченко и Злата Огневич
2014 Малта Моира Делија
2015 Бугарија Поли Генова
2016 Малта Бен Камил и Валери Вела
2017 Грузија Хелен Каландадзе