Ерменија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменија

Знаме

Медиумски организатор Ерменија 1
Национален избор
Број на учества 16
Прво учество 2007
Најдобар пласман 1 место, 2010, 2021
Најлош пласман 8 место, 2018, 2019
Моника на Детски избор за песна на Евровизија 2013

Ерменија учествувала 10 пати на Детскиот избор за песна на Евровизија од своето деби во 2007 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис Ерменија 1.

Досега во својте учества Ерменија има едно прво, три втори и две трети места.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2007 Аревик "Erazanq (Երազանք)" 2 136
2008 Моника Манучарова "Im Ergi Hnchyune(Իմ Երգի Հնչյունե)" 8 59
2009 Луара Хајрапетјан "Barcelona (Բարսելոնա)" 2 116
2010 Владимир Арзуманјан "Mama" 1 120
2011 Далита "Welcome to Armenia" 5 85
2012 Compass Band "Sweetie Baby" 3 98
2013 Моника Аванесјан "Choco-Fabric" 6 69
2014 Бети "People of the sun" 3 146
2015 МИКА "Love" 2 176
2016 Анахит Адамјан и Мари Варданјан "Taber" 2 232
2017 Миша "Boomerang" 6 148
2018 L.E.V.O.N "L.E.V.O.N" 9 125
2019 Карина Игнатјан "Colours of Your Dream" 9 115
2020 Малена "Why" ОСТАВКА
2021 Малена "Qami Qami" 1 224
2022 Nare "Dance!" 2 180
2023 Yan Girls "Do It My Way" 3 180

Поврзано[уреди | уреди извор]