Украина на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украина

Знаме

Медиумски организатор НТУ
Национален избор
Број на учества 18
Прво учество 2006
Најдобар пласман 1 место, 2012
Најлош пласман 15 место, 2019
Анастасија на Детски избор за песна на Евровизија 2012

Украина учествува на Детската Евровизија од 2006 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис НТУ.[1]

Досега во својте учества Украина има едно прво место, остварено во 2012 година кога Анастасија Петрик ја извела песната „Небо“, и две втори места во 2008 и 2013 година. Најслабиот резултат на Украина е забележан во 2019 година кога освоиле последното 15 место.[1]

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2006 Назар Слиушарчук "Khlopchyk Rock 'n' Roll" 9 58
2007 Илона Галитскаја "Urok glamuru" 9 56
2008 Викторија Петрик "Matrosy (Матроси)" 2 135
2009 Андраник Алексанјан "Try topoli, try surmy (Три тополі, три сурми)" 5 89
2010 Јулија Гурска "Miy litak" 14 28
2011 Kristall "Evropa" 11 42
2012 Анастасија Петрик "Nebo (Небо)" 1 138
2013 Софија Тарасова "We are one" 2 121
2014 Sympho-Nick "Pryjde vesna 6 74
2015 Ана Тринчер "Pochny z sebe" 11 38
2016 Софија Рол "Planet Craves For Love" 14 30
2017 Анастасија Багинска "Ne zupyniai (Don't Stop)" 7 147
2018 Дарина Красноветска "Say Love" 4 182
2019 Софија Иванко "The Spirit of The Music" 115 59
2020 Александар Балабанов "Vidkryvai " 7 106
2021 Олена Усенко "Vazhil" 6 125
2022 Злобната Џунка "Nezlamna (Unbreakable)" 9 11
2023 Анастасија Димит "Kvitka" 5 128

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ukraine“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2023-08-31.