Бугарија на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бугарија

Знаме

Медиумски организатор БНТ
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 2 место, 2014
Најлош пласман 15 место, 2008
Крисија Тодорова на Детски избор за песна на Евровизија 2015

Бугарија досега учествувала 6 пати на Детскиот избор за песна на Евровизија од своето деби во 2007 година. Нивната телевизија организатор која управува со учесниците е Бугарската национална телевизија БНТ.

Досега во своите учества Бугарија има едно второ место остварено на изборот во 2014 година кога Крисија, Хасан и Ибрахим ја отпеале песната "Планетата на децата".

Учества[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2007 Бон Бон "Бонбонландия" 7 86
2008 Крастиана Крастева "Една мечта" 15 15
2011 Иван Иванов "Супергерой" 8 60
2014 Крисија, Хасан и Ибрахим "Планетата на децата" 2 147
2015 Габриела Јорданова ft. Иван Стојанов "Цветът на надеждата" 9 62
2016 Лидија Ганева "Вълшебен ден"

Поврзано[уреди | уреди извор]