Радио Телевизија Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радио Телевизија Португалија
ДејностМасовни медиуми Уреди на Википодатоците
ЖанрЈавен радиодифузен сервис
Основано1935; пред 89 години (1935) as Emissora Nacional

1955; пред 69 години (1955) as Radiotelevisão Portuguesa
март 31, 2004; пред 20 години (2004-03-31) as Rádio e Televisão de PortugalОсновачGovernment of Portugal Уреди на ВикиподатоцитеСедиште

Cabo Ruivo, Lisbon

,

Portugal
Опслужувани подрачја

ПортугалијаУслугиТелевизија, радио, onlineДоход€213.5 милиони (2014)СопственикGovernment of Portugal

Вработени

1,689[1]Мреж. местоwww.rtp.pt

RTP седиште во Cabo Ruivo, Лисабон.
РТП - гранка на Coimbra.
ТВ кула на RTP Порто студо во Монте da Virgem, Вила Нова де Гаја.

Радио Телевизија Португалија, С. А. (РТП;) е јавниот радиодифузен сервис организација на Португалија. Вкупно се четири национални телевизиски канали и три национални радио канали, како и неколку сателитски и кабелски понуди.

Компанијата стапи во сила на 31 Март 2004 година со спојување на два претходно одделни компании Radiodifusão Portuguesa (RDP; радио покриеност) и Radiotelevisão Portuguesa (телевизиски радиодифузер).

RTP е во сопственост на државата финансиран од страна на телевизија, рекламни приходи, владини грантови, и данок за радиодифузија(радиодифузија придонес од доход), која е вградена во сметката за електрична енергија.

Историја[уреди | уреди извор]

Корпоративно Лого (2004-2015)

Радио[уреди | уреди извор]

Основано е на 4 август 1935 година, како и на јавните национални радио радиодифузер, наследување на претходната емитување на работењето на националната поштенска услуга, Correios, Telégrafos e Telefones (CTT). Пет години подоцна, ENR стана независна од CTT.

ENR беше еден од 23 основачките радиодифузни организации на Европскиот радиодифузен сојуз во 1950 година. По Carnation Револуција, ENR беше reorganized и во 1976 година го смени името за да Radiodifusão Portuguesa (RDP). Во текот на овој процес, повеќе претходно приватни радио станици – како што Rádio Clube Português (RCP), беа nationalized и да се интегрира во RDP.

Во 1979 година, RCP мрежа е ребрендиран како Rádio Comercial, и подоцна беше приватизираните во 1993 година. Во исто време, RDP започна младите ориентирана радио станица Antena 3 и укинати рекламирање од сите свои станици, така што горенаведените радиодифузија придонес данок стана своето извор на финансирање.

Телевизија[уреди | уреди извор]

Радиотелевизија Португалија е телевизиска услуга е основана на 15 декември 1955 година. Експериментални преноси започна во септември 1956 година од Feira Популарни (забавен парк) studios во Лисабон. Дваесет и набљудувачите беа инсталирани во парк, но народот се собраа во продавници низ градот. Преносот беше примен во рамките на опсег од околу 20 километри. Околу 1,000 ТВ приемници се продава во рок од еден месец.

Редовното емитување, сепак, не се започне до 7 Март 1957 година, со кој време покриеност го достигна околу 65% од португалски на населението. На крајот од 1958 година вкупниот број на сетови во Португалија е околу 32,000. RTP беше прифатена како целосна активен член на ЕБУ во 1959 година. Од средината на 1960-тите години, RTP станале достапни низ целата земја. Роберт Farnon's "Дерби Ден" беше широко се користи како RTP е фанфари за да го отворите програмирање уште од првиот ден, и во текот на децении стана RTP е официјална химна.

25 декември 1968 година го виде отворање на втор телевизиски канал, RTP2. Две нови регионални канали беа создадени во 1972 и 1975 година, за португалски archipelagos на Дрво (отворање на 6 август 1972) и на Azores (10 август, 1975 година).

Пред Carnation Револуцијата, RTP е суштина на отворот на режимот, и фамозно отвори newscast на 20 јули 1969 година - денот на првото слетување на месечината − со еден сегмент покажува претседателот Américo Thomaz отворање на бетон. Меѓутоа, како и многу други радиодифузерите, тоа не емитува во живо на слетување на човекот на месечината во текот на ноќта.

Првиот боја емитува беше направен во 1975 година, со живи покривање на првите парламентарни избори по carnation револуција. Но, заради политичките немири и економската ситуација на земјата, бојата редовно емитува беше одложен неколкупати за речиси 5 години. Во тоа време RTP почна да купите некои боја опрема и да се прават повремени боја на снимањето. Но притисок чуваат случува како црна и бела опрема е добивање на стари и многу тешко да се поправи, па така, во 1978 и 1979 огромни инвестиции поддржани од странски заем, даде RTP можност да го замени сите B/W за да се зголеми тековната сума на опрема и да биде во тек со најнапредните емитува технологиите достапни во тоа време. И покрај тоа, само во февруари 1980 година, владата конечно овластен редовните боја емитува и 2 недели после тоа, на 7 Март RTP започна редовниот боја емитува, со повеќе од 70% од програмите се веќе во боја. Исто така, RTP се пресели својот штаб на нов објект. Изградба првично беше изграден да се претвори во хотел, но сопственикот одлучи да ги остави недопрени и постигнаа договор со RTP за купување и претворена на внатрешни работи за користење. RTP се пресели во повеќе соодветни седиштето и се продаваат на зградата во 2003 година, а новиот сопственик го претвори во она што е денес, ВИП Големиот Lisboa.

До 1991 година, RTP во сопственост на своите предавателот мрежа, која беше префрлен во претпријатие во сопственост на државата, која, преку серија спојувања, стана дел од Португалија Телеком. RTP се одржа на телевизија монопол до 1992 година, година кога приватниот ПСО почна со емитување. Во текот на годините, RTP публика споделување постојано се намалува во полза на приватните канали. 2007 година беше исклучок од оваа тенденција, и RTP1 стана вториот канал повеќето гледавме во Португалија, само зад TVI.

Во 2004 година, RTP и RDP се спои и се дел од еден поголем во државна сопственост холдинг, именуван Rádio e Televisão де Португалија, и отворен нов штаб во близина на Сантјаго das Nações, во Лисабон. Во истата година, на вториот канал е ребрендиран како " 2:', промовирање на себе како на граѓанското општество услуга. Подоцна, во март 2007 година, 2: стана 'RTP2" повторно.

Поради тековната финансиска криза Португалија се соочува, RTP беше да се биде силно преструктуира како дел од португалски на владата за штедење план и би се вклучени во продажба на еден од слободен воздух канал лиценци. Притисок од јавноста и другите организации престана планираната продажба иако преструктуирање планови се очекува да биде претставен наскоро и вклучуваат вишок план, како и на финансирањето на нова опрема.[2]

RTP има 16 регионални канцеларии се шири низ земјата, како и меѓународни канцеларии во Вашингтон, Брисел, Москва, Бразил и неколку други локации.

RTP емитувана на 2008 година Олимписките игри во HD преку ZON ТВ Cabo сателитска и кабелска платформа. На 30 септември 2009 година, RTP 1 HD врати во експериментална емитува.

Следните Салвадор Sobral's победи на евросонг 2017, RTP ќе ги преземе за домаќински давачки за 2018 натпревар.

Спојување во 2004[уреди | уреди извор]

Пост-спојување[уреди | уреди извор]

Употребата на оригиналниот полн имиња на радио и телевизиски станици (Radiodifusão Portuguesa и Radiotelevisão Portuguesa, соодветно) беше постепено, но кратенката RDP е сè уште се користи од страна на меѓународни услуги на RDP Интернационал и RDP Африка, како и радио услуги во Автономни Региони на Azores и Дрво, додека друг кратенката RTP сега претставува спои компанија.

Телевизиски канали[уреди | уреди извор]

Канал Слоган АР Започна со работа Телетекст
RTP1 Continua 16:9 SDTV 7 март 1957(1957-03-07)(67 г.) (1957-03-07) (воз. 60 г.) да
RTP2 Culta e adulta 25 декември 1968(1968-12-25)(55 г.) (1968-12-25) (воз. 48 г.)
RTP3 Informação, informação, informação 15 октомври 2001(2001-10-15)(22 г.) (2001-10-15) (воз. 15 г.)
RTP Memória Traz pr'á frente 4 октомври 2004(2004-10-04)(19 г.) (2004-10-04) (воз. 12 г.)
RTP Madeira Liga a Madeira 6 август 1972(1972-08-06)(51 г.) (1972-08-06) (воз. 44 г.)
RTP Açores Unimos as ilhas 10 август 1975(1975-08-10)(48 г.) (1975-08-10) (воз. 41 г.)
RTP África vários mundos, uma só língua 7 јануари 1998(1998-01-07)(26 г.) (1998-01-07) (воз. 19 г.)
RTP Internacional Sente Portugal (português)

Feel Portugal (inglês)

10 јуни 1992(1992-06-10)(31 г.) (1992-06-10) (воз. 24 г.)
RTP1 HD Continua 16:9 HDTV 8 август 2008(2008-08-08)(15 г.) (2008-08-08) (воз. 8 г.) не
RTP Arena eSports O Espetáculo do Gaming 29 април 2016(2016-04-29)(8 г.) (2016-04-29) (воз. 1 г.)

Поранешниот канали[уреди | уреди извор]

 • RTP Мобилен, е канал прилагодени за мобилни уреди. Тој заврши во 2011/2012 година, со вознесението на мобилни апликации.
 • RTP 4K, која беше искористена да се емитува УЕФА Еуро 2016 година натпревари во 4K Ултра HD.

Радио станици[уреди | уреди извор]

 • Antena 1, вест, зборува и спортски станица со силен фокус на португалски музика a b c e;
 • Antena 2, културни програмирање, класични и светската музичка, кој настапи во живо на c;
 • Antena 3, до-темпо, младите ориентирана станица со акцент на современата и алтернативната музика е;
 • RDP Интернационал, меѓународната радио услуга c;
 • RDP Африка, програмирање насочено кон португалски јазик Африкански заедници на e;
 • Rádio Lusitania, дигитален-само станица, со фокус на португалски музика;d e
 • Rádio Vivace, дигитален-само станица, со фокус на Класичната музика;d e
 • Rádio цик-цак, дигитален-само станица, со фокус на Децата програми;d e
 • Antena 1 Fado, дигитален-само станица, со фокус на fado;d e
 • Antena 1 Memória, дигитален-само станица, со фокус на rebroadcasts на програмите од богата архива на RDP и златна oldies музика (во двата случаи од 1930-тите до 1980-тите години). Тоа е само станица да се потпираат целосно на постоечки снимени програми и материјали;d e
 • Antena 1 Vida, дигитален-само станица;d
 • Antena 2 Ópera, дигитален-само станица, со фокус на оперската музика;d
 • Antena 2 Jazzin, дигитален-само станица, со фокус на џез музика;d

на Располагање на национално ниво на ФМ и на интернет.
б исто Така, достапни на СУМ.
c Достапни на сателитски целиот свет.
d Достапни само на интернет.
e , исто Така, се достапни во текот на Португалија преку кабелски и сателитски.

Следните станици се Antena 1 регионални станици:

 • RDP Колумбија
 • RDP Centro
 • RDP Lisboa
 • RDP Sul
 • RDP Açores
 • RDP Дрво

Вести услуги[уреди | уреди извор]

Serenella Andrade, RTP водител и новинар, на Exponor

Повеќето RTP1 вести програми се simulcasted со RTP Интернационал, RTP Африка, RTP Açores, RTP Дрво и, понекогаш, RTP 3 телевизиски канал. Овие информативните програми вклучуваат:

 • Бум Кол Португалија (6:30-10 сум), во живо од Лисабон студија;
 • Jornal da Tarde (1 часот), во живо од Порто студија;
 • Португалија em Direto (6 часот), во живо од Лисабон студија;
 • Telejornal (8 часот), во живо од Лисабон studios.

RTP2 е само вести услуга е Jornal 2 ('Journal 2' или 'Вест 2' на англиски јазик) (9 часот), пократок и повеќе објективни newscast од RTP1 оние.

RTP3 одлики час вести надградби и наслови.

Организација[уреди | уреди извор]

Претседателот на одборот[уреди | уреди извор]

 • Almerindo Marques, 2002-2008
 • Guilherme Коста, 2008-2012
 • Алберто da Понте, 2012-2015
 • Gonçalo Реис, до 2015−тековно

Управување Уредник на RTP[уреди | уреди извор]

 • Хосе Родригес дос Сантос, 2001-2004
 • Хосе Алберто Carvalho, 2004-2011
 • Nuno Сантос, 2011-2012
 • Паоло Ferreira, 2012-2014
 • Хосе Мануел Португалија, 2014-2015
 • Паоло Dentinho, до 2015–тековно

Програмски директори на RTP1[уреди | уреди извор]

 • Nuno Сантос, 2002-2007
 • Хосе Fragoso, 2008-2011
 • Хуго Andrade, План За 2011-2015
 • Даниел Deusdado, до 2015–тековно

Програмски директори на RTP2[уреди | уреди извор]

 • Мануел Falcão, 2003-2006
 • Хорхе Wemans, 2006-2012
 • Хуго Andrade, 2012-2014
 • Elíseo Oliveira, 2014-2015
 • Тереза Paixão, до 2015–тековно

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на португалски јазик телевизиски канали
 • Фестивал da Canção
 • Телевизија во Португалија
 • Дигитална телевизија во Португалија
 • Sociedade Independente де Comunicação
 • Televisão Independente
 • Луис Мигел Loureiro, RTP новинар

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Relatório e Contas, informação anual“ (PDF). RTP.
 2. „RTP estuda lançamento de novos canais“. Diário Económico.

[Уреди] надворешни врски[уреди | уреди извор]