Софи Маринова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софи Маринова во 2012 година

Софи Маринова (5 декември 1975 во Софија) е бугарска поп-фолк пејачка од ромско потекло.

Била избрана за претставник на Бугарија на изборот на песна на Евровизија за 2012 со песната „Love Unlimited“ (Безгранична љубов), но не успеала да се пласира во финалето. Софи била првата поп-фолкерка која била избрана да ја претставува Бугарија на Евровизија.