Лорин (пејачка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Loreen
Лорин во 2017
Лорин во 2017
Основни податоци
Родено имеЛорин Зинеб Нора Талхауи
Познат(а) и какоЛорин
ПотеклоВестерос, Шведска
Жанр(ови)
Занимање/њапејачка
Инструменти
 • вокал
 • пијано
Години на активност2004–се уште
Продукциска куќа/ќи
Мрежно местоloreen.se

Лорин Зинеб Нора Талхауи, професионално позната како Лорин ( МФА: [lɔˈreːn], роденa на 16 октомври 1983 година) [2][3] е шведскa поп-пејачка и музички продуцент.[4][5] Претставувајќи ја Шведска, таа победила на Евровизија 2012 во Баку, со нејзината песна „Еуфорија“. Песната достигнала број еден во неколку земји, вклучувајќи ги Германија и Шведска. На Евровизија 2013 во Малме, таа пеела на отворањето на првото полуфинале и во интервален чин во големото финале.

Заинтересирана да стане музичар, Лорин учествувала на телевизискиот натпревар „ Идол 2004 “, завршувајќи на четвртото место. Следната година го издала својот прв сингл, „The snake“, со бендот Роб’н’Раз и станала телевизиски водител на ТВ400. Додека работела како продуцент на сегменти и режисер за неколку шведски ТВ реалити шоуа, таа настапила на „ Мелодифестивал 2011“ со песната „My Heart Is Refusing Me“, која станала Топ 10 хит во Шведска. Таа исто така имала Топ 20 хитови во Шведска со сингловите „Crying Out Your Name“ (2012) и „Statements“ (2017).

Ран живот[уреди | уреди извор]

Лорин е родена во Стокхолм, Шведска, во 1983 година во семејство на имигранти кои биле марокански Бербери. Таа пораснала во либерално муслиманско семејство. На почетокот на нејзиниот живот, Лорин се преселила во Вестерос, каде што и пораснала.[6][7] Поголемиот дел од тинејџерските години ги поминала во Грита, станбена област во Вестерос.[8]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

2004–2010 година: Идол и пауза[уреди | уреди извор]

Лорин станала позната на шведската публика откако учествувала во шведскиот Идол 2004, натпреварувајќи се како Лорен Талхауи. За време на квалификацискиот круг, таа се пласирала на третото место со гласовите на јавноста. Таа би била елиминирана, но добила вајлд-карта од судиите, дозволувајќи и да се натпреварува во програмата.[9] Таа завршила четврта во генералниот пласман и била елиминирана во текот на осмата недела.[10] По Идол, во 2005 година, таа го издала промотивниот сингл „The snake“, со групата Роб’н’Раз. Истата година, таа исто така го претставила ТВ-шоуто Лисна, емитувано од шведската станица ТВ400.[11] После една година, таа направила пауза од повидливите улоги и работела како продуцент на сегменти и режисер за ТВ реални шоуа меѓу кои Värsta pojkvänsakademin, Matakuten и Frufritt.[12]

2011–2013: Мелодифестивален, Евровизија и Heal[уреди | уреди извор]

Лорин се вратила во очите на јавноста кога учествувала на „ Мелодифестивал 2011“ со песната „ My Heart Is Refusing Me “, која ја напишала заедно со Мох Денеби и Бјорн Дјупстром.[13] Откако се пласирала на четвртото место во второто полуфинале во Гетеборг на 12 февруари 2011 година, таа се натпреварувала во баражот,[14] но не успеала да се квалификува во финалето по двобојот со Сара Варга.[15][16] Песната била објавена на 11 март 2011 година и станала хит на Шведската топ листа, дебитирајќи и достигнувајќи број 9.[17] По успехот на Лорин една година подоцна, песната повторно влегла во топ-листата, достигнувајќи број 22 во мај 2012 година.

Лорин на Мелодифестивал 2011 година

Во првото полуфинале на „Мелодифестивал 2012“ на 4 февруари, Лорин се пласирала директно во последната рунда со својата песна „Еуфорија“,[18] напишана од Томас Г:сон и Питер Бостром.[19] Таа го освоила националното финале на 10 март со вкупно 268 бода и ја претставувала Шведска на Евровизија 2012 во Баку, Азербејџан.[20] Песната победила на натпреварот со вкупно 372 бода од 40 земји од вкупно 42 со право на глас (Италија била исклучок, а Шведска не може да гласа за себе).[21] Според компаниите за обложување преку интернет, таа била фаворит за победа на натпреварот.[22][23] На 3 јуни 2012 година, победничката песна на Лорин на Евровизија, „Еуфорија“, се искачила на 3-то место на Официјалната табела на синглови во Велика Британија, што е највисока позиција на листата за победничка песна на Евровизија што не е од Велика Британија уште од „ Hold me now “ на Џони Логан во 1987 година. Синглот се продал во 62.148 примероци во својата прва недела во Велика Британија.[24] Таа е позната и по постојаното присуство на табели во Обединетото Кралство, останувајќи во првите дваесет со недели по натпреварот, ретко за евровизиска песна.[25][26][27] На 21 јуни 2012 година, Лорин се појавила на МТВ Светска сцена во Гетеборг, Шведска. Насловот на нејзиниот деби албум, Heal, бил потврден кон крајот на август 2012 година.[28] Издаден на 24 октомври 2012 година, Heal дебитирал на врвот на Sverigetopplistan Топ 60 албуми.[29] Бил сертифициран со платина во Шведска во текот на својата втора недела, што значи постигнување домашни пратки во над 40 000 единици.[30] Ремикс-верзијата на „My heart is refusing me“ била издадена на 8 октомври 2012 година како втор европски сингл од албумот. Истиот ден, „Crying Out Your Name“ бил издаден како четврти сингл во нејзината родна Шведска.[31]

За да го промовира албумот, Лорин се појавила како музички гостин во неколку европски ТВ-емисии, вклучувајќи го и полското талент шоу Must Be the Music на 21 октомври 2012 година,[32][33][34] втората сезона на романската верзија на Х Фактор на 18 ноември 2012 година[35] и финалето на третата серија на холандско талент шоу „Гласот на Холандија“.[36] Лорин премиерно го извела новиот сингл вклучен во реиздавањето на нејзиниот деби албум на отворањето на Евровизија во 2013 година.[37][38] Песната се викала „We Got the Power“, во продукција на Патрик Бергер, а напишана од Естер Дин, кој претходно соработувал со Икона Поп, Ријана и Робин.[39]

2014–16: Проект Paperlight и турнеја[уреди | уреди извор]

Лорин настапуваше на „ Art on Ice 2014“ во „ Ериксон глоуб“ во Стокхолм.

Во октомври 2013 година, „Art on Ice“ објавил дека Лорин ќе биде една од уметниците што ќе настапат на нивната турнеја во 2014 година, чиј концепт бил да комбинира музика во живо со уметничко лизгање.[40] Турнејата се одржала во Финска, Шведска и Швајцарија.[41][42][43][44][45]

Во јануари 2014 година, шведскиот СВТ ја воскреснал својата наградувана серија „Sápmi Sessions“ - во која познати шведски уметници патуваат во северниот дел на Шведска за да се сретнат со своите талентирани колеги од населението Лапонци и да започнат нова соработка.[46] Никогаш порано се немаат сретнато, но ќе имаат три дена заедно да напишат и снимаат сосема нова песна.[47] И, самата Лорин била дел од првата епизода, работејќи со Ига-Марет Гауп-Јуусо и излегла со песната „Son“ за нејзиниот нов албум.[48]

Лорин ја започнала турнејата XIV во април 2014 година и настапила во неколку европски земји.[49] На 7 април, за време на концертот во Амстердам, Лорин објавила дека „Јупитер Драјв“ и „Дампстер“ се избрани за следни синглови за нејзиниот нов албум што излегол во август 2014 година.[50][51] Истиот месец било објавено дека Лорин започнала да работи на својот втор студиски албум. Таа работела со продуценти како Тапед Раи, Тед Кроткиевски, Тобијас Фрејберг и Тим Денев.[52] Во мај 2014 година, Лорин ја објавила својата прва серија на концерти: En Euforisk Jul.[53] Шоуто било изведено на Мориска Павиљонген во Малме, Шведска од 26 ноември до 20 декември[54][55] и претставувало Божиќна претстава.[56] Лорин заработила повеќе од 372.000 УСД (2.885.139,00 СЕК) и „En Euforisk Jul“ била 16-та по големина продадена турнеја од шведски пејач во Шведска во 2014 година.[57][58] За време на нејзината посета на Црна Гора во јули 2014 година, таа објавила дека нејзиниот албум ќе биде објавен веројатно во октомври 2014 година.[59][60] Таа настапила на прославата на Будванската туристичка организација и на настанот Национален ден на плажата Јаз во Будва. За време на интервјуто за Прва.рс, таа изјавила: „Новиот албум излегува во октомври и после тоа ќе има многу турнеи. Тој е многу поразличен од „Еуфорија“, многу е повалкан и похип-хоп“. Летото 2014 година, Лорин била номинирана за три Rockbjörnen [61] и пет Светски музички награди.[62] Дополнително, Лорин настапила на 11-от „Кристален“ во Шведска, каде што отпеала преработка на „ Sugar Man “ на Родригес, како дел од сегментот на „In Memoriam“ на церемонијата.[63] На 20 септември, Лорин настапила на Евроазиските музички награди на Централниот стадион во Алмати, Казахста.[64][65][66] Лорин настапила на Гала вечер на Евровизија во Казино Луксембург во Луксембург и потврдила дека синглот на нејзиниот нов албум ќе се појави наскоро во март 2015 годин.[67][68][69] На 27 февруари било објавено дека новиот сингл на Лорин„ Paper Light (Highe) “ бил објавен на 5 март 2015 година во Скандинавија и на 9 март 2015 година ширум светот.

Лорин настапи на Life Ball 2015 во Виена, Австрија.

На 22 ноември 2014 година, Лорин објавила на Инстаграм дека нејзиниот нов албум се вика Paperlight.[70] Таа работела во студиото со Киеза.[71][72][73] Лорин настапила на специјалното концертно шоу „Најголемите евровизиски хитови“ во Лондон, во продукција на Би-Би-Си и ЕБУ, во кое се одбележува 60-годишнината од изборот за песна на Евровизија.[74] Лорин настапила во интервалниот акт во текот на баражот во Мелодифестивален 2015, на 7 март, пеејќи го главниот сингл на Paperlight, "Paper Light (Higher").[75][76] Во мај 2015 година, Лорин настапила на Life Ball во Виена, најголемиот хуманитарен настан во Европа кој ги поддржува лицата со ХИВ и СИДА, присуствувајќи на настанот во фустан дизајниран од Жан-Пол Готје.[77][78] Од 21 ноември до 18 декември 2015 година, Лорин се придружила на Божиќната турнеја Јулгалан 2015 во Шведска заедно со Монс Зелмерлав, Лена Филипсон, Мис Ли, Ола Сало, Џил Џонсон, Петер, Хасе Андерсон, Дарин и Давид Хелениус.[79] Во декември 2015 година таа настапила на ноќниот концерт „ Вклучи ги светлата“ во Амстердам.[80]

На 11 август 2015 година, Лорин открила нов сингл, со наслов „ I'm with you “ објавен на 14 август 2015 година,[81] и добила генерално позитивни критики од современата музичка критика.[82][83][84] Сепак, официјалното музичко видео, инспирирано од филмот „ Over the edge“ од 1979 година,[85] добило генерално негативни критики од обожавателите и критичарите. Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име. [86] На 17 декември 2015 година, Лорин го објавила својот следен сингл „Under ytan “ („Под површината“), обработка на оригиналната песна на Уно Свенингсон. Ова било нејзино прво официјално издание на шведски јазик и било достапно во нордиските земји на 18 декември, а низ светот една недела подоцна.[87] „Under ytan“ добил признанија од критиката [88][89][90] но постигнал слабо комерцијално признание. Во 2016 година, Лорин се вратила на евровизиската сцена кога настапила на настанот „Евровизија забава“ што се одржал во Стокхолмската Теле2 арена ноќта на претстојното финале на Евровизија и се емитувал преку интернет ширум светот.[91] За време на интервјуто во Бугарија во 2016 година, Лорин изјавила дека таа и нејзиниот тим работат „упорно“ на нова музика и потврдила дека нејзиниот нов албум ќе биде објавен подоцна во 2016 година или почетокот на 2017 година.[92] Ова ќе биде нејзиниот прв албум кој ќе биде објавен во последните четири години.

2016 – сегашност: Melodifestivalen, Nude and Ride[уреди | уреди извор]

На 30 ноември 2016 година, било објавено дека Лорин ќе се натпреварува на Мелодифестивал 2017 со песната „Statements“ за шанса повторно да ја претставува Шведска на Евровизија 2017.[93] На 25 февруари 2017 година, таа се квалификувала во рундата Втора шанса,[94] но не се пласирала директно во финалето од нејзиното полуфинале во Мелодифестивален и била ставена во рундата Втора шанса. По ова, таа го загубила двобојот во Втора шанса против Антон Хагман и потоа била елиминирана од натпреварот.[95] За време на интервјуатнана Мелодифестивал, таа потврлади дека ЕП ќе биде објавно на пролетинуште еден а есен.[96] Таа исто така потпишала со BMG Scandinavia за менаџерски цели на нејзиниот претстоен студиски албум.[97]

На 14 јули 2017 година, Лорин објавила нов сингл наречен „Body“.[98][99] Таа, исто така открила дека "Body" служел како водечки сингл од нејзиниот прв ЕП Nude, кој бил објавен на 25 август 2017 година.[100][101] На 11 август 2017 година, „ Jungle “ со Елифант, била издадена како втора песна од Nude.[102] Исто така било објавено дека нејзиниот втор албум ќе биде објавен на 17 ноември 2017 година, а главниот сингл на 22 септември 2017 година,[103] но првиот сингл „71 Charger“ доцнел без причина и бил објавен една недела подоцна, на 29 септември 2017 година. Вториот сингл, „Hate The Way I Love You“ бил објавен на 27 октомври 2017 година со признание од критичарите.[104] Исто така било откриено дека албумот ќе се вика Ride, кој бил објавен на 24 ноември 2017 година, една недела после датумот на планираното издавање.[105]

Политички активизам[уреди | уреди извор]

За време на Евровизија 2012 во Баку, Азербејџан, Лорин била единствениот учесник кој се сретнал со локални активисти за човекови права. Таа подоцна им изјавила на новинарите дека „човековите права се повредени во Азербејџан секој ден. Не треба да се молчи за такви работи“.[106] Портпарол на владата на Азербејџан одговорил критички, велејќи дека натпреварот не треба да се „политизира“ и побарал ЕБУ да ги спречи ваквите состаноци.[107] Шведските дипломати одговориле дека ЕБУ, шведската ТВ и Лорин не постапиле спротивно на правилата на конкуренцијата.[108]

Во јули 2012 година, Лорин настапила на Славјански базар во Белорусија, каде присуствувал белорускиот претседател Александар Лукашенко. За време на нејзината посета на земјата, таа се состанала со сопругата на политичкиот затвореник Алеш Бјалиатски, претставници на Виасна и независни новинари, а на двочасовен состанок ја изразила својата поддршка кон политичките затвореници и ја потпишала петицијата за забрана на смртната казна во земјата.[109] Лорин подоцна изјавила дека е целосно свесна за ризиците што ги носи „зборувањето“, вклучително и можноста да биде запрена или уапсена на аеродромот кога се обидува да се врати дома.[110]

Во август 2013 година, таа била амбасадор на Шведскиот комитет за Авганистан [111] и ги посетила Кабул, Авганистан и селото Јаскин Бала во долината Варшај со Карл Билд, министер за надворешни работи на Шведска. Година подоцна, изградбата на ново основно училиште требало да започне во селото и планот бил Лорин да се врати и да ја следи работата на новото училиште сè додека не заврши.[112] „Беше одлично искуство да се сретнам со луѓето од Варшај во Јаскин Бала, и мажи и жени. Се надевам дека ќе се вратам наскоро и повторно ќе се сретнам со моите пријатели“, изјавила Лорин, „Образованието е најважното прашање, кога станува збор за намалување на сиромаштијата и за да им помогнеме на луѓето да преземат контрола над сопствениот живот“, додала таа, „ Јас сум многу импресионирана од она што СЦА го прави во Авганистан. За мене, ова е вистинскиот начин на напори за развој. Среќна сум што сум посветена на таа работа.“ [113] За својата работа, Лорин била објавена како нов покровител на Светската детска награда во Њујорк, САД и го добила Кристалниот глобус. Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име. На 30 октомври 2014 година, таа по втор пат ја освоила Светата детска награда „Кристален глобус“ и се сретнала со добитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусафзаи [114] и шведската кралица Силвија на церемонија во замокот Грипшолм во Марифред, Шведска.[115][116] Таа сакала да го поддржи WCP - најголемите светски образовни програми за деца за правата на децата.[115]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Heal (2012)
 • Ride (2017)[117]
 • Atlas (2020)

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

 • Nude (2017)

Турнеи и сали[уреди | уреди извор]

Водечки турнеи

 • Tour XIV (2014)

Концертни сали

 • En Euforisk Jul (2014)

Промотивни турнеи

 • Промотивна турнеја (2012–2014)

Победа на Лорин на Евровизија 2012 во Баку.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Шведска поп-музика

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Loreen – Heal“. Samesame.com.au. Архивирано од изворникот на 29 November 2014. Посетено на 2013-02-28.
 2. Clancy, Daniel. „Loreen | Biography & History“. AllMusic. Посетено на 2016-09-20.
 3. „Loreen“. BBC. Посетено на 24 October 2019.
 4. „Loreen's Biography“. Loreen.se. 23 September 2012. Посетено на 23 September 2012.
 5. „Sweden tipped for Eurovision success“. BBC News. 18 May 2012. Посетено на 25 May 2012.
 6. Auer, Josefin. KP: Loreen KP11 2011[мртва врска]. kpwebben.nu. Retrieved 10 March 2012.
 7. Westerbergh, Nora Nergiz (10 March 2012). „Musikläraren tror på seger“. Vestmanlands Läns Tidning. Посетено на 11 June 2012.
 8. Loreen vinner Melodifestivalen.
 9. Linus Fremin (28 October 2012). „Det tar x antal nitar och till slut är botten nådd“. Resume.se. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 2 January 2013.
 10. Quetzala Blanco (21 June 2012). „Loreen – från Idolförlorare till superstjärna“. Msn. Архивирано од изворникот на 24 December 2013. Посетено на 2 January 2013.
 11. Lina Modin (18 December 2004). „Idol-Lorén får eget tv-program“. Expressen. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 2 January 2013.
 12. "Loreen gjorde 'Värsta pojkvänsakademin'", Resumé, 17 April 2012. Retrieved 17 May 2012.
 13. Nora Nergiz Ackblad (19 October 2010). „Västeråsartist klar för Melodifestivalen“. Vestmanlands Läns Tidning. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 2 January 2013.
 14. „Sanna Nielsen och Brolle till Globen“. Göteborgs-Posten. 12 February 2011. Архивирано од изворникот на 15 February 2011. Посетено на 2 January 2012.
 15. Håkan Engström (23 March 2011). „Saade och Playtones klara för Globen“. Sydsvenskan. Архивирано од изворникот на 2016-02-04. Посетено на 2 January 2013.
 16. „Sara Varga och The Moniker till final“. Expressen. 5 March 2011. Посетено на 2 January 2013.
 17. „Swedish Charts – Loreen – My Heart Is Refusing Me (song)“. SwedishCharts.com. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 5 July 2011. Посетено на 2 January 2013.
 18. „Suecia y su "Euphoria", la gran favorita sin haber sido elegida“. vertele!. Архивирано од изворникот на 20 August 2016.
 19. „Bråda dagar för Mr Radar Music“. Musikindustrin (шведски). 2012-09-26. Посетено на 2020-10-01.
 20. Gorkum, Steef Van (2012-03-10). „Sweden: Loreen wins Melodifestivalen“. ESCDaily (англиски). Посетено на 2020-10-01.
 21. Simon Storvik-Green (26 May 2012). „SWEDEN WINS 2012 EUROVISION SONG CONTEST“. eurovision.tv. Посетено на 14 April 2014.
 22. Eurovision Betting Odds. Oddschecker.com.
 23. Leicestershire singer Engelbert Humperdinck, Eurovision song contest 2012 . This is Leicestershire (26 March 2012).
 24. „Official Charts Analysis: Gary Barlow LP sells 40k“. Посетено на 3 June 2012.
 25. „Eurovision 2012 Winner Loreen Scores Number One on Vodafone Big Top 40“. Capital FM. 27 May 2012. Посетено на 2014-06-07.
 26. „Vann Eurovision – nu toppar Loreen listorna – Melodifestivalen“. SVT.se. Посетено на 2014-06-07.
 27. „Airplay World Official Top 100“. Top40-Charts.com. Посетено на 5 August 2019.
 28. Fraktklass A (18 April 2012). „Loreen (Signerad) - Loreen - Musik - CDON.COM“. Cdon.se. Посетено на 2012-09-02.
 29. „Veckolista Album – Vecka 44, 2 november 2012“. Hitlistan.se. Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 2 January 2013.
 30. „Veckolista Album – Vecka 45, 9 november 2012“. Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот на 9 November 2012. Посетено на 9 November 2012.
 31. „Loreen: "Tänkte att det fick bära eller brista 'Healed'"“. 15 July 2012. Посетено на 14 April 2014.
 32. „Oto jest – Loreen wystąpiła w Polsacie!“. Архивирано од изворникот на 3 April 2015. Посетено на 2012-10-21.
 33. "Must be the music": Loreen gościem specjalnym niedzielnego półfinału“. Архивирано од изворникот на 20 October 2012. Посетено на 2012-10-18.
 34. „W Polsce nie brakuje zdolnych artystów: Loreen – wywiad“. Архивирано од изворникот на 24 October 2012. Посетено на 2012-10-22.
 35. „Loreen a adus Euphoria pe scena X Factor!“. Antena 1. 18 November 2012. Архивирано од изворникот на 26 October 2013. Посетено на 16 December 2012.
 36. „Loreen treedt op tijdens finale The Voice“. Showbiznewz.nl. 7 December 2012. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 2 January 2013.
 37. „Malmö 2013: Loreen to perform medley in Eurovision Final“. 17 May 2013. Архивирано од изворникот на 28 March 2014.
 38. Rosén, Maria (3 May 2013). „Loreen inleder Eurovision – med teckenspråkstolkning och stämsång“ [Loreen begins Eurovision – with sign language interpretation and vocal harmonies]. Sveriges Television. Посетено на 3 May 2013.
 39. „Ester Dean wrotes new songs for Loreen and Jessica Sanchez“. 18 May 2013. Посетено на 10 April 2014.
 40. „Earlier today Art on Ice announced that Loreen will be one of the artists performing on their tour 2014. The concept of Art of Ice is to combine live music with performances from figure skaters. A magical show to say the least!“. 22 October 2013. Архивирано од изворникот на 9 November 2013.
 41. „Art on Ice – Zurich“. artonice.com. Art on Ice. Архивирано од изворникот (22 October 2013) на 9 November 2013. Посетено на 22 October 2013.
 42. „Art on Ice – Lausanne“. artonice.com. Art on Ice. Архивирано од изворникот (22 October 2013) на 9 November 2013. Посетено на 22 October 2013.
 43. „Art on Ice – Davos“. artonice.com. Art on Ice. Архивирано од изворникот (22 October 2013) на 9 November 2013. Посетено на 22 October 2013.
 44. „Art on Ice – Helsinki“. artonice.com. Art on Ice. Архивирано од изворникот (22 October 2013) на 9 November 2013. Посетено на 22 October 2013.
 45. „Art on Ice – Stockholm“. artonice.com. Art on Ice. Архивирано од изворникот (22 October 2013) на 9 November 2013. Посетено на 22 October 2013.
 46. „Loreen & Ingá-Máret Gaup-Juuso: 'Son'. 23 January 2014. Посетено на 16 April 2014.
 47. Hela Låten (24 January 2014), „Loreen och Ingá-Máret Gaup-Juuso – Son“, SVT, Архивирано од изворникот на 2016-03-04, Посетено на 2020-10-02
 48. Diego Feijoo (25 January 2014), „Loreen tiene nueva canción, 'Son', Cromosoma
 49. „Dates of the Tour XIV“ (1 April 2014). lovely-loreen.com. Посетено на 1 April 2014.
 50. „AUDIO: Nieuw album Loreen in augustus“. 9 April 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 14 April 2014.
 51. „Sweden: escXtra.com catch-up with Loreen — Interview“. escXtra.com. 26 March 2013. Архивирано од изворникот на 27 March 2014.
 52. Lindner, Emilee (1 October 2013). „LOREEN : New Hair, New Song and LGBT Statement in Moscow“. Eurovision Ireland. Посетено на 15 July 2015.
 53. „Loreen gör julshow i Malmö“. 20 May 2014.
 54. „Euforisk jul på Moriskan“. Skansan. Skansan.se. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 2014-07-11.
 55. „A EUPHORIC CHRISTMAS AT MORISKAN“. Lovely Loreen. 21 May 2014. Посетено на 11 July 2014.
 56. „Loreen gör julshow i Malmö“. Unt. Unt.se. 21 May 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-15. Посетено на 11 July 2014.
 57. „Loreen showar med julstämning“. Sveriges Radio. 26 November 2014. Посетено на 15 December 2014.
 58. Leg 1 boxscores:
 59. „Performance at an international Parliamentary Conference“. 23 April 2014. Архивирано од изворникот на 31 July 2014. Посетено на 24 July 2014.
 60. „Utisci iz Crne Gore“ (Montenegrin). 14 July 2014. Посетено на 24 July 2014.
 61. „Rösta Rockbjörnen 2014“. Aftonbladet. Посетено на 2 August 2014.
 62. „World Music Awards Nominations 2014“. Awads & Winners. Посетено на 7 June 2014.
 63. „Loreen delivers haunting cover of Sugar Man at Kristallen Awards“. wiwibloggs (англиски). 2014-09-02. Посетено на 2020-10-02.
 64. „Loreen to headline Eurasian Music Awards in Almaty“. Tengri News. tengrinews.kz. 19 August 2014. Посетено на 20 September 2014.
 65. „Loreen to perform at Eurasian Music Awards 2014“. Oikotimes. oikotimes.com. 20 August 2014. Архивирано од изворникот на 20 September 2014. Посетено на 20 September 2014.
 66. „EURASIAN MUSIC AWARDS 2014: LOREEN SINGS DUMPSTER, CONCHITA COMPARED TO MAN“. Wiwibloggs. wiwibloggs.com. 20 September 2014. Посетено на 23 November 2014.
 67. „Conchita Wurst sagt Gala in Mondorf ab“. Tageblatt. Tageblatt. 4 October 2014. Архивирано од изворникот на 1 November 2014. Посетено на 1 November 2014.
 68. „Alexander will perform at Eurovision Gala Night 2014 in Luxembourg“. alexanderrybak.com. 4 October 2014. Посетено на 1 November 2014.
 69. „Small clip from the interview that @loreenofficial did“. Instagram. 29 October 2014. Архивирано од изворникот на 4 November 2014. Посетено на 4 November 2014.
 70. „Loreen confirma nuevo material para 2015“. elremix.com. 27 November 2014. Архивирано од изворникот на 19 December 2014. Посетено на 28 November 2014.
 71. „Loreen teases new era and second studio album "Paperlight". josepvinaixa.com. 26 November 2014. Архивирано од изворникот на 30 November 2014. Посетено на 28 November 2014.
 72. Copsey, Rob (11 September 2014). „Kiesza writes "favourite song ever" for Rihanna's new album“. Official Charts Company. Посетено на 12 September 2014.
 73. „Loreen: Paperlight“. www.lahiguera.net. Посетено на 2016-09-20.
 74. Freeman, Guy. „Eurovision's Greatest Hits – full line-up revealed!“ (6 February 2015). bbc.co.uk. BBC. Посетено на 6 February 2015.
 75. „Loreen till Melodifestivalen 2015“. svt.se. Архивирано од изворникот на 2019-04-23. Посетено на 4 March 2015.
 76. „Se Loreens show i Andra chansen i Melodifestivalen 2015“. svt.se. Архивирано од изворникот на 2019-04-23. Посетено на 7 March 2015.
 77. Lee Adams, William (17 May 2015). „Watch: Eurovision stars sing live at Life Ball 2015“. wiwibloggs.com. Посетено на 2 June 2015.
 78. „Loreen schwärmt vom Life Ball“. kleinezeitung.at. 16 May 2015. Посетено на 2 June 2015.
 79. „Julgalan 2015“. web.archive.org. 2015-06-26. Архивирано од изворникот на 2015-06-26. Посетено на 2020-10-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 80. „Opening the festive season in Amsterdam“. iamsterdam.com. Архивирано од изворникот на 3 February 2016. Посетено на 25 January 2016.
 81. Talhaoui, Loreen. „Loreen“. Facebook. Посетено на 11 August 2015.
 82. „Eurovision Star Loreen Releases New Single "I'm in It With You": Listen“. directlyrics.com. 11 August 2015. Посетено на 19 August 2015.
 83. „Loreen releases "I'm in It With You". eurofied.com. 14 August 2015. Посетено на 19 August 2015.
 84. „Listen: Loreen – "I'm In It With You". trendio.us. 14 August 2015. Архивирано од изворникот на 22 December 2015. Посетено на 19 August 2015.
 85. Talhaoui, Loreen (5 October 2015). „Loreen“. Facebook. Посетено на 17 October 2015.
 86. „NuVidz: Loreen, Sam Smith, Annalisa, Maraaya!“. www.eurovisionjack3.com. 6 October 2015. Посетено на 17 October 2015.
 87. Talhaoui, Loreen. „Loreen“. Twitter. Посетено на 17 December 2015.
 88. „Single Review: Loreen – Under Ytan“. abitofpopmusic.com. 18 December 2015. Посетено на 11 April 2016.
 89. „NEW MUSIC: Loreen Is Back With A Swedish Offering 'Under Ytan'. eurovisionireland.net. 7 January 2016. Посетено на 11 April 2016.
 90. „Sweden: Listen to Loreen's new song 'Under Ytan'. esctoday.com. 18 December 2015. Архивирано од изворникот на 20 January 2016. Посетено на 2 February 2016.
 91. „Stjärnspäckad storsatsning 2016: Eurovision The Party intar Tele2 Arena“. svt.se. Архивирано од изворникот на 2016-03-15. Посетено на 14 March 2016.
 92. „Шведската поп певица Лорийн разказва за новия си албум "Paper Light". bnr.bg. 29 March 2016. Посетено на 29 May 2016.
 93. Granger, Anthony (30 November 2016). „Melodifestivalen 2017 Participants Revealed“. Eurovoix.com. Посетено на 30 November 2016.
 94. hulluna (25 February 2017). „Sweden: Loreen Fails to go Directly to Melodifestivalen Final“. eurovisiontimes.wordpress.com. Eurovision Times. Посетено на 10 August 2017.
 95. „Anton Hagman beats Loreen in Andra Chansen duel to complete Melodifestivalen 2017 final lineup“. wiwibloggs (англиски). 2017-03-04. Посетено на 2020-10-02.
 96. William Lee Adams (30 November 2016). „Loreen: Melodifestivalen 2017 singer and Eurovision winner has a new album on the way“. wiwibloggs.com. Wiwibloggs. Посетено на 10 August 2017.
 97. Pressmeddelande. „News – Loreens signs with BMG“. mynewsdesk.com. Посетено на 10 August 2017.
 98. Stratos Agadellis (14 July 2017). „Sweden: Loreen releases new single Body“. esctoday.com. ESC Today. Посетено на 10 August 2017.
 99. Nathan Stella (14 July 2017). „Loreen releases 'Body', the lead single for her album NUDE!“. escbubble.com. ESC Bubble. Посетено на 10 August 2017.
 100. Bradley Stern (14 July 2017). „With Her 'Body', Loreen Kicks Off The 'Nude' Era“. popcrush.com. PopCrush. Посетено на 10 August 2017.
 101. Rezo Mamsikashvili (14 July 2017). „Seving "Body"! Loreen drops lead single from second album Nude. wiwibloggs.com. Wiwibloggs. Посетено на 10 August 2017.
 102. „SCAN: Loreen signs to BMG“. BMG (англиски). 2017-08-08. Посетено на 2020-10-02.
 103. BMG (8 August 2017). „Loreen“. bmg.com. BMG. Посетено на 10 August 2017.
 104. Scandipop. „SONG: Loreen – 'Hate The Way I Love You'. Scandipop.com. Посетено на 28 October 2017.
 105. United Stage (28 October 2017). „Loreen -United Stage“. unitedstage.se. United Stage. Архивирано од изворникот на 18 October 2017. Посетено на 28 October 2017.
 106. Margarita Antidze (25 May 2012). „Swedish Eurovision star strays into Azeri rights row“. Reuters. Архивирано од изворникот на 2012-05-29. Посетено на 26 May 2012.
 107. „Azerbaidzhan syyttää Ruotsin viisuedustajaa politikoinnista“. Yle. 24 May 2012. Архивирано од изворникот на 27 May 2012. Посетено на 28 May 2012.
 108. „Loreen mitt i diplomatiskt drama“. Dagens Nyheter. 24 May 2012. Посетено на 28 May 2012.
 109. Civil Rights Defenders (13 July 2012). „Loreen meets human rights defenders in Belarus“. Архивирано од изворникот на 8 August 2012. Посетено на 16 July 2012.
 110. „Loreen: "Tänkte att det fick bära eller brista". Expressen. 15 July 2012. Посетено на 16 July 2012.
 111. Wadsam (10 November 2013). „Famous singer Loreen 'Ambassador' for Swedish Committee for Afghanistan“. Архивирано од изворникот на 17 March 2014. Посетено на 10 April 2014.
 112. „Famous singer Loreen 'Ambassador' for SCA“. Swedish Committee for Afghanistan. 5 November 2013. Посетено на 16 July 2014.
 113. Eurovision Ireland (21 August 2013). „Loreen is going to Afghanistan?“. Посетено на 10 April 2014.
 114. info@biharprabha.com, Bihar Reporter : (2014-02-08). „Malala Yousafzai nominated for Children's Nobel Prize 2014“. Biharprabha News (англиски). Посетено на 2020-10-02.CS1-одржување: излишна интерпункција (link)
 115. 115,0 115,1 „World's Children's Prize - Loreen & Vusi“. worldschildrensprize.org. Посетено на 2020-10-02.
 116. „World's Children's Prize Patron Loreen accept her Crystal Globe at the WCP Ceremony 29 Ocotober“.
 117. BMG (8 August 2017). „Loreen“. bmg.com. BMG. Посетено на 10 August 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]