Икона Поп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона Поп 2013

Икона Поп Анкглиски: / aɪ k ɒ n ə p ɒ p / ) е шведско електропоп дуо формирано во 2009 година, со влијанија од електро хаус и инди поп музика.[1] Нејзините две членки, Каролин Хјелт и Аино Јаво, пораснале во Стокхолм и го создаваат она што шведскиот печат го опишал како музика на која „можеш и да се смееш и да плачеш во исто време“.[2][3] Тие потпишале со TEN Music Group во 2009 година и во моментов се исто така во договор со етикетата Ultra Music.[4] Нивниот најголем хит до сега е „I Love It“.

Кариера[уреди | уреди извор]

Почеток[уреди | уреди извор]

Каролин Хјелт (родена на 8 ноември 1987 година, од мајка швеѓанка и Шведско-Фински татко [5] ) и Аино Јаво (родена на 7 јули 1986 година, од мајка од Финска и татко од Гамбија[6]) присуствувале на истото музичко училиште во Стокхолм,[7] но случајно се запознале на забава во февруари 2009 година и го формирале дуото. Четири недели подоцна, тие напишале песни за нивниот прв настап. Две години подоцна, двете ја опишале својата музика како „класични поп мелодии со тапани и синти“.[8]

Печатот на англиски јазик, вклучувајќи ги NME, The Guardian, Rolling Stone и Pitchfork Media, го пофалиле дуото.[9][10][11] Гардијан го опишал деби-синглот „Manners“ како „без напор кул“.[12] Дуото работело во студиото со продуценти како Style of Eye, Патрик Бергер (Robyn), Елоф Лоелв (Niki & The Dove) и Starsmith.[13]

Во есента 2012 година, тие ја објавиле продолжената драма Iconic во САД и албумот Icona Pop во Шведска. Дуото има настапувано во тие земји, како и во Велика Британија, Германија, Италија, Канада и Хонгконг, а исто така биле интервјуирани од членови на шведскиот и светскиот печат.[се бара извор]

2012–13: Пробив со „I Love It“ и This Is... Icona Pop[уреди | уреди извор]

Icona Pop на Michalsky StyleNite на Берлинската модна недела, август 2013 година

Во летото 2012 година, тие учествувале на голем број фестивали, вклучувајќи го и електро музичкиот фестивал Summerburst во Гетеборг, а исто така се појавиле на стадионот во Стокхолм, на почетокот на меѓународниот фестивал и се емитувале преку Шведската телевизијата (SVT).

„I Love It“, предизданието на нивниот деби-албум Icona Pop се нашол на топ листите на Sverigetopplistan, официјалната шведска табела за синглови. Песната, која содржи вокал од британската пејачка Чарли XCX, исто така била прикажана во видео играта од 2012 година Need for Speed: Most Wanted, во германска телевизиска реклама за Кока Кола Лајт во јануари 2013 година,[14] темата на Реално-телевизиска серија на MTV Snooki & JWoww, и во епизода од хумористичната телевизиска серија Девојки на ХБО и популарната телевизиска серија, вампирско-тинејџерска драма Вампирски дневници. Вториот сингл „Ready for the Weekend“ бил објавен на 11 септември 2012 година. Двете песни се појавуваат на нивното второ EP, објавено на 16 октомври 2012 година. „I Love It“ се користела и во рекламата за Samsung Galaxy S4.[15]

Нивното EP Iconic EP се искачи на 21 место на американската танцова листа на iTunes. Во 2013 година, тие тргнале на турнеја низ Соединетите Американски Држави со Passion Pit и Matt & Kim . Во јануари 2013 година, „I Love It“ била прикажана во третата епизода од втората сезона на Девојки, хумористична драмска серија создадена од Лена Данам. Два месеци подоцна, дуото било именувано за еден од 30 изведувачите кои мора да се видат во <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/South_by_Southwest" rel="mw:ExtLink" title="South by Southwest" class="cx-link" data-linkid="202">South by Southwest</a> фестивалот.[16] Истиот месец, „I Love It“ била прикажана во 16-тата епизода од четвртата сезона, „Bring It On“, од Вампирски дневници. На 26 март 2013 година, „I Love It“ била изведена во втората седмица во епизодата со резултатите на Танц со ѕвездите. На 3 мај 2013 година, дуото ја извело „I Love It“ во доцното ноќно ток-шоу Late Night на NBC со Џими Фалон и во утринското вести/забавна емисија на Добро утро Америка на ABC. Три дена подоцна, „I Love It“ била прикажана во музичко-комедијата серија на Fox, Glee. Песната била изведена од „New Directions“ во 22-та и последна епизода на Glee од четвртата сезона, „All or Nothing“. Била прикажана и во реклама за ShoeDazzle од 2013 година.

На 19 мај 2013 година, дуото ја изведе песната „I Love It“ на Билборд музичките награди, облечени во прилагодени облеки од дизајнерот Џефри Мек.[17] Песната, исто така, е прикажана во реклама за претстојната сезона на WNBA што била емитувана за време на 4-та четвртина од натпреварот 7 од натпреварот од првенството во Источната конференција на Хит-Пејсерс на 3 јуни 2013 година. Била прикажана и во реклама за време на кошаркарскиот натпревар на Спарс-Хит на 9 јуни 2013 година.

На 4 јуни 2013 година, дуото го објави својот сингл „Girlfriend“. Икона поп во едно интервју откриле дека го снимиле нивниот меѓународен албум со сите нови песни. Тие рекле дека „новиот албум нема да биде само шеснаесет песни како „I Love It““ и дека пробуваат нови жанрови и звуци. Во јули 2013 година, тие добиле две награди „Teen Choice“ за „Choice Music Breakout Group“ и „Choice Single: Group“.[18]

На 28 јули 2013 година, „All Night“ бил објавен како официјален трет сингл од албумот. Добил умерен успех на европските топ листи. На 4 август 2013 година, дуото го посетило Монтреал, каде што настапило на фестивалот Ошеага.[19] Тие се појавијле и на Елен во декември истата година.[20]

2014 – денес[уреди | уреди извор]

На 23 јуни 2014 дуото објавило нов сингл наречен „Get Lost“ кој привлекол помалку меѓународно внимание.[21][22] Во истиот период, дуото настапувало и како отворање на турнеите на Кети Пери и Мајли Сајрус. Тие исто така соработувале со Тиесто за песната „Let's Go“ и со Cobra Starship за синглот „Never Been In Love[23] кој стана успешен хит во Италија. На 26 мај 2015 година, дуото го објави синглот „Emergency“, соработка со Ерик Хесл. Песната го достигна врвот неколку недели подоцна на Билборд танцовата табела, правејќи го нивниот втор сингл на врвот на таа топ листа по All Night. Песната била вклучена и во видео играта ФИФА 16.  Во јули била објавена Emergency на ЕП, вклучуваjќи ги славните First Time и хитот Clap Snap.  Дуото било најавено како отворачки на северноамериканската турнеја на One Direction „On the Road Again“ во 2015 година. Исто така во 2015 година, нивната песна „We Got The World“ била прикажана во филмот Pitch Perfect 2.  На 23 февруари 2016 година, Icona Pop извеле нов сингл, „Someone Who Can Dance“ на Гремис во Стокхолм. На 20 октомври 2016 година, дуото го објавило својот нов сингл „Brightside“. На 16 јуни 2017 година, Icona Pop го објавиле новиот сингл „GIRLS GIRLS“, со соавторката Тове Ло.  Во октомври 2017 година, тие објавиле песна со австралиското дуо Peking Duk наречена „Let You Down“.[24] Кон крајот на декември 2017 година, дуото објавило EP наречено „Så mycket bättre 2017 – Tolkningarna“, вклучувајќи 7 обработени песни.  На почетокот на март 2018 година, дуото соработуваше со Авон на музичкото видео наречено „Сите мои девојки“. Кон крајот на април 2018 година, дуото било учествувало на песната наречена „Faded Away“ од Sweater Beats. Кон крајот на мај 2018 година, Icona Pop на своите друштвени мрежи објавиле дека моментално работат на нивниот трет студиски албум. Во јуни 2019 година дуото настапило на Сент Луис Прајдфест. Icona Pop објави песна со R3hab наречена „This Is How We Party“ на 8 февруари 2019 година.[25][26] На 26 јули 2019 година, дуото се врати со првиот сингл од претстојниот трет студиски албум - „Next Mistake“. Шведското дуо потпишало со Ultra Music од 2019 година.[4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Икона поп (2012)
 • Ова е... Икона поп (2013)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
2016 година Тролови Сатен и Шенил Гласовна улога
2017 година Празник на тролови
2020 година Светска турнеја Trolls

Турнеи[уреди | уреди извор]

Како поддржувачки изведувачки

Награди[уреди | уреди извор]

 • Анкета за музика на Rober Awards
 • Рокбјорнен
 • P3 Guld
 • Шведска GAFFA награди
 • Гејгалан
 • Скандипоп награди
 • Награди за избор на тинејџери
година Номинирана работа Награда Резултат
2013 година „I love it“ (со Charli XCX ) Избор сингл: Групна Номинирана
2015 година Икона поп Избор Музичка група: Женски Номинирана
 • Билборд музички награди
година Номинирана работа Награда Резултат
2014 година „I love it“ (со Charli XCX ) Топ денс/електронска песна Номинирана
 • МТВ Европа музички награди
година Номинирана работа Награда Резултат
2014 година Икона поп Најдобар шведски акт Номинирана
 • Унгарски музички награди
Year Nominated work Award Result
2014 This Is... Icona Pop Modern Pop/Rock Album of the Year Номинирана
 • iHeartRadio музички награди
година Номинирана работа Награда Резултат Уп.
2014 година „I love it“ (со Charli XCX ) Најдобри текстови Номинирана [30]
Икона поп Најдобар нов изведувач Номинирана
 • SESAC Поп награди
година Номинирана работа Награда Резултат
2014 година „I love it“ (со Charli XCX ) Текстописец на годината Победничка
Песна на годината Победничка
 • Грeмис награда
година Номинирана работа Награда Резултат Уп.
2013 година „I love it“ Песна на годината Номинирана [31]
Икона поп Новодојденец на годината Победничка
Икона поп Електронски/Танц на годината Номинирана
2014 година Икона поп Уметник на годината Номинирана [31]
Електронски/Танц на годината Победничка
2016 година „Emergency“ style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана [32]
2018 година Икона поп Електронски/Танц на годината Номинирана [33]
 • APRA награди (Австралија)
година Номинирана работа Награда Резултат Уп.
Музички награди APRA за 2019 година Let You Down“ од Пекинг Дук и Икона Поп Танц на годината Номинирана [34]
 • Други награди
Награда Номинирана работа Категорија Резултат Уп.
Гафа Икона поп Шведски пробив на годината Победничка [35]
P3 злато I love it Песна на годината Победничка [36]
Ел Гала Икона поп Најдобро облечено дуо Победничка [37]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Шведска популарна музика 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Матична страница Уредете го ова на Википодатоците
 • Icona PopAllMusic (англиски)
 • Mark Savage (6 July 2013). „Icona Pop: The break-up behind I Love It“. BBC News. Посетено на 8 July 2013.
 1. Tweet Stockholm TT Spektra (15 June 2012). „Icona Pop gör dansmusik med punkattityd“. Svenska Dagbladet (шведски). Svd.se. Посетено на 24 February 2013.
 2. „Icona Pop gör dansmusik med punkattityd“. Svenska Dagbladet (шведски). Tidningarnas Telegrambyrå. 15 June 2012. Посетено на 7 July 2014.
 3. „Svenska Icona Pop hyllas världen över!“ (шведски). Universal Music Sweden. 13 June 2012. Архивирано од изворникот на 2015-02-10. Посетено на 24 February 2013.
 4. 4,0 4,1 „Icona Pop Sign to Ultra Music, Share 'Next Mistake' & Reflect on 10 Years: 'We've Become Boss Ladies' (Exclusive)“. Billboard.com. Посетено на 2019-09-01.
 5. Rantanen, Kimmo (15 July 2014). „Suositulla ruotsalaisbändillä suomalaistausta: "Olen hyvin suomalainen". Ilta-Sanomat (фински). Посетено на 9 August 2019. ... Hjeltin isän puolen isovanhemmat ovat suomalaisia.
 6. Nika, Colleen. „Meet Icona Pop: Sweden's Latest Stylish Dance Invaders“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 14 October 2011. Посетено на 14 November 2013.
 7. Patel, Puja (25 June 2012). „Icona Pop Talk Shop: Swedish Duo on Romance and Revenge“. SPIN Magazine. Архивирано од изворникот на 2020-05-21. Посетено на 14 November 2013.
 8. "Tillsammans är vi odödliga" – Kultur“ (шведски). SVT.se. 13 November 2012. Посетено на 24 February 2013.
 9. Sheffield, Rob (3 December 2012). „Iconic“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2017-12-22. Посетено на 24 February 2013.
 10. „Icona Pop Know What's 'Good for You' – Premiere“. Rolling Stone. 15 October 2012. Архивирано од изворникот на 2018-04-09. Посетено на 24 February 2013.
 11. „Rising: Icona Pop“. Pitchfork Media. 25 May 2012. Посетено на 24 February 2013.
 12. Cragg, Michael (7 March 2011). „New music: Icona Pop – Top Rated“. The Guardian. Посетено на 24 February 2013.
 13. „Icona Pop | NEW! Artist – The Ace & TJ Show“. Acetj.channel961.com. Архивирано од изворникот на 7 April 2013. Посетено на 24 February 2013.
 14. Coca Cola Light startet Jubiläumsjahr mit neuer "Night-Boost"-Kampagne [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. – Press release of Coca Cola Company on 14 January 2013.
 15. „Samsung Galaxy S4 TV Advert - Group Play“. YouTube.
 16. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 11 May 2013. Посетено на 1 March 2013.
 17. Hawkins, R. (20 May 2013). „2013 Billboard Music Awards performance photos“. Rollingout.com.
 18. „Teen Choice Awards Nominations: Choice Music Breakout Group, Choice Single: Group“. Teenchoice.com. Посетено на 4 July 2013.[мртва врска]
 19. „Line Up festival, musique et arts Osheaga“. Webarchive.loc.gov. 2013-09-20. Архивирано од изворникот на 2013-09-20. Посетено на 2020-04-10.
 20. https://www.youtube.com/watch?v=Ivhm_Wg0GLo
 21. Harris, Aisha (2014-06-23). „Icona Pop's New Song Is a Perfect Addition to Your Summer '14 Playlist“. Slate Magazine (англиски). Посетено на 2019-09-01.
 22. „Icona Pop Still Shooting for Song of the Summer With 'Get Lost'. Time (англиски). Посетено на 2019-09-01.
 23. Ehrlich, Brenna. „Icona Pop And Cobra Starship May Restore Your Faith In Love -- Or At Least Love Songs“. MTV News (англиски). Посетено на 2019-09-01.
 24. „Peking Duk (Ft. Icona Pop) – Let You Down“, Genius.com (англиски), Посетено на 2019-09-01
 25. „iTunes - Music - This Is How We Party (with Icona Pop) - Single by R3HAB“. iTunes Store.
 26. „R3HAB (Ft. Icona Pop) – This Is How We Party“. Genius.com (англиски). Посетено на 2019-09-01.
 27. Cyrus, Miley Ray (12 November 2013). „Guess who else is coming with me & @iconapop on #bangerz tour“.
 28. „Katy Perry To Be Joined By Special Guests Icona Pop On 'Prismatic' UK Arena Tour“. Capital FM. Посетено на 18 November 2013.
 29. „Icona Pop to Support One Direction on North America Tour“. billboard.com. 1 June 2015. Посетено на 9 June 2015.
 30. „2014 iHeartRadio Music Awards Nominees Announced“.
 31. 31,0 31,1 „Nominerade #Grammis17“. Grammisgalan. 15 December 2016.
 32. „2016 Archives - Page 2 of 2“. Grammisgalan. Архивирано од изворникот на 2020-02-24. Посетено на 2021-11-19.
 33. „2018 Archives“. Grammisgalan. Архивирано од изворникот на 2020-10-29. Посетено на 2021-11-19.
 34. „2019 APRA Awards nominees announced“. noise11. 27 March 2019. Посетено на 29 March 2019.
 35. Video (n.d.). „Icona Pop tackar för GAFFA-Priset“ (шведски). Gaffa. Архивирано од изворникот на 17 January 2013. Посетено на 7 March 2013.
 36. Staff (18 January 2013). „Icona Pops "I love it" är årets låt!“ (шведски). Sveriges Radio. Посетено на 7 March 2013.
 37. Staff (11 January 2013). „Årets Bäst Klädda (Duo): Icona Pop“ (шведски). Elle (Sweden edition). Архивирано од изворникот на 2020-02-24. Посетено на 7 March 2013.