Прејди на содржината

Ролинг стоун

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Rolling Stone)
Ролинг стоун
Џон Ленон и Јоко Оно на насловната на изданието од 22 јануари 1981 на Ролинг Стоун
УредникЏен Венер
Вил Дана (главен уредник)
ЧестотаBi-weekly
Циркулација1.4 милиони[1][2]
ИздавачЏен Венер
Прво издание9 ноември 1967
КомпанијаWenner Media LLC
ДржаваСАД
Заснован воЊујорк
Јазиканглиски
Вебсајтrollingstone.com

Ролинг стоун (англиски: Rolling Stone) — списание со седиште во САД, посветено на музиката, политиката и популарната култура. Излегува на секои две седмици. Ролинг Стоун бил основан во Сан Франциско во 1967 година од страна на Џан Венер (кој сѐ уште е уредник и издавач) и музичкиот критичар Ралф Ј. Глисон.[3]

За да го основа весникот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.[4] Првото издание било објавено на 9 ноември 1967 година.[5]

Списанието е познато по неговите насловни почнувајќи од 1970-тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар Хантер С. Томпсон. Магазинот Ролинг Стоун го сменил форматот во 1990-тите како обид да допре до помладите читатели,[6] кои најчесто биле фокусирани на телевизијата или на филмските глумци и поп-музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.[7] Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.

Извори[уреди | уреди извор]

 • Баше, Патрисија Р.; Џорџ-Варен, Холи; Парелес, Џон, уред. (2005) [1983]. The Rolling Stone Encyclopedia of Rock & Roll. Њујоек: Fireside. ISBN 0743292014.
 • Бракет, Натан; Хоард, Кристијан, уред. (2004) [1979, 1983, 1992]. The New Rolling Stone Album Guide. Њујоек: Simon & Schuster. ISBN 0743201698.
 • Милер, Џим (1980) [1976]. The Rolling Stone Illustrated History of Rock & Roll. Њујорк: Random House. ISBN 0394513223.
 • Rolling Stone Cover to Cover -- the First 40 Years: Searchable Digital Archive-Every Page, Every Issue. Рентон, WA: Bondi Digital Pub. 2007. ISBN 978-0979526107.
 • Свенсон, Џон (1985). The Rolling Stone Jazz Record Guide. Њујорк: Роулонг Стоун. ISBN 039472643X.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. How to Pitch: Rolling Stone - mediabistro.com Content
 2. Bauderap, David (2006). „Rolling Stone celebrates 1,000 issues“. The Topeka Capital-Journal. Архивирано од изворникот на 2009-12-21. Посетено на 2011-06-07.
 3. Greene, Andy (January 6, 2017). „Rolling Stone at 50: Making the First Issue“. rollingstone.com. Архивирано од изворникот на June 27, 2021. Посетено на June 27, 2021.
 4. Weir, David; Salon people.com (April 20, 1999). „The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire“. Wenner's world. People (magazine) magazine. Архивирано од изворникот на 2009-02-15. Посетено на 2009-02-12. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. "Pable Pawncasso". Pawn Stars. April 4, 2011. No. 18, season 4.
 6. Citizen News Services (August 13, 2008). „Rolling Stone magazine goes down a size“. Ottawa Citizen. Canwest Publishing Inc. Посетено на 2009-02-12. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 7. Freedman, Samuel G. (Date TK, 2002). „Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation“. USA Today. Посетено на 2009-02-12. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: