Кока Кола Лајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диетална Кока
Coca-Cola Light
Diet Coke Logo.svg
ТипДиетална Сода
ПроизводителКока-Кола
Земја на потеклоСАД
Се појавил1982

Диетална Кока или Диетална Кока-Кола, Кока-Кола Лајт) — лесен пијалак без шеќер бренд на компанијата Кока-Кола. За првпат е објавен во САД на 9 август 1982 година и е прв бренд од 1886 што ја користи маркицата Кока-Кола.

Поврзано[уреди | уреди извор]