Тиесто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиесто Tiësto
Перформансот на Тиесто во Winterworld at Palazzo во Бинген, Германија во мај 2005.
Животописни податоци
Родено имеTајс Вервест
Познат(а) и какоDJ Tiësto, Allure, Da Joker, Drumfire, Handover Circuit, Paradise In Dubs, Passenger, Roze, Stray Dog, Tom Ace, Wild Bunch
Роден(а)17 јануари 1969 (1969-01-17) (54 г.) Бреда[1], Северен Брабант,
 Холандија
ЖанровиТранс, Прогресивен транс
ЗанимањаДи Џеј, Продуцент, Ремиксер
Период на активност1985 - сегашност
ИздавачиBlack Hole Recordings
SongBird
СоработнициGouryella, Kamaya Painters
Мреж. местоhttp://www.tiesto.com/

Тајс Вервесте (холандски: Tijs Verwestе; р. 17 јануари 1969 во Бреда) — еден од најдобрите транс диџеи на светот. Иако во минатото користел многу прекари, во својата кариера и работа е на далеку познат како DJ Tiësto (ДиЏеј Тиесто). Tiësto станува наделку познат по својот ремикс на песната Silence (во изведба на Сара Меклахлан). Неговиот прекар е италијански и потекнува од неговото детство.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Соло албуми[уреди | уреди извор]

Соло синглови[уреди | уреди извор]

Копродукција[уреди | уреди извор]

Видео/ДВД[уреди | уреди извор]

DJ компилации (DJ миксови на Тијс Фервест)[уреди | уреди извор]

 • 1995 — Forbidden Paradise 3 - The Quest For Atlantis
 • 1995 — Forbidden Paradise 4 - High As A Kite
 • 1996 — Forbidden Paradise 5 - Arctic Expedition
 • 1996 — Forbidden Paradise 6 - Valley Of Fire
 • 1997 — Magik One - First Flight
 • 1998 — Magik Two - Story Of The Fall
 • 1998 — Magik Three - Far From Earth
 • 1998 — Forbidden Paradise 7 - Deep Forest
 • 1999 — Magik Four - A New Adventure
 • 1999 — In Search Of Sunrise
 • 1999 — Live at Innercity, Amsterdam-Rai
 • 2000 — Summerbreeze
 • 2000 — Magik Five - Heaven Beyond
 • 2000 — Magik Six - Live In Amsterdam
 • 2000 — In Search of Sunrise 2 (Издаден: 27 февруари 2001)
 • 2001 — Magik Seven - Live In Los Angeles
 • 2001 — Revolution
 • 2002 — In Search of Sunrise 3 - Panama (Издаден: 22 јули 2002)
 • 2003 — Nyana (Издаден: 5 мај 2003)
 • 2003 — DJ Tiesto - World Leader
 • 2004 — Parade of the Athletes (Издаден: 18 октомври 2004)
 • 2005 — In Search of Sunrise 4 - Latin America (Издаден: 29 април 2005)
 • 2006 — In Search of Sunrise 5 - Los Angeles (25 април 2006)
 • 2007 — In Search of Sunrise 6 - Ibiza (20 септември 2007)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „DJ Tiësto Biography“. allmusic. Посетено на August 5, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]