ITunes Store

Од Википедија — слободната енциклопедија

iTunes Store е софтвер-заснована дигитална продавница на мултимедија оперирана од Apple. Отворена како iTunes Music Store на 28 април 2003, со 200,000 предмети за купување, од април 2008, продавницата станала број-еден продавач во САД.[1] На 24 февруари 2010, продавницата имала повеќе од 10 билиони спуштени песни; овој пресврт бил постигна со седум госини онлајн работа.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iTunes Store Top Music Retailer in the USA“. Apple, Inc. 2008-04-03.
  2. „Apple's iTunes serves up 10 billionth song download“.