Тијана Дапчевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тијана Дапчевиќ
Основни податоци
Родено имеТијана Тодевска
Познат(а) и какоТијана
Роден(а)7 февруари 1976
Македонија Скопје, Македонија
Жанр(ови)Поп
Занимање/њапејачка, композиторка, професорка по виолончело
Години на активност1996–денес
Мрежно местоwww.tijanadapcevic.info

Тијана Тодевска-Дапчевиќ (р. 7 февруари 1976 во Скопје) — македонско-српска поп-пејачка и глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1999 година, Тијана дипломирала на Факултетот за музички уметности во Скопје.

Таа е омажена за српскиот државјанин Милан со кого го има синот Вук.[1]

Нејзина сестра е пејачката Тамара Тодевска.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Тијана била одбрана од МРТ да ја претставува Македонија на Евровизија 2014 во Данска.[2]

Награди[уреди | уреди извор]

  • 2002 — Победник на фестивалот во Херцег Нови, со песната „Негатив“
  • 2004 — 3. место на фестивалот „Будва“, со песната „Недај“
  • 2005 — Победник на фестивалот во Будва, со песната „Све је исто само њега нема“
  • 2006 — Победник на Радискиот фестивал, со песната „Јулијана“
  • 2006 — 4. место на фестивалот „Беовизија“, со песната „Грех“
  • 2007 — 2. место на фестивалот „Врњачка Бања“, со песната „Пламен старе љубави“
Тијана дава изјава пред настапот на Евровизија 2014 во Копенхаген

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2016-2023 Преспав ТВ-серија Ула Бузалевска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Maja Jovanović, „Deca poznatih u školskim klupama“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 19.
  2. „(ФОТО) Тијана Дапчевиќ ќе не претставува на Евросонг 2014“. Дневник. МПМ Македонија. 29 август 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 4 мај 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]