Македонија на Евровизија 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Избор на песна за Евровизија2017
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processВнатрешен избор
ДатаИсполнител: 21 ноември 2016
Песна: 10 март 2017
ПобедникЈана Бурческа
ПеснаDance Alone
Finals performance
Резултати од полуфиналеНе успеала да се квалификува
(15-то место, 69 поени)

Македонија на Евровизија 2017 — учество на Македонија на натпреварот за песна на Евровизија 2017 со песната Dance Alone напишана од Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Боби-Леон Миланов. Песната била изведена од страна на Јана Бурческа, која била избрана од Македонската радиотелевизија (МРТ) за да ја претставува нацијата на натпреварот во 2017 година кој се одржил во Киев, Украина.

Македонија учествувала во полуфиналната вечер и не се пласирала за финалето.