Македонија на Евровизија 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонија учествуваше на Евровизија 2007 во Хелсинки, Финска. Претставникот на Македонија беше избран преку национална селекција, Национален Евросонг 2007, во организација на македонскиот радиодифузер Македонска радио-телевизија (МРТ). Каролина Гочева ја претставуваше Македонија со песната „Мојот свет“, која се квалификуваше од полуфиналето на натпреварот и се пласираше на 14. место во финалето, постигнувајќи 73 бода.

Скопје Фест 2007[уреди | уреди извор]

Евровизија 2007[уреди | уреди извор]