Ламбе Алабаковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ламбе Алабаковски (роден на 15 ноември 1987 во Љубојно, Македонија) е македонски пејач.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ламбе Алабаковски покажал интерес за музиката уште како дете и бил охрабрен од својот татко. Моментално студира на Еуро-колеџот во Куманово. Станал познат откако победил на М2 продукција „Потрага по ѕвезди 2004". Неговиот прв хит бил Спаси ме, компониран од страна на познатиот македонски композитор Дарко Димитров. Заедно со него биле откриени и новите М2 ѕвезди Елена Ристеска и Александра Пилева. Во 2005 тој ја снимил својата втора песна Каде песно моја, компонирана од Славе Димитров.

Во 2005 година тој заедно со Александра Пилева отпатувал во Брашов, Романија каде учествувал на фестивалот Golden Stag. Во октомври истата година учествувал на домашниот фестивал Макфест, каде ја промовирал неговата песна Ех, да можам.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Море од солзи
 • Врати ми го срцето
 • Да не те љубев (2009)

Песни[уреди | уреди извор]

 • Спаси ме
 • Каде песно моја
 • Ех, да можам
 • Кажано е сè
 • Море од солзи
 • И после сè
 • Бело е сè
 • Врати ми го срцето
 • Земјо моја
 • Сè е по старо
 • Да не те љубев
 • Најдобро до сега
 • Биди пријател наш
 • Зар не е добро
 • Кога сонце грее, плачам

Награди[уреди | уреди извор]

 • (2006) Хит на годината "Море од солзи" (според слушателите на Радио Фортуна)

Референци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]