Ламбе Алабаковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ламбе Алабаковски (роден на 15 ноември 1987 во Љубојно, Македонија[1]) — македонски пејач.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ламбе Алабаковски покажал интерес за музиката уште како дете и бил охрабрен од својот татко. Моментално студира на Еуро-колеџот во Куманово. Станал познат откако победил на М2 продукција „Плеј - потрага по ѕвезди 2004". Неговиот прв хит бил Спаси ме, компониран од страна на познатиот македонски композитор Дарко Димитров. Заедно со него биле откриени и новите М2 ѕвезди Елена Ристеска и Александра Пилева. Во 2005 тој ја снимил својата втора песна Каде песно моја, компонирана од Славе Димитров.

Во 2005 година тој заедно со Александра Пилева отпатувал во Брашов, Романија каде учествувал на фестивалот Golden Stag. Во октомври истата година учествувал на домашниот фестивал Макфест, каде ја промовирал неговата песна Ех, да можам.

Во 2013 се оженил со неговата сопруга Магдалена.[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Море од солзи
 • Врати ми го срцето
 • Да не те љубев (2009)

Песни[уреди | уреди извор]

 • Спаси ме
 • Каде песно моја
 • Ех, да можам
 • Кажано е сè
 • Море од солзи
 • И после сè
 • Бело е сè
 • Врати ми го срцето
 • Земјо моја
 • Сè е по старо
 • Да не те љубев
 • Најдобро до сега
 • Биди пријател наш
 • Зар не е добро
 • Кога сонце грее, плачам

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Каде песно моја 2005
Ех, да можам 2005
Кажано е сè 2006
Море од солзи 2006
Врати ми го срцето 2007
Сè е по старо 2007
Да не те љубев 2008 Чедо Поповски
Научи да се радуваш 2009
Сакам да те ах... 2009
Биди пријател наш 2010 Томато продукција
Најдобро до сега 2011 Томато продукција
Кога сонце грее плачам 2011 Принц
Зар не е добро 2012 Даниел Јовески
Земи се 2013 Фабрика
Дојди ми 2014 Plan B Production
Ќе те чекам јас 2014 Фабрика
Што е твое,твое е 2014 Plan B Production
Ти само кажи 2015 Фабрика

Награди[уреди | уреди извор]

 • (2006) Хит на годината "Море од солзи" (според слушателите на Радио Фортуна)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lambe biography“. Last.fm (англиски). Посетено на 2020-11-13.
 2. „Во кругот на семејството, колегите и пријателите Ламбе Алабаковски се ожени (Фото)“. MUZIKA24.MK. Посетено на 2020-10-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]