Андријана Јаневска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андријана Јаневска
Родено имеАндријана Јаневска
Роден(а)декември 6 1981 (1981-12-06) (38 г.)
Скопје, Република Македонија
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровипоп, етно, класика
Занимањапејачка, виолинистка, текстописец, композиторка
Период на активност1998–сè до денес
Мреж. местоhttp://www.andrijana.com.mk

Андријана Јаневска (родена на 6 декември 1981 година) е позната македонска пејачка и музичарка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Андријана Јаневска е родена во Скопје, каде моментално живее и работи[1]. Таа е доцент на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Редовно е вработена во Македонската Опера и Балет, како прва виолина. Освен виолина, свири пијано, гитара и бас гитара, а првата композиција ја има напишано на 11 години[1]. Музичката наобразба ја започнува во нижото музичко училиште на 6 годишна возраст, продолжува во Средното музичко училиште, дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот виолина во 2004 година и магистрира во 2011 година на отсекот „Музичка теорија и педагогија“ оддел „Методика на музичка настава“[1]. Моментално ги завршува докторските студии на Институтот за национална историја. Дебитира на Скопје фест, 1998. Повторно настапува на Скопскиот фестивал 2000 година каде го лансира мега хитот „Твоето писмо, моја Библија“. За време на летото, 2000 година, настапува низ повеќе градови во Австралија[1]. Во март, 2001 година на Скопскиот фестивал освојува гранд при награда со песната Носталгија[1]. Во јули, 2001 го промовира првиот солистички албум „Моја Библија“ кој содржи 12 песни[1]. Во 2002-ра година, повторно се натпреварува на изборот за песна на Евровизија, каде со песната „О Шери, мон Шери“ го освојува второто место[1]. Во јуни, 2006 година, го лансира реге хитот „Ден“, а во Август истата година настапува на Охрид фест со песната „Сонце“[1]. За време на фестивалот го промовира вториот солистички албум „Ден“[1]. Десетгодишнината од нејзината кариера ја заокружува со песната „Зрно“, дело на Драган Гиновски - Гино[1]. Во март 2008 го издава најновото ЦД со 15 традиционални македонски песни, а како продуцент се јавува Димитар Димовски - Мите[1]. Веќе следната 2009 година излегува и продолженитето на цедето со традиционални македонски песни, овојпат насловено како „Приказна за едно моме“, повторно продуцирано од Мите Димовски[1]. Следната година во соработка со МЕД Македонија, го издава Христијанското цеде со детски Божикни песни „Ѕвездичка мала“[1]. Во 2011 година, во соработка со Тања Веда го издава детското цеде „Кога си среќен“ кое содржи 15 песни од англиско говорно подрачје, препеани на македонски јазик[1]. Во 2012 настапува на Скопскиот фестивал, кадешто ја исполнува композицијата „Можеби“ на која се потпишува како автор на музиката, текстот и аранжманот[1]. Во 2015, повторно во соработка со Тања Веда го издава цедето „Заспивалки “ кое содржи 10 приспивни песни и 10 приказни за деца, како и илустрирана книга. Во 2017 го издава цедето со традиционални детски песни „Слушни, пеј, играј“ кое содржи 15 песни, заедно со илустриран прирачник, во соработка со Тања Веда. Моментално работи на третиот солистички албум, кој треба да излезе во 2017 година. Од 2004 до 2007 година предава виолина во музичкото училиште во Куманово, од 2007 до 2008 предава на Факултетот за Аудио-Визуелни Уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк, од 2005 година до 2015 година предава солфеж, теорија на музика, естрадно пеење и пијано во музичкото училиште „Ентерпрајз“, а од 1999 година до 2015 година активно членува во женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“[1]. Најголемо хоби и е шахот, а како портпарол на Шаховската Федерација на Македонија издејствува Европскиот шаховски куп да се одржи во Скопје. Од 2009 година е во брак со Драган Гиновски - Гино, познат македонски гитарист (Архангел). Двојката има два сина, Димитар (2011) и Кристијан (2015). Сопственици се на музичкото студио Гиновски.[1].

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Моја библија- 2001
 • Ден - 2006
 • Македонски рози (МИТАН етно) - 2008
 • Приказна за едно моме (МИТАН етно) - 2009
 • Ѕвездичка мала (христијански детски песни) - 2010
 • Кога си среќен (детски песни) - 2011
 • Патување на полноќ (МИТАН етно) - 2013
 • Запивалки (детски приспивни песни и приказни) - 2015
 • Слушни, пеј, играј... (традиционални детски песни) - 2017

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Те сакам бескрајно (дует со Пеце Огненов) - 1998
 • Доволно силна - 1998
 • Еден ден - 1999
 • Се што барам ноќва - 1999
 • Не можам да заљубам по тебе - 1999
 • Да сум јузен ветар - 1999
 • Твоето писмо, моја библија - 2000
 • Љубовен ритам - 2000
 • Љубов ти е адреса (дует со Марјан Стојановски) - 2000
 • За тебе - 2000
 • Носталгија - 2001
 • Од овде до вечноста (дует со Благој Нацоски) - 2001
 • Ден по ден (дует со Врчак) - 2001
 • Своја на своето - 2001
 • О Шери, Мон Шери - 2002
 • Остани - 2004
 • За Крај - 2005
 • Дојди Бакни Ме - 2005
 • Ѕвезда Водилка - 2005
 • Ден - 2006
 • Сонце - 2006
 • Епизода - 2007
 • Тивка ноќ (дует со Тања Станковиќ Димовска) - 2007
 • Тивка Ноќ (дует со Ева) - 2007
 • Зрно - 2008
 • Заминувам - 2008
 • Во погрешно време - 2008
 • Дрво без корен - 2009
 • 20 лета Македонијо - 2011
 • Можеби - 2012
 • Животот е убав - 2013
 • Ако ме сакаш - 2013
 • Изгубена (дует со Мугер Фугер) - 2013
 • Што е тоа - 2013
 • Казна - 2014
 • Еден ден (дует со Мијата) - 2014
 • Без милост (2016)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Љубов ти е адреса 2000.
Своја на своето 2001. Томато Продукција
За крај 2005.
Сонце 2006.
Тивка Ноќ 2007. Томато Продукција
Зрно 2008.
Можеби 2012. BMA
Животот е убав 2013.
Казна 2014.
Еден ден 2015.
Песна за Пере Тошев 2015.
Без милост 2016.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]