Прејди на содржината

Маја Саздановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маја Саздановска
Родена 13 мај 1983
Националност Македонка
Занимање пејачка

Маја Саздановска (мажено презиме: Лилчиќ[1], родена на 13 мај 1983)[2]македонска пејачка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Маја на пет години ја снимила првата песна „Глушец ушец“ за детската серија „До ре ми“.

Ја отпеала најавната песна за Во светот на бајките.

Од 2015 работи во Македонската опера и балет.

Нејзин сопруг бил Сашо Лилчиќ со кого ја има ќерката Срна.

На почетокот од својата кариера има отпеано неколку свои песни, а во меѓувреме била и придружен вокал на голем број македонски пејачи.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sabit, Lejla (2018-04-05). „Искрено со поп-пејачката Маја Саздановска-Лилчиќ: Ја учам Срна да не се плаши“. Независен Весник. Посетено на 2020-11-10.
  2. „Muzika.Net.Mk > Изведувачи > Маја Саздановска“. web.archive.org. 2004-11-29. Архивирано од изворникот на 2004-11-29. Посетено на 2020-10-08.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)