Александар Масевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија Александар Масевски
Родено имеАлександар Масевски
Познат(а) и какоСашо Масе
Роден(а)???
ПотеклоСкопје, Македонија
Занимањакомпозитор, текстописец, аранжер и музички продуцент
Период на активност1994-
ИздавачиMassive Sky Productions
Massive Sky Music
Мреж. местоОфицијалeн сајт

Александар Масевски е македонски композитор и музички продуцент, кој живее и работи во Амстердам, Холандија.[1]

Масевски е роден во Скопје, но во 1990 година тој започнал да работи во Амстердам, главниот град на Холандија и освоил неколку издавачки договори со BMG и Sony. Во 1999 година ја основал својата музичка продукција наречена Massive Sky Productions, а во 2004 година во Скопје ја основа Massive Sky Music.[2]

Соработувал со познати пејачи и пејачки во Македонија како Тоше Проески, Мартин Вучиќ, Тамара Тодевска но и со странски како Елен Хелмус, На Јинг и други.

Тој е син на еден од најпознатите македонски композитори Димитар Масевски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]