Македонија на Евровизија 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Избор на песна за Евровизија1998
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processСкопје-фест 1998
Дата7 март 1998
ПобедникВладо Јаневски
ПеснаНе зори зоро
Finals performance
Резултати од финале19-то, 16 поени

Македонија на Евровизија 1998 — прво официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на Владо Јаневски, откако победил на националниот музички фестивал Скопје-фест со песната Не зори зоро. Песната била една од дваесетте песни на фестивалот кој се одржал на 7 март 1998 година во Универзалната сала во Скопје. Победникот бил избран за прв пат по телевизијата[1].


Скопје-фест[уреди | уреди извор]

Позиција Песна Изведувач Поени Место
1 „Преку морето“ Тања Царовска 1339 12
2 „Не заборавај“ Калиопи 3834 9
3 „Сон“ Моника Соколовска 862 15
4 „Остани до крај“ Тоше Проески & Мегатим Плус 4210 8
5 „Дај ми причина да се разбудам“ Тања, Лидија & Зорица Панчиќ 2459 11
6 „Самовилска свадба“ Сашо Гигов - Гиш 34774 2
7 „Не барај ме“ Искра Трпева & Гранит 681 20
8 „Не верувам“ Ристо Самарџиев 8866 5
9 „Дај ми шанса“ Дуле и Коки 23615 3
10 „Кој си ти“ Билјана Додева 828 16
11 „Те сакам бескрајно“ Пеце Огненов и Андријана Јаневска 1100 13
12 „Без тебе“ Дуо Маратов 764 17
13 „Љубовта нема граници“ Интервали 694 19
14 „Камелеон“ Маја Гроздановска & Бумеранг 3319 10
15 „Андреа“ Марјан Нечак 725 18
16 „Опомена“ Сузана Спасовска 5441 6
17 „Број до десет“ Маја Вукичевиќ 908 14
18 "Не зори зоро" Владо Јаневски 38642 1
19 „Украдени ноќи“ Каролина Гочева 10454 4
20 „Пари пари“ Мицо Атанасиу 4453 7


Гасење[уреди | уреди извор]

Поени доделени на Македонија[уреди | уреди извор]

Поени доделени на Македонија
12 поени 10 поени 8 поени 7 поени 6 поени
5 поени 4 поени 3 поени 2 поени 1 поен

Поени доделени од Македонија[уреди | уреди извор]

12 поени Хрватска Хрватска
10 поени Обединето Кралство Велика Британија
8 поени Израел Израел
7 поени Ирска Ирска
6 поени Белгија Белгија
5 поени Турција Турција
4 поени Португалија Португалија
3 поени Холандија Холандија
2 поени Франција Франција
1 поен Финска Финска

Наводи[уреди | уреди извор]