Тања Кочовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тања Кочовска
Татјана Кочовска (2).jpg
Роден 1967
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Светло сиво
Во светот на бајките
Занимање глумица
Татко Панче Кочовски
Мајка Невена Кочовска
Роднини Лидија Кочовска (сестра)


Тања Кочовска (родена во 1967) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица и пејачка.

Татјана Кочовска (претстава 2019) (1)

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Од 1994 година е вработена во Театар за деца и младинци-Скопје. Ќерка е на поранешните членови на групата "Мањифико" Панче и Невена Кочовски. Нејзина сестра е пејачката Лидија Кочовска.

Татјана Кочовска (претстава 2019) (1)

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Пуфи Паф
 • Пепелашка
 • Пинокио
 • Могли
 • Беше еднаш на дивиот запад
 • Девојчето со ќибритчињата
 • Алиса во земјата на чудата
 • Пипи Долгиот Чорап
 • Убавицата и ѕверот
 • Грдото пајче
 • Пердувите на жеравот
 • Волшебникот од Оз
 • Бескрајни соништа
 • Македонска приказна
 • Кралот Кускуле Први
 • Марко Крале
 • Итар Пејо
 • Чук,чук,Стојанче
 • Три древни приказни
 • Попот и неговиот слуга Будал
 • Ѕвезден коктел
 • Сказна за царот и овчарот
 • Папагалчето Рики
 • Телефонот
 • Сон на летната ноќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]