Македонија на Евровизија 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2000
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесСкопје Фест 2000
Дата на избор19 февруари 2000
Избран учесникXXL
Избрана песна"100% те љубам"
Изведба во финале
Финален резултат15-то, 29 бода
Македонија на Евровизија
◄1998 2000 2002►

Македонија на Евровизија 2000 — второ официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на групата XXL, откако победила на националниот музички фестивал Скопје Фест со песната 100% те љубам. Песната била една од 22-те песни кои биле изведени на 19 февруари 2000 година на фестивалот во Универзалната сала во Скопје. Водители на фестивалот биле Катерина Крстевска и Драган Б. Костиќ. Гласањето се одвивало во 3 дела - стручно жири составено од 21 лице (секој од нив доделил 100 бода за нивната омилена песна), гласовите на публиката во Универзалната сала (кои можеле да дадат по 1 бод на нивната омилена песна) и телефонско гласање (фаворитот на гледачите добил 200 бода, вториот - 180 бода, итн)[1].

XXL биле фаворити на експертското жири и публиката. Тоше Проески ги освоил најголемиот број на телефонски гласови (со околу 38 000 гласови) и XXL биле втори (со околу 30 000 гласови).

Скопје Фест 2000[уреди | уреди извор]

Final – 19 February 2000
Draw Artist(s) Song Songwriter(s) Points Place
1 Ивана Андоновска "Нов ден" Ивана Андоновска 12 17
2 Mama "Дождот паѓа" Трајче Органџиев, Тања Трчкова 31 14
3 Верица Пандиловска "Знаеш дека знам" Тоше Поп-Симонов 119 7
4 Клик Клак "Само љуби ме" Весна Малинова, Јовица Каралиевски 9 18
5 Ерзана "Илузија" Клементина Крстановска, Ерзана Бериша 111 8
6 Ристо Самарџиев "Каде што денот боите ги сокрива" Ристо Самарџиев, Хари Котларовски 248 4
7 Лидија Кочовска "Само твоjа сум" Игор Цветковски 2 20
8 Марјан Стојаноски "Дали ти си ова небо" Петар Георгиев-Калица 54 12
9 Јасмина Мукаетова "Дали си осамен" Ристанка Пецова, Ано Јосифов 0 22
10 XXL "100% те љубам" Орце Зафировски, Драган Каранфиловски-Бојс, Владо Јаневски 1,768 1
11 P.S. "Кажи што ќе направиш" Анета Качуркова, Димитар Димитров 20 16
12 Џина Папас Џокси "Заборави" Ана Генчовска, Џина Папас Џокси 2 20
13 Маја Вукичевиќ "Немоj да си наивен" Тоше Поп-Симонов 5 19
14 Ареа "Ти би сакал" Ружица Милошеска Брчиоска, Ивица Брчиоски 93 9
15 Андријана Јаневска "Твоето писмо моjа библиjа" Владо Јаневски, Григор Копров 163 6
16 Тања Ангелова "Слушни ме" Иво Настевски 27 15
17 Каролина Гочева "За нас" Александар Ристовски, Дарко Димитров 916 2
18 Магија "Дали се уште си моjа" Јован Јованов 195 5
19 Елена Петреска "Светлина" Орце Божиновски, Елена Петреска 71 11
20 Тоше Проески "Солзи прават златен прстен" Огнен Неделковски, Григор Копров 395 3
21 Дани Димитровска "А некогаш" Весна Додева, Љупчо Мирковски 81 10
22 Пеце Огненов "Сакав да сум единствен" Хари Котларовски 40 13

Евровизија 2000[уреди | уреди извор]

На Евровизија 2000 Македонија го освоила 15-тото место со освоени 29 бода.

Гласање[уреди | уреди извор]

Поени доделени на Македонија[2]
Поени Држава
12 поени
10 поени
8 поени
7 поени Русија Русија
6 поени
5 поени
4 поени
3 поени
2 поени Кипар Кипар
1 поен

Поени доделени од Македонија[2]
Поени Држава
12 поени Романија Романија
10 поени Хрватска Хрватска
8 поени Малта Малта
7 поени Русија Русија
6 поени Шведска Шведска
5 поени Турција Турција
4 поени Кипар Кипар
3 поени Латвија Латвија
2 поени Белгија Белгија
1 поен Израел Израел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-10-22. Посетено на 2009-10-26.
  2. 2,0 2,1 „Results of the Final of Stockholm 2000“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 10 April 2021. Посетено на 10 April 2021.