Македонија на Евровизија 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Избор на песна за Евровизија2000
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processСкопје-фест 1998
Дата19 февруари 2000
ПобедникXXL
Песна100% те љубам
Finals performance
Резултати од финале15-то, 29 поени

Македонија на Евровизија 2000 — второ официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на групата XXL, откако победила на националниот музички фестивал Скопје-фест со песната 100% те љубам. Песната била една од 22-те песни кој се одржал на 19 февруари 2000 година на фестивалот во Универзалната сала во Скопје. Гласањето се одвивало во 3 дела - стручно жири составено од 21 лице (секој од нив доделил 100 поени за нивната омилена песна), гласовите на публиката во Универзалната сала (кои можеле да дадат по 1 точка на нивната омилена песна) и телевизијата (фаворитот на телевизијата добил 200 поени, а вториот - 180 поени[1].

На Евровизија 2000 Македонија го освоила 15-тото место со освоени 29 поени.


Наводи[уреди | уреди извор]