Proud (песна на Тамара Тодевска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија Proud
Евровизија 2018
земјаМакедонија
изведувачТамара Тодевска
јазикАнглиски
композиторДарко Димитров, Роберт Билбилов, Лазар Цветковски
текстКоста Петров, Сања Поповска
хронологија на учество
[[Lost and Found|◄ Dance Alone (2017)]]   


„Proud“ — песна на македонската пејачка Тамара Тодевска. Таа ја изведе песната на натпреварот за песна на Евровизија 2019 во Тел Авив. Иако песната првично била планирана да биде објавена на 4 март 2019 година, датумот на издавање бил одложен претходниот ден до 8 март 2019 година за да се совпадне со Меѓународниот ден на жената, во соопштението објавено на профилот на Твитер на македонската делегација. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Granger, Anthony. „FYR Macedonia: Tamara Todevska to Sing 'Proud' at Eurovision“, „Eurovoix“, 8 февруари 2019.