Прејди на содржината

Македонија на Евровизија 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2013
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесИнтерен избор
Дата на изборИзведувач: 29 декември 2012
Song: 15 март 2013
Избран учесникЕсма и Лозано
Избрана песна"Пред да се раздени"
Избран текстописец
Изведба во финале
Полуфинален резултатне се квалификувала (16та)
Македонија на Евровизија
◄2012 2013 2014►

Македонија учествуваше на Изборот за песна на Евровизија 2013 во Малме, Шведска. Македонскиот влез беше избран преку интерен избор, организиран од македонскиот радиодифузер МРТ. Есма и Лозано ја претставуваа Македонија со песната „Пред да се раздени“, која не успеа да се пласира во второто полуфинале на натпреварувањето, пласирајќи се на 16-тото место со 28 поени.

Пред Евровизија[уреди | уреди извор]

Внатрешен избор[уреди | уреди извор]

На 29 декември 2012, МРТ објави дека внатрешно ги избрале Есма Реџепова и Влатко Лозаноски да ја претставуваат Македонија во Малме.[1][2] И двајцата претходно во неколку наврати се обидоа да учествуваат на Изборот за песна на Евровизија натпреварувајќи се во неколку македонски национални финални избори низ годините: Реџепова се натпреваруваше во 2006 со песната „Љубов е...“ во дует со Адријан Гаџа и се пласираше втора, додека Лозаноски се натпреваруваше во 2009 со песната „Блиску до мене“, и во 2010 со песната „Летам кон тебе“, и двете беа пласирани четврти.

На 19 февруари 2013, беше објавено дека Реџепова и Лозаноски ќе ја изведат песната „Империја“, напишана од Симеон Атанасов и Борче Нечовски, на Изборот за песна на Евровизија 2013.[3] „Империја“ беше претставена пред јавноста во специјална емисија водена од Димитар Атанасовски, која се одржа на 27 февруари 2013 во студиото на МРТ во Скопје и се емитуваше на МРТ 1 и МРТ Сат.[4] Покрај претставувањето на влезот на Реџепова и Лозаноски за Евровизија 2013, емисијата вклучуваше изведби на песни од нивните соодветни репертоари, како и гостување на македонската евровизиска претставничка во 2012, Калиопи, изведувајќи го нејзиниот запис „Црно и бело“.

Промена на песната[уреди | уреди извор]

На 8 март 2013, неколку македонски медиуми објавија дека „Империја“ ќе биде повлечена и заменета со нова песна поради незадоволство од песната и поплаки од македонската јавност.[5][6] Новата песна „Пред да се раздени“, напишана од Дарко Димитров, Лазар Цветкоски, Симеон Атанасов и Магдалена Цветкоска, беше претставена на јавноста на 27 февруари 2013 за време на вечерните вести на МРТ.[7][8]

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Есма и Лозано на второ-полуфиналната генерална проба во Малме.

Македонија беше распределена да се натпреварува во второто полуфинале на 16 мај за место во финалето на 18 мај.[9] Во второто полуфинале, продуцентите на шоуто одлучија Македонија да настапи на третото место, по Сан Марино и пред Азербејџан.[10] На сцената, на Есма и Лозано им се придружија двајца придружни вокали: Нина Јанева и Елеонора Мустафовска.[11] Македонската делегација размислуваше за неколку измени на нивниот влез во Малме, што вклучуваше додавање текст на англиски јазик и промена на насловот на песната во „If I Could Change the World“.[12] На крајот, делегацијата одлучи да го изведе записот на неговите оригинални јазици под насловот на песната на македонски јазик.[13] Македонија не успеа да се пласира од второто полуфинале на натпреварувањето, пласирајќи се на 16-тото место и освојувајќи 28 бодови.[14][15]

Гласање[уреди | уреди извор]

Доделени бодови за Македонија[уреди | уреди извор]

Доделени бодови за Македонија (полуфинале 2) [16]
Резултат Земја
12 поени Албанија Албанија
10 поени
8 поени
7 поени
6 поени
5 поени
4 поени Швајцарија Швајцарија
3 поени
2 поени Сан Марино Сан Марино
1 поен

Доделени бодови од Македонија[уреди | уреди извор]

Поени доделени од Македонија (Прво полуфинале)[16]
Бодови Земја
12 бодови Малта Малта
10 бодови Албанија Албанија
8 бодови Азербејџан Азербејџан
7 бодови Норвешка Норвешка
6 бодови Грција Грција
5 бодови Сан Марино Сан Марино
4 бодови Грузија Грузија
3 бодови Бугарија Бугарија
2 бодови Латвија Латвија
1 бод Романија Романија

Поени доделени од Македонија (Финале)[17]
Бодови Земја
12 бодови Данска Данска
10 бодови Италија Италија
8 бодови Норвешка Норвешка
7 бодови Молдавија Молдавија
6 бодови Русија Русија
5 бодови Белорусија Белорусија
4 бодови Грција Грција
3 бодови Малта Малта
2 бодови Холандија Холандија
1 бод Франција Франција

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jiandani, Sanjay (11 December 2012). „FYR Macedonia most likely to have internal selection“. Esctoday.com.
 2. Jiandani, Sanjay (29 December 2012). „Esma Redzepova and Vlatko Lozanoski to represent FYR Macedonia“. Esctoday.com.
 3. Aleksoska-Nedelkovska, Sonja (19 February 2013). „Со "Империја" на Евросонг“. Dnevnik. Архивирано од изворникот на 1 August 2013.
 4. Busa, Alexandru (27 February 2013). „Watch now: Song presentation in FYR Macedonia“.
 5. Aleksoska-Nedelkovska, Sonja (8 March 2013). „Дарко Димитров и Лазар Цветковски ангажирани за новата евровизиска песна“. Dnevnik. Архивирано од изворникот на 14 March 2013.
 6. Randjelovic, Denis (9 March 2013). „FYR Macedonia: Local press reports claim Imperija will be replaced“. Esctoday.com.
 7. Omelyanchuk, Olena (15 March 2013). „New song for Esma & Lozano announced“. Eurovision.tv.
 8. Jiandani, Sanjay (Sergio) (15 March 2013). „FYR Macedonia: New song Pred da se razdeni presented“. Esctoday.
 9. Siim, Jarmo (17 January 2013). „Draw results: Who's in which Semi-Final?“. Eurovision.tv.
 10. Siim, Jarmo (28 March 2013). „Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed“. Eurovision.tv.
 11. „Македонската евровизиска делегација отпатува за Малме“. Nova Makedonija. 7 May 2013. Архивирано од изворникот на 16 June 2013.
 12. Bokholm, Mirja (8 May 2013). „Makedoniens ändringar en fatal miss“ (шведски). Sveriges Television. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 8 May 2013.
 13. Brey, Marco (11 May 2013). „Lozano to sing in Macedonian“. Eurovision.tv. Посетено на 11 May 2013.
 14. Leon, Jakov (16 May 2013). „We have ten more finalists!“. Eurovision.tv. Посетено на 16 May 2013.
 15. „Second Semi-Final of Malmö 2013“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 2 May 2021. Посетено на 2 May 2021.
 16. 16,0 16,1 „Results of the Second Semi-Final of Malmö 2013“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 4 May 2021. Посетено на 4 May 2021.
 17. „Results of the Grand Final of Malmö 2013“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 4 May 2021. Посетено на 4 May 2021.