Прејди на содржината

Dance Alone

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Dance Alone
Евровизија 2017
земјаМакедонија
изведувачЈана Бурческа
јазикАнглиски
композитор
текст
хронологија на учество
◄ Дона (2016)   
Lost & Found (2018) ►

Dance Alone (македонски: Ќе танцувам сама) — песна на македонската пејачка Јана Бурческа. Песната била интерно избрана да ја претставува Македонија на Евровизија 2017. Музиката и текстот се дело на Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Боби-Леон Миланов, кои творат заеднички под името Симфоникс Интернешнл.[1][2]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Формат Издавач
Светски рамки 10 март 2017 Музички спот Н/П
10 април 2017 Дигитално симнување Universal Music

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пол Џордан (10 March 2017). „Jana Burceska is ready to 'Dance Alone' in Kyiv“. Eurovision TV. Посетено на 16 March 2017.
  2. Јана во Киев ќе танцува сама! Архивирано на 14 март 2017 г. 12 март 2017; Вечер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]