Ѓоко Танески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓоко Танески
Ѓоко Танески.jpg
Основни податоци
Родено имеЃоко Танески
Роден(а)2 март 1977 (1977-03-02) (46 г.)
Охрид, СР Македонија,
СФРЈ
ПотеклоМакедонец
Жанр(ови)Поп, Поп-Рок
Занимање/њаПејач
ИнструментиВокал
Години на активност1996 - сегашност

Ѓоко Танески (2 март 1977 во Охрид, СР Македонија, СФРЈ) e македонски пејач.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ѓоко Танески е роден на 2 март 1977 година, во Охрид, каде што живее. Тој е четврто дете во семејството. Во Кавадарци завршил средно шумарско училиште. Ѓоко Танески е оженет и има две ќерки: Анастасија, родена во 2007 година, и Михаела, родена во 2011 година.[1]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Своите музички почетоци, Танески ги направил во Кавадарци, кога за време на средношколските денови ја оформил својата прва група, со која настапувал на локалната сцена.[1]

Евровизија 2010[уреди | уреди извор]

На 20 февруари 2010 година, Танески победил на македонското национално финале за избор на песна за Евровизија. Така, тој ја претставувал Македонија на фестивалот „Евровизија 2010“, одржан во Норвешка, со песната „Јас ја имам силата“.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Песни[уреди | уреди извор]

  • „Никогаш доста“ (2008)
  • „Јас ја имам силата“ (2010)
  • "Немам ниту сон" (2018)
  • "Тој што во срце те носи" (2019)
  • "Една љубов имам" (2019)
  • "Ден по ден" (2020)
  • "Ти" (2021)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Соња Алексоска Неделковска, „Ниту се карам, ниту се тепам“, Антена, број 852, 24.20.2014, стр. 10-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]