Circles (песна на Андреа Коевска)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Предлошка:Infobox song contest entry
„Circles“
The official cover for "Circles"
Single од Andrea
ЈазикEnglish
Пуштена17 јануари 2022
Должина3:00
Песнописец
  • Aleksandar Masevski
  • Andrea Koevska
Музичко видео
"Circles" на YouTube

Circles“ е сингл на македонската пејачка Андреа. Песната ја претставуваше Македонија на Евросонг 2022 во Торино, Италија по победата на За Евросонг 2022, национално финале на Македонија.[1]

Позадина[уреди | уреди извор]

Избор за песна на Евровизија 2022[уреди | уреди извор]

За Евросонг 2022[уреди | уреди извор]

Бил отворен период за поднесување за заинтересираните уметници и композитори да ги поднесат своите пријави помеѓу 10 декември 2021 и 16 јануари 2022. МРТ при затворањето на рокот прими 47 поднесоци. Шест пријавени беа избрани од специјално жири од поднесоците и беа објавени на 21 јануари 2022.[2][3] Конкурентните пријави беа објавени за јавноста на 28 јануари 2022.

Шестте натпреварувачки уметници и песни беа претставени на јавноста на 28 јануари 2022 за време на програмата на МРТ Стисни Плеј. Јавноста можеше да гласа онлајн за нивниот омилен запис до 4 февруари 2022. Финалето на За Евросонг 2022 се одржа на 4 февруари 2022 во МРТ Студио 1, а домаќини беа Јана Бурческа и Александра Јовановска. Претставникот беше избран со комбинација 50/50 од онлајн гласањето и меѓународна жири комисија.[4][5]

„Circles“ освои 20 поени, од кои 12 поени од жирито и 8 од телевоутот. Додека друга натпреварувачка песна, „Супермен“ на Виктор Апостоловски исто така освои 20 поени, „Circles“ освои повеќе поени кај жирито, а „Супермен“ доби само 8 од жирито. Песната победила на натпреварот и како резултат на тоа ќе ја претставува Македонија на Изборот за песна на Евровизија 2022.[6]

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Според правилата на Евровизија, сите земји со исклучок на земјата домаќин и „Големата петорка“ (Франција, Германија, Италија, Шпанија и Обединетото Кралство) требало да се квалификуваат од едно од двете полуфиналиња за да се натпреваруваат во финалето; првите десет земји од секое полуфинале напредуваат во финалето. Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ги поделила земјите натпреварувачки во шест различни садови врз основа на моделите на гласање од претходни натпревари, а земјите со поволна историја на гласање биле ставени во истиот сад. На 25 јануари 2022, била одржана ждрепка за распределба со која секоја земја се пласирала во едно од двете полуфиналиња, како и во која половина од шоуто ќе настапи. Македонија се пласирала во второто полуфинале, одржано на 12 мај 2022 и настапи во втората половина од шоуто, освојувајќи 11-то место од 18 во полуфиналето.[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „North Macedonia: Andrea to Eurovision 2022 with "Circles". Eurovisionworld (англиски). 2022-02-04. Посетено на 2022-02-20.
  2. Ibrayeva, Laura (2022-01-21). „North Macedonia: Eurosong 2022 Participants Revealed“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2021-01-21.
  3. Luukela, Sami (2022-01-21). „MRT reveals the six national finalists for Za Evrosong 2022“. ESCXTRA.com (англиски). Посетено на 2022-01-21.
  4. „КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЦИОНАЛЕН ПРЕТСТАВНИК И КОМПОЗИЦИЈА ШТО ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА НА ИЗБОРОТ ЗА ПЕСНА НА ЕВРОВИЗИЈА 2022 ВО ТОРИНО, ИТАЛИЈА“. mrt.com.mk. MRT. 10 December 2022. Посетено на 10 December 2021.
  5. Jiandani, Sanjay (4 February 2022). „North Macedonia: Andrea will fly to Turin!“. ESCToday (англиски). Посетено на 11 February 2022.
  6. Farren, Neil (2022-02-04). „🇲🇰 North Macedonia: Andrea to Eurovision 2022“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2022-02-04.
  7. „Eurovision 2022: Which Semi-Final is your country performing in?“. Eurovision.tv. EBU. 2022-01-25. Посетено на 2022-01-25.
  8. „Eurovision Song Contest 2022 Second Semi-Final“. Eurovision.tv. EBU. 25 January 2022. Архивирано од изворникот на 29 March 2022. Посетено на 16 April 2022.