Лидија Кочовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидија Кочовска
Родена 1 јули 1975
Скопје
Националност Македонка
Позната пејачка
Татко Панче Кочовски
Мајка Невена Кочовска
Роднини Тања Кочовска (сестра)

Лидија Кочовска (Скопје, 1 јули 1975) — македонска пејачка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Лидија дипломирала на инструментот обоа на музичката академија во Скопје.

Доаѓа од семејство на музичари. Нејзината сестра Тања Кочовска е пејачка и глумица, и нејзините родители Невена и Панче се членови на латино-американскиот бенд Мањифико. Нејзиниот прв настап бил на 4 годишна возраст на детскиот музички фестивал Златно Славејче, каде била најмлад учесник.

Награди и учества на фестивали[уреди | уреди извор]

 • „Festival of scout songs“ Ниш 1984 - трета награда од професионалното жири
 • „Select for Eurovision“ Нови Сад 1989 - настап со нејзиното семејство
 • „Belgrade Spring“ 1989 - награда за најдобар дебитант
 • „Макфест“ 1990 - учество
 • „Макфест“ 1991 - како квартет, специјална награда од SOKOJ
 • „Макфест“ 1992 - учество
 • „Макфест“ 1993 - учество
 • „Интерфест“ 1993 - дует со нејзината сестра Тања, награда за најдобра интерпретација
 • „Интерфест“ 1994 - учество
 • “Интерфест„ 1996 - две награди, прва награда од публиката и Гран При
 • “Скопски фестивал„ 1994 - учество
 • “Скопски фестивал„ 1995 - три награди, прва награда од публиката, награда за најдобра интерпретација и Гран При
 • “Скопски фестивал„ 1997 - учество со нејзиното семејство, прва награда од професионалното жири
 • “Будва фест„ 1997 - учество во дует со нејзината сестра Тања
 • “Скопски фестивал„ 1998 - учество
 • “Охридски трубадури„ 1998 - награда за најдобра интерпретација
 • “Охридски трубадури„ 1999 - прва награда од професионалното жири
 • “Макфест„ 1999 - трета награда од публиката
 • “Slavonic bazaar„ 1999 - втора награда
 • “Скопски фестивал„ 2000 - учество
 • “Скопски фестивал„ 2002 - учество
 • “Охридски трубадури„ 2000 - втора награда и награда за најдобра интерпретација
 • “Охридски трубадури„ 2003 - учество
 • "Сунчане скале" 2003 - учество

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Muzika.Net.Mk > Изведувачи > Лидија Кочовска“. web.archive.org. 2004-11-11. Архивирано од изворникот на 2004-11-11. Посетено на 2020-10-08.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)