Јоце Панов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоце Панов
Основни податоци
Роден(а)17 јануари 1982
Македонија Штип, Македонија
Жанр(ови)Поп
Занимање/њаПејач, композитор, текстописец
Веб-местоwww.jocepanov.com
Јоце Панов - Ватрени Печати

Јоце Панов (роден во Штип, Македонија; роден на 17 јануари 1982) — македонски изведувач на поп-музика, кој моментално живее во Скопје.

Основно и средно училиште завршил во родниот град, во училиштата ОУ „Славејко Арсов“ - Штип и СМУ „Сергеј Михајлов“ - Штип. Со високо образование се стекнал на Факултетот за музичка уметност во Скопје, на отсекот музичка теорија и педагогија.

За едно од најголемите достигнувања во неговата музичка кариера се смета неговиот прв солистички концерт одржан во Домот на култура „Ацо Шопов“ - Штип, во декември 2007 година.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Јоце Панов настапил на повеќе фестивалски манифестации во земјава и странство, на кои се претставил со следниве композиции:

2004
 • Охрид, Канео фест. Композиција: "Љубовта нека ми суди"
2006
 • Штип, Макфест. Композиција: "Сродни души"
2007
 • Штип, Макфест. Композиција: "Во недела"
2008
 • Штип, Макфест. Композиција: "Нема одговор"
 • Охрид, Охрид фест. Композиција: "Усните твои"
2009
 • Будва, Песма Медитерана. Композиција: "Ти пеам песна"
2010
 • Голден Воицес, Композиција: "Ти пеам песна" и "Ариа"
 • Будва, Песма Медитерана. Композиција: "Љубовна религија"
 • Белорусија, Славјански Базар. Композиција: "Ти пеам песна" и "Ивана"
 • Скопје, Евро фест. Композиција: "Љубовна религија"
2011
 • Интернационален фестивал "ДИСКАВЕРИ" во ВарнаБугарија, како преставник од Македонија
 • Сингл: „Нико те нече вољети тако“- препев на мкд: „Да јас сум тој“
 • Херцег Нови - Сунчане скале . Композиција: „Теби није стало“- препев на мкд: „Тебе не ти значи“
 • Загреб фест . Композиција „Што и да ми сториш“
 • Сингл: „Туга и ја“- препев на мкд: „Душа на дно“
 • Сингл: „Вјештице“ -препев на мкд: „Вештице“

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

2009
 • Будва, Песма Медитерана - НАЈДОБАР ДЕБИТАНТ на фестивалот
2010
 • Голден Воицес - НАЈДОБАР ВОКАЛ;
 • Будва, Песма Медитерана - ТРЕТО МЕСТО на фестивалот од публика, од вкупно 24 финалисти учесници, познати естрадни имиња во поп-музиката од поранешна Југославија
 • Белорусија, Славјански Базар - ТРЕТО МЕСТО од жири
 • Скопје, Евро фест - ГРАН ПРИ на фестивалот
2011

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Ти пеам песна (издаден на 20 јануари 2011) прв студиски албум
 • Огнени печати (издаден на 19 март 2012) втор студиски албум
 • Ватрени печати (издаден на 17 јануари 2013) издание на српски јазик

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Ова лето 2007
Заедно за животот 2007
Усните твои 2008 GURKO
Ти пеам песна 2009
Нема одговор 2009 Владимир Димитров
Ивана 2011 Дарио Јанковиќ
Да јас сум тој 2011 Дарио Јанковиќ
Вештице 2012 Дарио Јанковиќ
Љубовна религија 2012 Дарио Јанковиќ
Нисам више тај 2013 Дарио Јанковиќ
Зовем те мила 2013 Дарио Јанковиќ
Моја најдобра 2014 Дејан Миличевиќ
Те лажеле 2015 Дарио Јанковиќ
Брига ме 2016 Дарио Јанковиќ
Ало бре 2016 Дејан Миличевиќ
Потроши 2016 Дарио Јанковиќ
Вирус 2017 Дарио Јанковиќ
Кога те нема 2018 Дарио Јанковиќ
Данас је љубав побиједила 2018 Дарио Јанковиќ
Nocas kupujem iluzije 2019 Дарио Јанковиќ
Температура 2020 Дарио Јанковиќ
Мојот град 2021 Дарио Јанковиќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]