Македонија на Детска Евровизија 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски Избор на песна за Евровизија 2003
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processДетска песна на Евровизија
Дата28 јуни 2003
ПобедникВикторија Лоба, Марија Арсова
ПеснаТи не ме познаваш
Finals performance
Резултати од финале5та, 93 бодови

Македонија учествуваше на Детски избор за песна на Евровизија 2003, одржан во Копенхаген, Данска.[1][2]

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Детска песна на Евровизија[уреди | уреди извор]

Македонската телевизија како членка на ЕБУ и носител на ексклузивните права за организација и учество во овој настан е во фаза на подготовка на Националниот избор за свој претставник за Евросонг за деца 2003 за 15 ноември во Копенхаген.

Националниот избор се одржал на 28 јуни 2003 година во студиото Ц на Македонската телевизија, на кој биле избрани композиција и изведувач кој ќе ја претставува Македонија на Првиот Евросонг за деца.

Со цел да одговори на правилата, припозициите и критериумите што се пропишани за овој евровизиски настан Македонската радио телевизија создаде тим и распиша конкурс за овој национален избор. На конкурсот што траеше од 1.02.2003 до 31.03 2003 година од 32 пријавени композиции жирито во состав (4 возрасни и 4 деца- по правилата на ЕБУ) одлучил во Националниот избор да влезат т.е. да бидат изведени 10 композиции.

За изведувачи на овие 10 композиции, МРТ направи јавна аудиција која се одвиваше во два круга:

Прв круг (прва аудиција) на 19. април 2003 година.

Се одржа во студиото М2 на МРТ.

Од 113 деца од цела Македонија, жирито во истиот состав избра 50 деца пеачи кои влегоа во вториот круг.

Втор круг аудиција 10 мај 2003 година.

Од 50 деца кандидати, избрани се вкупно 25, кои ќе ги изведат 10-те песни на 28. јуни 2003

Финалето се одржа на 26 септември во студиото Ц на МТВ 2008, а водител бил Рашела Гинова. 10 песни се натпреваруваа и победникот беше избран со комбинација од гласови од жири (50%) и телефонско гласање (50%).

Финале – 28 јуни 2003
Редослед Изведувач Песна Место
1 Теодора Трајковска "Сонувам"
2 Моника Китановска "Љубовта движи се"
3 Марија Арсовска, Викторија Лоба и Ирена Галабовска "Ти не ме познаваш" 1
4 Ангела Љамова и Ивет Царо "Шарени пеперутки"
5 Христијан Димитриевски и Бобан Симоновски "Како Хари Потер"
6 Мартина Силјановска и Верица Спасовска "Близначки"
7 Горан Гелевски, Давид Милошевски и Гоце Маротов "Чуден е овој свет"
8 Симона Попоска, Орхидеја Дукова и Марија Хаџистојанова "До сите деца"
9 Бисера и Бојана Илиоски "Не создаде ти"
10 Маја Михајловска, Рената Кралевска и Елисавета Кошевац "Сакам да сум"

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

На 14 октомври 2008 ждрепката за редоследот за Детска Евровизија се одржа, и Македонија беше ставена да настапи 14та. Песната го зеде 5тото место со 93 поени, што е најдобар резултат до сега, покрај 5тото место во 2007. Песната доби поени од сите земји, од кои најмногу 10 од Романија.

Гласање[уреди | уреди извор]

Бодови доделени на Македонија
Бодови Земја
12 бодови[б 1]
10 бодови Романија Романија
8 бодови
7 бодови Белорусија Белорусија
6 бодови
5 бодови
4 бодови
3 бодови Грузија Грузија
2 бодови
1 бод

Бодови доделени од Македонија
Бодови Земја
12 бодови Србија Србија
10 бодови Литванија Литванија
8 бодови Романија Романија
7 бодови Украина Украина
6 бодови Малта Малта
5 бодови Белорусија Белорусија
4 бодови Грузија Грузија
3 бодови Бугарија Бугарија
2 бодови Белгија Белгија
1 бод Русија Русија

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Сите земји добија по 12 поени за да се спречи некоја земја да заврши со нула поени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Junior Eurovision 2003 / Р"етское Евровидение 2003“. esckaz.com. Посетено на 2021-07-22.
  2. „Македонска Телевизија“. web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2004-04-10. Посетено на 2021-07-22.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)