Џејми-Ли Кривиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кривиец во Стокхолм, Шведска.

Џејми-Ли Кривиц (германски: Jamie-Lee Kriewitz, 18 март 1998), позната како Џејми-Ли, е германскa пејачка и активист. Родена е во Бенигсен, Хановер и таа настапила како член на германскиот детски хор „Радосен Шум“ пред аудиција за петтата сезона на Гласот на Германија во 2015 година.Подоцна се појавува како победник откако освоила 38 отсто од гласовите на јавноста.

По дисквалификацијата на Ксавиер Наиду, Кривиец била најавена како еден од десетте финалисти за „Нашата песна за Стокхолм“, прелиминарна одлука на Германија за нивниот претставник на Евровизискиот натпревар 2016.[1] Таа се натпреварувала со песната „Дух“, а подоцна се појавила како победник откако освоила 44,5 отсто од гласовите на јавноста.[2][3] Кривиц потоа ја претставувала Германија на Евросонг 2016 година, каде што освои дваесет и шесто место во финалето, постигнувајќи 11 бода: 10 бода од телевизијата и 1 бод од жирито.[4]

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

1998-2015[уреди | уреди извор]

Џејми-Ли Кривиц е родена во Бенигсен, Хановер на 18 март 1998 година. Таа има постар брат по име Џои. На 12-годишна возраст, Кривиц станала член на германскиот детски хор Радосен шум. На 14-годишна возраст таа станала веган. Кривиц првично имала намера да продолжи со студии по корејски студии пред да одлучи да продолжи кариера како музичар.[5]

Во 2015 година, Кривиц успешно поминала на аудицијата за петтата сезона на „Гласот на Германија“.[6] Таа ги убедила сите четири члена од жирито да ги свртат своите столчиња и избрале таа да се натпреварува како еден од 17-те составни членови на тимот Мичи и Смудо .[7] Таа стигнала до нокаут рундите и уште еднаш беше спасена од нејзиниот ментор.[8] На 2 декември, музичкото видео за синглот „Дух“, премиерно било прикажано на официјалниот YouTube канал.[9] Кривиц подоцна била прогласена за победник откако освоила 38 отсто од гласовите на јавноста.[10][11]

Откако излегла како победник на петтата сезона на „Гласот на Германија“, дебито и победничкиот сингл „Дух“ на Креевиц достигнале број 11 на ГФК забавни графики број 65 во Ö3 Австрија Топ 40 и број 26 на швајцарската хитпарада .[12][13][14] Таа потоа потпиша договор за снимање со Universal Music Group.

2016: Евровизија и Берлин[уреди | уреди извор]

Деби-студискиот албум на Кривиц бил објавен на 29 април.[12]

На натпреварот за песна на Евровизија, Кривиец автоматски се пласирала во финалето, бидејќи Германија била меѓу земјите вклучени во правилото „Голема Петка“. „Дух“ бил претставен како десетта изведба на финалето, каде што подоцна завршил последен откако се акумулирале единаесет бода.[15]

Во 2017 година било објавено изданието на "Особено сега!", соработка помеѓу Кријевиц и Фарго.[16]

Активизам[уреди | уреди извор]

Кривиец е активист за правата на животните. Таа соработувала со „Луѓето за етичко лекување на животните“ за нивниот проект „Веганскиот живот е најдобриот живот“.[17]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Берлин (2016)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Brey, Marco (12 January 2016). „Meet the ten German finalists!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 1 April 2016.
 2. Brey, Marco (25 February 2016). „Jamie-Lee Kriewitz to represent Germany“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 1 April 2016.
 3. Fulker, Rick (25 February 2016). „17-year-old Jamie-Lee Kriewitz to sing for Germany at Eurovision 2016“. Deutsche Welle. Посетено на 1 April 2016.
 4. „Jamie-Lee is happy despite last place“. archyxx (германски). drbyos. Архивирано од изворникот на 16 August 2016. Посетено на 25 July 2016.
 5. van Lith, Nick (23 February 2016). „Jamie-Lee Kriewitz: "My school supports me to the fullest!" [Interview]“. escXtra. Посетено на 1 April 2016.
 6. „Jamie-Lee Kriewitz: The Hanging Tree“. The Voice of Germany (германски). 15 October 2015. Посетено на 9 June 2016.
 7. „Season 5: Team Michi & Smudo“. The Voice of Germany (германски). The Voice of Germany. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 5 May 2016.
 8. „Jamie-Lee Kriewitz: Berlin“. The Voice of Germany (германски). 26 November 2015. Посетено на 9 June 2016.
 9. „Jamie-Lee Kriewitz - Ghost“. YouTube (германски). 2 December 2015. Посетено на 14 July 2016.
 10. „Decision: Audience Voting“. The Voice of Germany (германски). 17 December 2015. Посетено на 9 June 2016.
 11. „Winner Jamie-Lee Kriewitz: Ghost“. The Voice of Germany (германски). 17 December 2015. Посетено на 9 June 2016.
 12. 12,0 12,1 „Suchen nach "Jamie-Lee". GfK Entertainment Charts (германски). GfK Entertainment. Посетено на 6 May 2016.
 13. „Discographie Jamie-Lee“. austriancharts.at (германски). Hung Medien. Архивирано од изворникот на 19 October 2016. Посетено на 1 April 2016.
 14. „Discographie Jamie-Lee“. hitparade.ch (германски). Hung Medien. Архивирано од изворникот на 6 August 2016. Посетено на 1 April 2016.
 15. Roxburgh, Gordon (14 May 2016). „Ukraine wins 2016 Eurovision Song Contest“. eurovision.tv. Посетено на 9 June 2016.
 16. Eineweltsong Song Contest (23 March 2017). „Schön wars auf der Auftaktveranstaltung in Münster. Vielen Dank an alle Beteiligte. Zum Schluß gibt's hier noch das Auftaktvideo zur neuen Runde!“. Facebook (германски). Посетено на 3 April 2017.
 17. PETA Deutschland e.V. (25 February 2016). „Neues PETA-Motiv: The Voice of Germany-Gewinnerin Jamie-Lee Kriewitz - "Vegan life is the best life". Presseportal.de (германски). news aktuell. Посетено на 1 April 2016.

Надврешни врски[уреди | уреди извор]