Список на држави на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мапата покажувајќи debuts во натпревар од декадата:
  1950s
  1960s
  1970s
  1980s
  1990s
  2000s
  2010s
Косово учествуваа како дел од Југославија, меѓу 1961 и 1991 година и како дел од СР Југославија во 1992 година, а подоцна и Србија И црна Гора до 2005 година и како дел од Србија во 2007 година
Графиконот покажува бројот на земјите-учеснички во евросонг од 1956 до 2017

Педесет и две земји имаат учествувано на евросонг, од почетокот во 1956 година. Од овие, дваесет и пет имаат победено. Натпреварот, организиран од страна на Европскиот радиодифузен сојуз (ЕБУ), се одржува на годишно ниво меѓу членките на Унијата. Екипи од различни земји доставуваат песни за настанот, и да ги даваат своите гласови за своите омилени учесници во натпреварот.

Учество во натпреварот првенствено е отворен за сите активни членки на радиодифузерите на ЕБУ. За да се биде активен член, радиодифузерите мора да бидат членки на Европскиот радиодифузен сојуз, или да бидат во Советот на Европа, земја-членка.[1] Подобност за учество не е утврден со географски опфат во рамките на континентот на Европа, и покрај "Евро" во "Евровизискиот" — ниту пак има директна врска со Европската Унија. Неколку земји географски се надвор од границите на Европа и се натпреваруваа: Израел, Кипар и Ерменија, во Западна Азија, од 1973 година, 1981 година и 2006 година, соодветно; Мароко, во Северна Африка, во 1980 година конкуренција сам; и Австралија прави деби во 2015 натпревар. Во прилог, неколку трансконтинентални земји кои со само дел од нивната територија се во Европа се натпреваруваа: Турција, од 1975 година; Русија, од 1994 година; Грузија, уште од 2007 година; и Азербејџан, кој го направи својот прв настап во 2008 издание. Две од земјите кои претходно се обидуваа да влезат во конкуренција, Либан и во Тунис, во Западна Азија и Северна Африка, соодветно, се исто така се надвор од Европа. Катар, во Западна Азија, соопшти во 2009 година, нивниот интерес за зачленување во натпревар бил во 2011. Австралија, каде што натпреварот се емитува од 1970-тите години, дебитираше како учесник во 2015 издание, со записите во 2016 и 2017.

Бројот на земји кои учествуваат секоја година расте постојано, од седум во 1956 година на повеќе од дваесет и во доцните 1980-тите. Рекордни 43 земји учествуваа во 2008 и 2011 година. Како што бројот на кандидати е зголемен, прелиминарните натпревари и испаѓањата се воведија, за да се осигура дека како многу земји, како е можно да добијат шанса да се натпреваруваат. Во 1993 година, се појавија првите квалификации, Kvalifikacija за Millstreet ("Квалификација за Millstreet"), беше одржана да одберат три источни европски земји да се натпреваруваат за првпат во финале.[2] По натпреварот во 1993, воведено е правило за испаѓање; шест земји со најмалку бодови во натпреварот не би можеле да се натпреваруваат за следната година.[3] Во 1996 година, новиот систем беше воведен. Аудио ленти на сите дваесет и девет лица беа доставени до националното жири. Дваесет и две највисоки поставени песни по жири гласаа успеаа да се квалификуват. Норвешка, како земја-домаќин, не беше квалификувана.[2] Од 1997 до 2001 година, беше користен системот при што земјите со најниски просечни резултати во последните пет години не беа квалификувани за наредна година.[4]

Помеѓу 2001 и 2003 година, системот кој се користи во 1994 и 1995 година бил употребен. Во 2004 година, полуфиналето беше воведено. Десетте највисоки поставени земји во претходната година во натпреварот се квалификуваа за финалето, заедно со "Големата Четворка": најголемите финансиски соработници на ЕБУ. Сите други земји прво се натпреваруваат во полуфинале. Десет земји квалификуван од полуфинале, влегуваат во финалето и ја прават бројката од дваесет и четири учесници.[5] Во 2008 година, беа воведени две полуфиналиња поради големиот број на учесници, составено со сите земји, освен во земјата домаќин и на Големата Четворка.[6]

Учесници[уреди | уреди извор]

Dan Ar Braz represented France in 1996, performing in the Breton language
Jari Sillanpää represented Finland in the first Eurovision semi-final in 2004, failing to qualify.
Magdi Rúzsa, represented Hungary in 2007.[7]
Lys Assia, the first Eurovision winner, was a special guest in 2008.

На следнава табела се наведени земји кои учествуваа во натпреварот барем еднаш. Засенчување покажува земји кои се повлечени од натпреварот.

Мароко учествуваа во натпреварот еднаш, во 1980 година. Луксембург, една од оригиналните седум учесници, не се гледа во натпревар од 1993 година. Италија се повлече од натпревар во 1997 година и се враќа во 2011 година. Словачка претходно се натпреваруваа трипати помеѓу 1994 и 1998 година, не успеа да се искачи во првите десет, но се врати во 2009 година.[8] Монако се врати во натпреварот во 2004 година, по повеќе од две децении од натпреварот. Сепак, земјата не успеа да се квалификува во полуфиналето.[9]

Југославија и Србија и Црна Гора кои се распаднаа, во 1991 и 2006 година, соодветно. Србија и Црна Гора во обид да се маскираат како Југославија, учествуваа во 1992 година претставени под името Сојузна Република Југославија, која се состои од само две републики. Црна Гора и Србија се натпреваруваа како одделни земји од 2007 година.[10]

Австрија, откако се врати од едно годишно отсуство, се повлекле од 2008 ; Едгар Bohm на ОРФ рече: "Ние веќе увидовме во 2007 година дека тоа не се работи за квалитетот на песната, туку за која земја се работи и така се добива и крајниот резултат"[11] Австрија се врати во 2011 година, и има победено во 2014 година.

Содржина
     Повлечени – Земји кои учествувале во минатото, но се имаат откажано.
     Поранешни – Поранешен земји кои се не постојат.
Држава Прво учество Последно учество Број на настапи Победи Broadcaster(s)[4]
Албанија
2004
2017
13
0
RTSH
Андора
2004
2009
6
0
RTVA
Ерменија
2006
2017
10
0
AMPTV,ShantTV
Австралија
2015
2017
2
0
SBS
Австрија
1957
2017
49
2
ORF
 Знаме на Азербејџан АзербејџанAzerbaijan
2008
2017
9
1
İTV
 Знаме на Белорусија БелорусијаBelarus
2004
2017
13
0
BTRC
 Знаме на Белгија БелгијаBelgium
1956
2017
59
1
VRT (Dutch)

RTBF (French)[a]

 Знаме на Босна и Херцеговина Босна и ХерцеговинаBosnia and Herzegovina
1993
2016
19
0
BHRT
 Знаме на Бугарија БугаријаBulgaria
2005
2017
11
0
BNT
 Знаме на Хрватска ХрватскаCroatia
1993
2017
23
0
HRT
 Знаме на Кипар КипарCyprus
1981
2017
34
0
CyBC
 Знаме на Чешка ЧешкаCzech Republic
2007
2017
6
0
ČT
 Знаме на Данска ДанскаDenmark
1957
2017
46
3
DR
 Знаме на Естонија ЕстонијаEstonia
1994
2017
23
1
ERR
 Знаме на Финска ФинскаFinland
1961
2017
51
1
YLE
 Знаме на Франција ФранцијаFrance
1956
2017
60
5
RTF (1956–1964)

ORTF (1965–1974)
TF1 (1975–1981)
France Télévisions (1983–)

 Знаме на Грузија ГрузијаGeorgia
2007
2017
10
0
GPB
 Знаме на Германија ГерманијаGermany
1956
2017
61
2
HR (1956–1978) (ARD)

BR (1979–1991) (ARD)
MDR (1992–1995) (ARD)
NDR (1996–) (ARD)

 Знаме на Грција ГрцијаGreece
1974
2017
38
1
ERT (1974–2013, 2016–)

NERIT (2014–2015)

 Знаме на Унгарија УнгаријаHungary
1994
2017
15
0
MTVA
 Знаме на Исланд ИсландIceland
1986
2017
30
0
RÚV
 Знаме на Ирска ИрскаIreland
1965
2017
51
7
RTÉ
 Знаме на Израел ИзраелIsrael
1973
2017
40
3
IBA
 Знаме на Италија ИталијаItaly
1956
2017
43
2
RAI
 Знаме на Латвија ЛатвијаLatvia
2000
2017
18
1
LTV
 Знаме на Литванија ЛитванијаLithuania
1994
2017
18
0
LRT
 Знаме на Луксембург ЛуксембургLuxembourg
1956
1993
37
5
CLT
 Знаме на Македонија МакедонијаMacedonia
1998
2017
17
0
MKRTV
 Знаме на Малта МалтаMalta
1971
2017
30
0
PBS
 Знаме на Молдавија МолдавијаMoldova
2005
2017
13
0
TRM
 Знаме на Монако МонакоMonaco
1959
2006
24
1
TMC
 Знаме на Црна Гора Црна ГораMontenegro
2007
2017
9
0
RTCG
 Знаме на Мароко МарокоMorocco
1980
1980
1
0
SNRT
 Знаме на Холандија ХоландијаNetherlands
1956
2017
58
4
NTS (1956–1969)

NOS (1970–2009)
TROS (2010–2013)
AVROTROS (2014–)

 Знаме на Норвешка НорвешкаNorway
1960
2017
56
3
NRK
 Знаме на Полска ПолскаPoland
1994
2017
20
0
TVP
 Знаме на Португалија ПортугалијаPortugal
1964
2017
49
0
RTP
 Знаме на Романија РоманијаRomania
1994
2017
18
0
TVR
 Знаме на Русија РусијаRussia
1994
2016
20
1
RTR (1994, 1996, 2008–)

C1R (1995–)[d]

 Знаме на Сан Марино Сан МариноSan Marino
2008
2017
8
0
SMRTV
 Знаме на Србија СрбијаSerbia
2007
2017
10
1
RTS
 Знаме на Србија и Црна Гора Србија и Црна ГораSerbia and Montenegro
2004
2005
2
0
UJRT
 Знаме на Словачка СловачкаSlovakia
1994
2012
7
0
STV (1994–2010)

RTVS (2011–2012)

Словенија
1993
2017
23
0
RTV SLO
Шпанија
1961
2017
57
2
TVE
Шведска
1958
2017
57
6
Sveriges Radiotjänst (1958)

SR (1959–1979)
SVT (1980–)

Швајцарија
1956
2017
58
2
SRG SSR
Турција
1975
2012
34
1
TRT
Украина
2003
2017
13
2
UA:PBC
 Велика Британија
1957
2017
60
5
BBC
Југославија[b]
1961
1992
27
1
JRT

Земји-членки во последниве децении[уреди | уреди извор]

Во табелата се наведени земјите учеснички во секоја деценија од првата Евровизија која се одржа во 1956 година.

Седум земји учествуваа на првиот натпревар. Оттогаш, бројот на записи се зголеми постојано. Во 1970 година, имало и бојкот на натпреварот и бил намален бројот на земји кои учествувале.[4] Од крајот на 1980-тите, преку дваесет земји биле дел од Евровизија.

Во 1993 година, падот на СССР во Источна Европа даде можност многу нови земји да се натпреваруваат. Три земји—Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина, сите од нив поранешни Југословенски републики, се пријавиле за учество. По Евровизија 1993 година, системот на испаѓање беше воведен, дозволувајќи влез и на повеќе држави од Источна Европа да се натпреваруват: седум го направиле своето деби во 1994 година.

Во 2003 година, три земји го прават своето деби: Албанија, Белорусија и Украина. Покрај тоа, Србија и Црна Гора, кои не се натпреваруваа од 1992 година, се вратите. Полуфиналето беше воведено во 2004 година. Унијата постави ограничувања на четириесет земји,[12] но, од 2005 година, се натпреваруваат триесет и девет. Во 2007 година, ЕБУ ја крена границата, дозволувајќи им на четириесет и двете земји да се натпреваруваат. Две полуфиналиња се одржаа за првпат во 2008 година.

Легенда[уреди | уреди извор]

     Победник – земјата победи на евросонг таа година.
     Второ место – земјата беше рангирана на второ таа година.
     Трето место – земјата беше рангирана на трето таа година.
     Преостанатите места – земји од четврто до претпоследно место.
     Последно – земјата беше рангирана на последно таа година.
     Не-квалификувани – земјата не се квалификува за финалето (2004–).
     Не-квалификувани за натпревар – земјата не го поминала пред-квалификациско коло (1993, 1996)
     Неопределени – земји кои имаат право на учество за нареден евросонг, но не се пријавиле.
     Дебитант – земјата го направи своето деби во текот на една деценија.
     Не учествувале – државата не учествува во изборот за евровизија во годината.
     Одбиени или повлечени – земјата требаше да учествува во изборот за таа година, но беше одбиена или се повлекоа таа година.
Крст (X) значи дека земјата учествуваше во натпреварот за таа година.

1950-тите[уреди | уреди извор]

1960-тите години[уреди | уреди извор]

На 1970-тите[уреди | уреди извор]

На 1980-тите години[уреди | уреди извор]

1990-тите[уреди | уреди извор]

2000-тите[уреди | уреди извор]

2010s[уреди | уреди извор]

Неуспешни обиди да учествуваат[уреди | уреди извор]

Имаше неколку неуспешни обиди за учество во изборот за евровизија. За радиодифузерите да учествуваат, тие мора да бидат членки на ЕБУ и да се регистрираат за учество на натпреваруваат пред крајниот рок одреден со правилата на таа година. Секоја од земјите-учеснички плаќа такса кон организација на натпреварот. Доколку земјата учесник се повлече од натпреварот и по истекот на рокот, тие сè уште ќе треба да ги плаќаат овие давачки, а исто така, може да заработат трошоци за парична казна или привремена забрана.[13]

Кина[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryКина првпат го емитува Евросонг 2015 година, а потоа Кинескиот провинциски телевизиски канал Хунан го потврди својот интерес за учество на Евросонг 2016 година. Од ЕБУ имаше одговор, велејќи: „ние сме отворени и секогаш во потрага по нови елементи во секој Евросонг".[14] Меѓутоа, на 3 јуни 2015 година, ЕБУ негираше дека Кина ќе учествува како гостин или како целосен учесник во 2016 година.[15]

Faroe Острови[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryОд 2010 година, Фаровската национална радиодифузија Kringvarp Føroya (KVF) се обидува да добие ЕБУ членство и на тој начин да учествува самостојно во евросонг. Сепак KVF не може да се добие ЕБУ членство поради острови не се независни од Кралството Данска.[16]

Гибралтар[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryОд 2006 година, Гибраталската национална Радиодифузија (ГБЦ) се обидува да добие ЕБУ членство и на тој начин да учествува самостојно во евросонг. Сепак ГБЦ не може да се добие ЕБУ членство поради Британските Територии во Странство кои не се независни од Велика Британија. Гибралтар го емитува Евросонг 2008 и финалето од 2006 година.[17]

Гренланд[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryОд 2011 година, Националниот Радиодифузер на Гренланд Kalaallit Nunaata Radioa (KNR) се обидува да се здобие со членство во ЕБУ и на тој начин да учествуваат самостојно во евросонг. Сепак KNR не може да се добие ЕБУ членство поради што оваа автономна држава не се независна од Кралството Данска. Гренланд го има емитувано евросонг 2011.[18] На 4 Мај 2017, беше соопштено дека Гренланд би го емитувала на евросонг 2017.[19]

Казахстан[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryКазахстан сè уште не учествувале во изборот за евровизија. Казахстан е во преговори да се приклучат на Европскиот радиодифузен сојуз. Државната телевизија (К-1) се надеваат дека ќе им биде одобрено од ЕБУ членство уште од 2008 година. Ако тоа се случи, тие ќе имаат право да се натпреваруваат на евросонг.[20] Сепак, тие го емитуваат евросонг од 2010 па наваму.[21]

На 18 декември 2015 година, беше најавено дека Khabar Агенција, главниот медиум во Казахстан, е прифатенво ЕБУ како придружен член,[22], но дека сè уште не се подобни да учествуваат во натпреварот во рамките на тековните правила.[23] Само земјите кои се дел од Европската Радиодифузна Област имаат право да учествуваат.

Косово[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryКосово[c] никогаш не учествувале во изборот за евровизија. Сепак, косовската национална телевизија RTK е лиценцирана да ги емитува сите три фестивали. 

RTK може формално да се пристапи за да стане членка на ЕБУ, откако земјата ќе стане членка на Меѓународната Телекомуникациска Унија, како што е дефинирано од страна на ЕБУ.[24]

Историја и интерес[уреди | уреди извор]

Југовизија, национален избор на Југославија за претставник на евросонг, организиран од Југословенската радиодифузија Југословенската Радио Телевизија (JRT) и тоа избрана записи поднесени од страна на локални јавни радиодифузни центри врз основа на метрополи на секој од составните републики и автономни покраини. Секоја од нив имала свој регионален жирито. САП Косово беше претставена од страна на РТВ Priština, но нивното влегување никогаш не освои. Viktorija пејач од Vučitrn, Косово претставена Југославија, како дел од Aska во 1982 година. Jugovizija 1986 година беше организиран од страна на РТВ Priština. По распадот на Југославија, пејачи од Косово, особено Косовските Срби, учествуваа во националната селекција на Србија и црна Гора и на Србија е организирана од страна на Радио Телевизија Србија (РТС).

По Косово е декларацијата за независност од Србија во 2008, неговата радиодифузер Радио Телевизија на Косово (RTK) се применува за ЕБУ членство, и сакаше да влезе во Косово во евросонг 2009 година.[25][26] Косово би го направиле нивниот евросонг деби во 2009 година ако тоа може да им се придружија на ЕБУ. Веќе постои договор за соработка потпишан помеѓу ЕБУ и RTK и ЕБУ поддржува членството на RTK. Како на 2013 година, RTK има статус на набљудувач во рамките на ЕБУ и не учествува во изборот за Млади Танчери 2011.[27][28] Според Kosovan весник Коха Диторе, можно влез ќе бидат избрани преку националните финалето нарекува Akordet e Legjislaturën, поранешен менито што се покаже дека била симната воздухот пред неколку години.[29][30][31]

Либан[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryЛибан никогаш не учествувале во изборот за евровизија. Земјата е радиодифузна организација, Télé Liban, беше поставен и да се направи земјата е деби на евросонг 2005 година со песната "Quand истакнуваат s'enfuit" изведена од Aline Lahoud,[32], но се повлече поради Либан закони за забрана за емитување на Израелските содржина.[33]

Лихтенштајн[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryЛихтенштајн никогаш не учествувале во изборот за евровизија, но натпреварот има долга историја во земјава, со најмалку еден обид да учествуваат се направени од страна на кнежевството.

Позадина и првите обиди[уреди | уреди извор]

Liechtensteiners имаа можност да се види на натпреварот на Швајцарија, на Австрискиот или германски телевизија. Земјата има направено се обидува да учествуваат во натпреварот во минатото: во 1976 на Лихтенштајн запис беше избран да се натпреварува во натпреварот – Biggi Bachman и "Малку Каубојска" би била на земјата првиот запис имаше таму е со национална покриеност, но бидејќи не беше ниту во земјата на запис беше одбиено од конкурентските.[34][35]

Еден радиодифузер и Евровизискиот интерес[уреди | уреди извор]

На 15 август 2008 година, 1FLTV, лиценциран од Лихтенштајн е Владата, стана првиот радиодифузер, со седиште во Лихтенштајн. Ова ќе им овозможи на земјата да почнат да се натпреваруваат на евросонг, за првпат, тие треба да одлучат да се приклучат на ЕБУ, предуслов за запишување на натпреварот.[36][37] Кратко време по нејзиното основање сепак, радиодифузер најави дека тие не биле заинтересирани за зачленување на ЕБУ или Евровизискиот во тоа време, бидејќи тие немаат буџетот за членство.[38]

Во јули 2009 година, радиодифузер официјално ја објави својата намера да се применат за да се приклучат на ЕБУ до крајот на јули, со намера да учествува на евросонг 2010 година, да се одржи во Осло, Норвешка.[39] Петар Kölbel, генерален директор на 1FLTV, официјално потврди радиодифузер интерес, откривајќи дека тие имале планови да се развие национална финалето слични на Deutschland sucht ден Ѕвезда, германската верзија на Идол серија.[40] Во ноември 2009 година, 1FLTV одлучи да го одложи ЕБУ и Евровизискиот планови, поради финансиски причини почна да пребарувате за други опции за финансирање на ЕБУ членство во иднина.[41][42]

1FLTV ја поднесе својата апликација за ЕБУ членство на 29 јули 2010 година. Доколку бидат прифатени, 1FLTV ќе се стекнаа целосна ЕБУ членство и би биле во можност да го испратите записот на евросонг 2011.[43] Сепак, Лихтенштајн не се појави на официјалната список на учесници за Евровизискиот 2011. На крајот на 2012 беше соопштено од страна на Петар Kölbel на 1FLTV дека Лихтенштајн не ќе биде во можност да земат учество до 2013 во најраната. Тие беа и се обидува да добие влада субвенциите од 2010 година, да им се овозможи учество, учество најверојатно ако во април 2012 година, Владата го одобри финансирањето.

На 10 септември 2013 година, 1FLTV информирани и да се потврди Esctoday.com дека Лихтенштајн нема да учествува на евросонг 2014 година во Копенхаген, Данска.[44] На радиодифузер нема планови да се приклучат на ЕБУ во моментот. Ова беше потврдено повторно на 28 јули 2014 година во бегство-до евросонг 2015 година во Австрија. 1FLTV не сепак државата и нивниот интерес за учество во изборот за евровизија, но дека тие треба да го проценат трошоците на ЕБУ членство, потребно е најава за учество.[45] 1FLTV потврди дека нацијата не ќе бидат во можност да се направи својот début во 2016 година, што се должи на недостаток на средства за да се приклучат на ЕБУ.[46] На 21 септември 2016 година, 1FLTV најави дека тие не ќе бидат во можност да се деби на натпреварот во 2017, но дека тие ќе го постави очите на идното учество откако тие ги надмине своите финансиски пречки.[47]

Катар[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryКатар Радио во моментов е вонреден членка на ЕБУ, додека пред сите земји се натпреваруваат на евросонг се активни членки на унијата. На радиодифузер првата откриена на 12 Мај 2009 година дека тие биле заинтересирани да станат активни членови на унијата, со што ќе се овозможи на нацијата за да се натпреварува во натпреварот. Катар Радио имаше изјави дека тие се надеваа да учествуваат во натпреварот од 2011.[48]

Катар за првпат станал кои се вклучени во натпреварот во 2009 година, каде радиодифузер испрати делегација на натпреварот и емитува неделна радио емисија наречена "12pointsqatar' посветен на Евровизискиот. Шоуто примени поволни реакции и иницираа понатамошно вклучување на Катар во Натпреварот.

Шкотска[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryНа Шкотскиот Национален Party (SNP) има кампања за место во Евровизискиот за Шкотска, но беа отфрлени и бројни пати, бидејќи Шкотска е претставен како дел од Британската влез и е претставен од страна на БИБИСИ. На 11 февруари 2008 година ЕБУ изјави дека Шкотскиот радиодифузер може да се примени за ЕБУ членство, но според актуелните правила не можеше да влезе во изборот за евровизија, како на БИБИСИ во моментов има ексклузивни права да го претставува целото Обединето Кралство.

Шкотска би биле подобни да влезе во натпреварот имаше Шкотска се здоби со независност како резултат на Шкотскиот независност на референдумот, 2014 година, како Шкотска затоа би биле одделна земја.[49]

На 25 ноември 2013, шкотската Влада објави референдум скицата која детални планови за преносот на би-би Шкотска во Шкотскиот Радиодифузната Служба (СБС) и се приклучи на ЕБУ, како и partaking во натпревари, вклучувајќи Шкотскиот записи во евросонг. Имаше референдум е во полза на независноста, тогаш најрано дека Шкотска ќе бидат квалификувани да début би биле 2017.[50][51][52] Сепак, референдумот резултат на 18 септември 2014 година е да остане дел од Велика Британија, и наведените BBC го задржува ексклузивното право да ја претставува Велика Британија, вклучувајќи ги и Шкотска.[53]

Советски Сојуз[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryСоветскиот Сојуз никогаш не учествувале во изборот за евровизија, но тоа го направи неколку обиди во доцните 1980-тите. Во 2009 година, Едуард Fomin, поранешен работник на Министерството за Образование и наука на RSFSR, откри дека во 1987 Џорџ Veselov, Министерот за Образование, за Советскиот Сојуз, донесе напред идејата на Советскиот учество на евросонг поради бројот на политички реформи направени од страна на Претседателот на Советскиот Сојуз Михаил Горбачов во текот на доцните 1980-тите. Идејата беше главно политички еден, со мислата дека една победа во натпреварот за Советскиот Сојуз би влијание врз односите помеѓу Советскиот Сојуз и капиталистички земји на запад. Валери Leontyev беше предложен како пејач за Советскиот Сојуз, е првиот запис во натпреварот, но Veselov идеи не беа споделени од страна на Комунистичката Партија на Советскиот Сојуз, или од страна на Горбачов себе, верувајќи дека тоа да биде многу радикален чекор за се, и така Советскиот Сојуз никогаш не влезе на натпреварот пред распаѓање.[54]

Сите поранешни републики на Советскиот Сојуз, кои беа географски се наоѓа во Европа, подоцна ќе се натпреварува во натпреварот на сопствената во 1990-тите и 2000-тите: Русија, Естонија, Литванија, Латвија, Украина, Белорусија, Молдавија, Ерменија, Грузијаи Азербејџан, со четири земји се случува да се победи на натпревари: Естонија, Латвија, Русија и Азербејџан. Украина беше првиот екс-СССР земјата да победиме двапати.

Тунис[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryТунис беше да се изврши четвртиот во 1977 година евросонг's работи цел. Причината за земјата повлекување никогаш не беше официјално основана; гласините укажуваат на тоа ERTT не сакаат да се натпреваруваат со Израел.[4][55] До денес, само Африкански народ да учествува на евросонг е Мароко, кој го направи само една појава, во 1980 година натпревар. На 18 јуни 2007 година, јавното Тунис телевизиски радиодифузер потврди дека поради владино барање, тие нема да учествуваат на конкурсот.[56]

Велс[уреди | уреди извор]

Предлошка:Infobox song contest countryВо 1960-тите, доцните Велшки пејач, научник и писател Meredydd Еванс предлог Велс треба да има свој влез во евросонг. Во 1969 година, Cân јас Gymru беше лансиран од страна на би-би-си Cymru Wales како избор шоу за натпреварот, со песни да се врши во Велшки. Сепак, тоа беше одлучено дека би-би-си ќе продолжи да испрати еден влез за целата територија на Обединетото Кралство. И покрај ова, Cân јас Gymru е емитува секоја година, бидејќи, со исклучок на 1973 година. Победничката песна учествува во годишниот Пан Селтик Фестивал во Ирска. Велс се појави како независна држава во друга ЕБУ производство, Jeux Sans Frontières и Велшки национална покриеност S4C е охрабруваат да учествуваат во Јуниорскиот евросонг. Велс е, исто така, имаат право да учествуваат во малцински јазик за евровизија Liet-Lávlut, но досега не покажуваат интерес. Велс ќе учествуваат во сесијата Евровизискиот Хорот на Годината во 2017.[57]

Други ЕБУ членови кои никогаш не учествувале на евросонг[уреди | уреди извор]

Други земји кои го емитуваат евросонг[уреди | уреди извор]

Држава Broadcaster(s) Year(s)
 Бразил Rede Tupi (RTTV) 1970, 1972[58]
 Чиле Canal 9 1970[59]
 Египет Egyptian Radio and Television Union (ERTU) 1981[60]
 Хонгконг Radio Television Hong Kong (RTHK) 1971–1972, 1975, 1978–1979
 Индија All India Radio (AIR) Предлошка:TBA[61]
 Јапонија Japan Broadcasting Corporation (NHK) 1972, 1975, 2000
 Јордан Jordan Radio and Television Corporation (JRTV) 1975, 1978[62]
 Јужна Кореја Korean Broadcasting System (KBS) 1975
 Филипини ABS-CBN 1972
 Порторико Maquila Solidarity Network (MSN) 2003–2004[63][64]
 Тајван Taiwan Television (TTV) 1972
 Тајланд National Broadcasting Services of Thailand (NBT) 1972
 САД Logo TV 2016–present[65][66]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Admission“. EBU. European Broadcasting Union. Посетено на 12 April 2017.
 2. 2,0 2,1 ESCtoday.com.
 3. O'Connor, John Kennedy (2005).
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Eurovision.tv.
 5. BBC News (12 May 2004).
 6. European Broadcasting Union (1 October 2007).
 7. ESCtoday.com (26 February 2007). Rúsza wins by just 18 votes Архивирано на 6 март 2012 г.. Retrieved on 9 February 2008.
 8. Victor Hondal (24 September 2008).
 9. Gylleneskor.se (13 December 2006).
 10. Ian Taylor (14 May 2007).
 11. ESCtoday.com (20 November 2007).
 12. Eurovision.tv (27 October 2006).
 13. BBC News (20 March 2006).
 14. Lee Adams, William (22 May 2015). „China: Exclusive: China'S Hunan TV exploring Eurovision participation“. wiwibloggs. Посетено на 22 May 2015.
 15. Muldoon, Padraig (3 June 2015). „Eurovision 2016: EBU denies Kosovo and China rumours“. www.wiwibloggs.com. Посетено на 4 June 2015. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 16. Granger, Anthony (10 June 2015). „Faroe Islands want to participate in the Eurovision Song Contest“. Eurovoix. Посетено на 13 June 2015. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 17. Granger, Anthony (25 March 2015). „Gibraltar: No Plans To Broadcast Eurovision“. Eurovoix. Посетено на 12 September 2016. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 18. Granger, Anthony (3 May 2016). „Greenland: Will Not Broadcast Eurovision 2016“. Eurovoix. Посетено на 12 September 2016. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 19. Granger, Anthony (4 May 2017). „Greenland: KNR to broadcast Eurovision 2017 on timeshift“. Посетено на 4 May 2017. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 20. „Kazajistán negocia su incorporación a la UER“. Eurovision Spain (шпански). Посетено на 3 January 2013.
 21. „EBU on Twitter: "@Karl_Downey No broadcaster from Kazakhstan has formally applied to join the EBU". Посетено на 19 July 2015.
 22. „EBU on Twitter: "We can confirm that @KhabarTV was confirmed as an EBU Associate at our recent General Assembly". Посетено на 18 December 2015.
 23. „EBU on Twitter: "Under current rules @KhabarTV is not eligible for @Eurovision participation". Посетено на 18 December 2015.
 24. „Article 3.3 (Active membership criteria)“ (PDF). European Broadcasting Union.
 25. „Kosovo: RTK wants to enter Eurovision in 2009“. oikotimes.com. Посетено на 22 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 26. "NDR on the Kosovo potential participation in Eurovision" oikotimes.com 22 May 2008 Link accessed 27/05/08
 27. Albavision (2011-04-07). „Kosovo new steps in ebu agreement“. albavision.tk. Посетено на 25 July 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 28. „Participant Profile - Kosovo“. European Broadcasting Union. 2011. Посетено на 25 July 2011.
 29. Eurosong (2008-04-19). „Kosovo wil snel deelnemen aan het Songfestival“ (холандски). eurosong.be. Посетено на 25 July 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 30. setimes (2010-04-08). „EBU membership key to Kosovo's Eurovision future“. Setimes.com. Посетено на 25 July 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 31. Eurovisionary (2011-06-02). „Kosovo a possible candidate for Eurovision?“. eurovisionary.com. Посетено на 25 July 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 32. X Tra (19 February 2005). „Aline Lahoud to sing Quand tout s'enfuit“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 19 May 2011. Посетено на 9 May 2017. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 33. Christian, Nicholas (20 March 2005). „Nul points as Lebanon quits contest“. Scotland on Sunday. Архивирано од изворникот на 2011-06-09. Посетено на 9 May 2017.
 34. „No, No, Never!!! - Songs That Did Not Make It To Eurovision“. eurovisionsongs.net. Посетено на 9 August 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 35. „The Eurovision Song Contest 1956 - present“. BBc. 2007-04-26. Посетено на 9 August 2009.
 36. Kuipers, Michael (2008-08-24). „Liechtenstein gets a TV station“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2008-08-25. Посетено на 9 August 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 37. Backfish, Emma (2008-08-31). „Liechtenstein gets national TV station“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-09-06. Посетено на 9 August 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 38. „1FL TV from Lichtenstein not entering the EBU & Eurovision“. Oikotimes. 2008-10-06. Архивирано од изворникот на 2009-07-27. Посетено на 9 August 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 39. Harley, Lee (2009-07-21). „Liechtenstein: Set to debut in Eurovision 2010?“. Oikotimes. Посетено на 9 August 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 40. „News Eurovision Russia 2009“. ESCKaz. Посетено на 9 August 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 41. Hondal, Victor (2009-11-04). „Liechtenstein rules out Eurovision participation“. ESCToday. Посетено на 4 November 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 42. Coroneri, Alenka (2009-11-04). „Liechtenstein decides to postpone Eurovision plans“. Oikotimes. Посетено на 4 November 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 43. „Liechtenstein: 1FL expects "good chances" for Eurovision debut“. ESCToday. 30 July 2010. Посетено на 30 July 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 44. „Liechtenstein: No debut in Eurovision 2014!“. ESCToday. 10 September 2013. Посетено на 10 September 2013. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 45. Jiandani, Sergio (28 July 2014). „Liechtentestein: 1 FL TV will not debut in Eurovision 2015“. ESCToday. Посетено на 29 July 2014. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 46. Jiandani, Sanjay (16 September 2015). „Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Stockholm“. ESCToday. Посетено на 16 September 2015. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 47. Jiandani, Sanjay (21 September 2016). „Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Kyiv; sets its eyes on a future ESC participation“. Посетено на 21 September 2016. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 48. Repo, Juha (2009-05-12). „Gulf nation wants to join Eurovision“. ESCToday. Посетено на 12 May 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 49. „Scotland heading for 2009 bid?“. eurovision.tv. Посетено на 12 February 2008.
 50. Granger, Anthony (26 November 2013). „Scotland would participate in Eurovision“. BBC. Посетено на 1 June 2014. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 51. „Scotland's Referendum 2014 - What will happen to the BBC following independence?“. Scottish Government. Посетено на 26 November 2013.
 52. „Scotland's Referendum 2014 - Would the Scottish Broadcasting Service (SBS) join the European Broadcasting Union (EBU)?“. Scottish Government. Посетено на 26 November 2013.
 53. Holehouse, Matthew (19 September 2014). „Scottish independence referendum results as it happened“. The Daily Telegraph. Посетено на 26 June 2016. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 54. „архивска копија“ (руски). nnm.ru. Архивирано од изворникот на 2012-05-28. Посетено на 2017-05-11. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 55. BBC (26 April 2007).
 56. „Tunisia will not participate "in the forseeable (sic) future". ESCToday. Посетено на 18 June 2007. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 57. Granger, Anthony (3 April 2017). „Wales confirms participation in Eurovision Choir of the Year 2017“. Eurovoix. Посетено на 3 April 2017. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help)
 58. „Eurovision Song Contest 1972 - Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union. Посетено на 27 June 2016.
 59. „Recalling Sweden's first staging of the contest in 1975“. European Broadcasting Union. Посетено на 27 June 2016.
 60. „Eurovision Song Contest 1981 - Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union. Посетено на 27 June 2016.
 61. „Eurovision trivia“ (PDF). BBC. Посетено на 27 June 2016.
 62. „Eurovision Song Contest 1978 - Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union. Посетено на 27 June 2016.
 63. Barak, Itamar (22 May 2003). „EBU press conference about the contest's future“. ESCToday.com. Посетено на 23 November 2013.
 64. „Eurovision Song Contest 2004“. EBU. Посетено на 2009-11-09. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 65. Toor, Amar (May 3, 2016). „Eurovision is coming to US television for the first time ever“. The Verge.
 66. Andreeva, Nellie (April 27, 2017). „Eurovision 2017 To Air in the US On Logo“. Deadline.