Lordi

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Lordi е хеви метал група формирана во октомври 1996. Тие ја претставуваа Финска на Евровизија 2006 и победија.

Моментални членови[уреди | уреди извор]

 • Mr. Lordi
 • Amen
 • OX
 • Mana
 • Hella

Поранешни членови[уреди | уреди извор]

 • G-Stealer
 • Magnum
 • Kalma
 • Enary
 • Kita
 • Otus
 • Awa

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Get Heavy (2002)
 • The Monsterican Dream (2004)
 • The Arockalypse (2006)
 • Deadache (2008)
 • Babez For Breakfast (2010)
 • To Beast or Not To Beast (2013)